EV YAPIMI LİMONATA

07 Ağustos 2012

AKSESUAR’IN ROCK STAR’I TOM BINNS

07 Ağustos 2012

YENİ DOĞAN BEBEĞE YAPILAN TESTLER

07 Ağustos 2012

9 Ay sonunda o büyük gün geldi ve doğum yaptınız, bebeğinizi yıkadılar temizlediler ve kucağınıza koydular. Peki bebeğiniz paketlenip size gelmeden önce ne tür testlerden geçti biliyor musunuz?

Bebeğinizin herhangi bir engeli, hastalığı olmadığından emin olmak için doktorlar çeşitli testler yaparlar. Eğer bebeğiniz bu taramalardan geçemezse derhal tedavi altına alınır. Erken tanı açısından bu testler çok önemlidir. Şimdi yapılan bu taramaların üzerinde duralım.

APGAR TESTİ

Bebek doğduktan sonra 1. ve 5. dakikada özel bir puanlama sistemiyle değerlendirilir.

Appearance ( Genel cilt görünümü)

Pulse (Nabız)

Grimace (Refleks, uyarıcılara cevap)

Aktivite (Kas tonusu)

Respiration (Solunum)

Bebeğin apgar skoru aşağıdaki bulgulara göre puanlama yaparak belirlenir.

 

Apgar skoru 7-10 arası olan bebek normaldir. 4-6 arası puan alan bebeklerde hayati fonksiyonların normale dönmesini sağlamak için bazı tedaviler uygulanması gerekir. 3 ve altında puan alan bebeklere ise acilen müdahele edilip tedavi altına alınmalıdır.

KORDON KAN GAZLARI

Apgar testinden daha hassas bir inceleme yöntemidir. Kordon kanından alınan örnek özel cihazlarla değerlendirilir. Kan değerlerinin normal olup olmadığı araştırılır.

TOPUK KANI TARAMASI

Doğumdan sonraki ilk 3 gün içinde, mümkün olmadığı zamanlarda ise en geç ilk 3 ay içinde bebeğin topuğundan alınan kanın incelenmesidir. Fenilketanüri ve hiptroid hastalıklarının erken tanısının yapılması açısından büyük önem taşımaktadır.

Doğumdan sonra yapılan testleri artık biliyorsunuz, doktorunuzdan testler ve sonuçlarıyla ilgili detaylı bilgi istemeyi unutmayın!

Kaynak: MEGEP- Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

Yorum Yaz