BURBERRY BODY 1 EYLÜL'DE GELİYOR!

25 Ağustos 2011

Jennifer Garner 3. Kez Hamile!

25 Ağustos 2011

Yeni Doğan Bebek Neden Ağlar? Ne Yapılmalı?

25 Ağustos 2011

Artık 8.  aya girdiğimden dolayı, hamilelikle ilgili bir kenara bırakıp yeni doğan bebek bakımı hakkında kitaplar okumaya başladım. Ne de olsa hamilelik geçti geçecek.  Bebeğimin artan hareketi ve uyuma problemim anladığım kadarıyla önümde kalan zaman içerisinde beni meşgul edecek en önemli konular. O yüzden artık önüme bakmanın zamanı geldi.

Bebekler ilk doğduklarında 3 ayrı durumda olabilirler: uyanık, uyur ve sessiz ya da uyanık ve ağlarken. Eğer bebeğiniza ağlıyorsa bunun çeşitli sebepleri olabilir. Bunlardan bir kaçını yorgunluk, yanlızlık ve rahatsızlık (çok sıcak ya da çok soğuk hissedebilir, rahatsız bir pozisyonda olabilir ya da bezinin değişmesi gerekebilir) olarak adlandırabiliriz. Bazen bebek ortada hiç bir sebep bulunmazken ağlayabilir. Bu da ebeveynler için çok stresli bir hal alabilir.

Bebeğim ağladığında nasıl davranmalıyım?

Herhalde en stresli konulardan biri bebek ağlaması. (Deneyimli ebeveynlerle konuştuğum kadarıyla en kötüsü hasta olmasıymış.) Bebek ağladığında onu kendi haline bırakmak kesinlikle iyi bir fikir değil. Eğer bebeğiniz daha ilk haftalar, aylarda ağladığında yanlız kalırsa, ileride bu onu utangaç, içinekapanık bir çocuk yapar. Yapılan çalışmalar, bebeklerin ağlamasına ne kadar geç cevap verilirse, bebeğin o kadar fazla ağladığını göstermiştir. Son bir araştırma ise, bebeğin ağlamasına ilk haftalarda geç cevap verilmesi durumunda, bebeğin büyüdükçe daha sık ve ısrarlı şekilde ağlamasına yol açtığını ortaya çıkarmıştır.

İnsanlar bebeklerini şımartmak ile sevmeyi çok sıklıkla karıştırıyorlar. Göstereceğiniz ilgi ve sevgi, bebeğinizi şımartmayacak, aksine kendisini güvende ve huzurlu hissetmesini sağlacaktır. Çünkü ilk aylar bebeğiniz ve sizin aranızdaki ilişkinin kurulması açısından çok önemli zamanlardır. O yüzden bebeğinizi sevin, onunla zaman geçirin, oynayın, onunla konuşun ve ağladığında hemen ona cevap verin, yanında olun. Sakin ses tonuyla onu susturmaya, telkin etmeye çalışın. Sizin bebeğinize yaklaşırken hangi psikoloji ile yaklaştığınızda çok önemli. Ses tonunuz onun ruh halini düzeltecek en önemli etkilerden biri.

Bebeğinize sarılın.

Bebeğiniz ağladığında, onu kucaklamaktan kaçınmayın. Unutmayın sizin kokunuzu hissetmek ve size dokunmak onu rahatlatacaktır. Yakın temastan kesinlikle hoşlanacak ve sizin yakınınızda olmaktan kendini güvende hissedecektir.

Bebeğinize şarkı söyleyin!

O doğmadan önce karnınızda sizinle birlikte bir çok ses duymuştur ve seslere daha o zamandan alışkındır. O yüzden, ona yumuşak bir ses tonuyla ninni ya da hoşunuza giden bir şarkıyı söyleyebilirsiniz. Sesinizin sakin tonuyla onu sakinleştirebilirsiniz.

Karnınızdaki seslere benzer sesler dinletin.

Bebeğiniz rahimdeyken bir sürü sese maruz kalıyordu ve yaşadığı yer gürültülü bir ortamdı. Doğduktan sonraki sessizlik bebeğinizi tedirgin edebilir. Ve onun alışık olmadığı bir ortam olduğundan durmadan ağlayabilir. İşte bu yüzden, bebeğinize yağmur, dalga sesi gibi kendini anne karnında hissedeceği sesler dinletebilirsiniz. Bir kaç yerde, aspiratör ve saç kurutma makinesi kullanıldığını da görmüştüm. Artık teknoloji ilerlediğinden anne rahmindeki sesi tasklit eden cdler veya makinelerde bulunuyor. Bize gelen hediyelerden biri de buydu. Taşınabilir bebek yatağı ve üstündeki butona basarak anne karnındaki sesi bebeğinize dinletebiliyorsunuz. Bu konuyu araştırdıktan sonra bunun oldukça işimize yarayacağını düşünmeye başladım.  Hatta yenidoğan arkadaşlarımızın bebeğinin kolik olduğunu duyunca böyle bir yatak veya cd almaya karar verdik.

Kolik nedir derseniz, bebeğin anne karnındaki sesleri araması sonucunda sürekli ağlaması ve bir türlü susmaması durumudur. Ebeveynleri çıldırtan, hatta “neden bu kadar acele ettik ki” sorusunu sorduracak kadar nefret ettiren bir hale yol açar. Çünkü, bir bebeğin ağlamamasını durduramamak kadar insanı çaresiz bırakan bir durum daha yoktur. Hani köpekler için “ağzı yokki konuşsun” söylemi burada da aynıdır. Derdini anlatamadığından, anne ve babada çözümün ne olduğunu bir türlü bulamaz, delirir, çıldırır hatta birbirine sarar . Bu gibi durumlara çözüm bulmak için size önerdiğim anne karnı sesini dinletmeniz, bebeğinizi rahatlatacaktır. Yavaş yavaş yeni dünyasına adapte olmasına yardımcı olacaktır.  Çözümü cd çıkarmakta bulan bir babanın röportajı belki durumu anlamızı ve kendinizi yanlız hissetmemenizi sağlayabilir.

http://arsiv.sabah.com.tr/cp/rop101-20070311-102.html

Kolik bebekler için çıkartılan cd’ye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.e-bebek.com/bebek_muzikleri/diger/kolik_yenidogan_bebeginizi_rahatlatan_muzikler/XYZ-55105

Umarım bu çözümler biz de dahil olmak üzere tüm ebeveynlerin işine yarar. Bebeğimizin en mutlu ve huzurlu biçimde büyütürüz…

 

 

 

Yorum Yaz