Instagramın Gerçeküstü Dünyası

16 Ocak 2017

Bu Sitenin Adı Neden Küçükkadın?

16 Ocak 2017

Yenidoğan Bebeği Emzirme

16 Ocak 2017

Emzirmeye başlamak kolay değildir. Her bebek emme refleksi ile doğar ama nasıl yapılacağı konusunda yönlendirme gerekir. Her ne kadar doğal bir süreç olsa da aynı şekilde yeni anne adayına da yönlendirme gerekir. Yeni anne ilk günler emzirme ile ilgili endişeler taşır. İlk şaşkın günlerimi hatırlıyorum da az uykuyla hangi göğüsle başlamıştık hangisinde kalmıştık derken sersem sersem hallerde emzirdiğim zamanlar çok olmuştu. Göğüsle bebeğin arasındaki açı, alttaki kolun kalkıklığı, bebeğin ağzı ile meme ucunun arasındaki açı bunlarınların hepsi hayati ayarlamalar 🙂

Şaka bir yana ideal emzirme pozisyonunu siz bebeğinizle birlikte keşfedeceksiniz. İlk günler bebekler çok acıkmazlar. Birkaç dakika krema kıvamındaki kolostrumdan alırlar, sonra tekrar uykuya dalarlar. Tekrar acıklarında kalkacaklardır.

İlk haftada artık bebeğiniz ne zaman kalksa sütünüz muhtemelen gelecektir. Bebeğinizi arzu ettiği kadar emzirin. Emzirme zamanını kısıtlayan geleneksel yöntem emzirmede yapılan hatalardan biridir. Çünkü sütünüzdeki kalite bebeğiniz emdikçe değişecektir. İlk gelen süt düşük kalorilidir. Daha sonra sütün kıvamı ve kalitesi gittikçe artacaktır.

Başlangıçta verdiğiniz göğüsü boşaltması hem siz hem bebeğiniz için iyidir. Diğer göğsünüzü verdiğinizde almıyorsa şaşırmayın. Küçük midesi doymuş olabilir. Bir sonraki emzirmenizde kaldığınız göğsünüzden başlayabilirsiniz. İlk zamanlarda günde 12-15 emzirme göğüsleriniz tahriş olmadığı sürece, aralarda dinlenebildiğiniz sürece  normaldir.

Bebeğin dinlendiğinde dinlenmek annenin yapabileceği en akılcı davranıştır. Bol sıvı alımı, iyi dinlenme ile birlikte sütün kalitesi korunacak, bebeğinizin karnı doyacaktır.

Bebeğinizin doyup doymadığına karar veremiyorsanız, ağlama krizlerinin sebebi gaz mı yoksa sütünüzün yetmemesi mi emin değilseniz, sütünüzü sağmanızda fayda var. Bilhassa bebeğiniz ilk doğum kilosunun altına indikten sonra kilo almıyorsa muhtemelen orada bir terslik vardır. 24 saat içerisinde en azından 6-8 kez bezi ıslanmıyorsa bu da sütün yetmediğine bir işarettir. Genelde kitaplar sizin iyi dinlendiğiniz, çabaladığınız sürece sütünüzün yeteceğini iddia ederler. Bazen şartlar el vermez, bazen anne çabalamaz, bazen stres olunur süt iyice azalır. Bunlar karşılaşılabilecek şeyler olmasına rağmen malesef sosyal baskı yüzünden anneler bu konuda var olan sütlerini de kaybetmektedirler. O yüzden biberonla beslemekte bir opsiyon olmasına rağmen anneye yetersizlik hissine sokmaktadır. Tabiki anne sütü en iyisidir. Faydalarını saymakla bitiremeyiz ama durum buna uygunsa anne adayı başka bir opsiyonu gönül rahatlığıyla değerlendirmelidir. Siz siz olun yeni doğum yapmış bi anneye mümkünse sütüyle ilgili bir şey sormayın. Zaten hassas bir dönemde olan annenin vereceğiniz tepkiyle kendini kötü hissedebilir.

Emzirme ile ilgili problem yaşarsanız, doğum doktorunuza danışacağınız bir hemşire sormanızda fayda var. Alışma evresi her zaman zordur. Bu durumun daha da zorlu hale geitrmemek için yardım alabilirsiniz. Onun dışında ikinizin arasında yarattığınız doğal hadise kendiliğinden gelişecektir…

 

 

Yorum Yaz