HAMİLE MİYİM NEYİM?!!

18 Şubat 2011

MİSAFİR MENÜSÜ #1

18 Şubat 2011

YAŞASIN IPHONE!!!

18 Şubat 2011

>Günümüzde elimizden düşürmediğimiz Iphone’lardan istediğimiz her türlü bilgiye ulaşıyoruz. İster eğlence, ister bilmece, ister sanal marketler ister gazeteler , radyolar , bilgilendirme servisleri, sayısız uygulamayla bir parmak kadar yakınımızda… Burda ıphone reklamı yapmak değil tabiki de amaç:) Sadece Iphone’un hamilelikle ilgili çeşitli uygulamalarından bahsedeceğim. Iphone kullanıp applicationlarda hamilelikle ilgili birşeyler yazarsanız zaten sıra sıra dökülüyor karşınıza. İngilizce kullananlar ise , çok daha şanslı . Bir sürü bedava kaynak sizleri bekliyor.

Öncelikle türkçe kaynak olarak Dr. Alper Mumcunun uygulamasını indirebilirsiniz. Hafta hafta hamilelikte neler oluyor? Sizde ve bebeğinizdeki değişiklikler neler? Bütün bunların cevaplarını bulabilirsiniz. Ayruıca sıkça sorulan sorular bölümünde de merak edilen soruların tüm cevapları mevcut.

İngilizce olarak benim indirdiğim normalde adet ve ovülasyon günleri takip etmek için kullandığım Period Tracker ‘ın hamilelik versiyonu olan Pregnancy Tracker mevcut. Bu uygulamada en son adet gördüğünüz ilk günün tarihini yazıp bebeğinizle buluşmanıza kaç gün kaldığını geri sayım olarak görebilirsiniz. Benimkisi için 12 Ekim 2011 diyor mesela 🙂 Son 236 gün 🙂
Her gün kendinizi fotograf çekip bir fotograf güncesi oluşturabileceğiniz photos bölümüde mevcut. Böylece sizde olan değişimleri bir bir görebilirsiniz. Hem de hoş bir anı olur. Bir sonraki bölüm Kick counter bir nevi bebeğinizin karnınızda ne kadar sıklıkla tekmelediği ve sürenin uzunluğunu kaydeden bir bölüm. Oldukça işe yarayan hatta bebeğinizin sağlığını yazılı olarak kontrol edebileceğiniz doktorunuzla paylaşabileceğiniz bir bölüm.

Diğer bir bölüm Contractions yani kasılmalar ne zaman ? ne kadar ? kasılma yaşadığınızı görebilirsiniz. Ve diğer bir bölüm olan ayarlar da ise kilonuz, boyunuz ve ağırlığınızı yazarak haftada ne kdr spor yaptığınızı da işaretledikten sonra günde kaç kalori almanız gerektiğini hesaplıyor.

Bir diğer ingilizce kaynak ise “what to expect while you are expecting” adlı Amerika’da hamilelik ile ilgili çok önemli bir kitap . Yazarı Heidi Murkoff . “Siz bebek beklerken sizi neler bekler” olarak Türkçe’ye çevrilmiştir. D&R mağazalarında bulabilirsiniz. Fiyatı oldukça yüksek . O yüzden daha pratik yolu olan uygulamasını indirmek daha akıllıca . Bu uygulamada da sadece bebeğinizin haftasına göre ne kadar olduğu( Şu an benimki yaban mersini kadarmış 🙂 ) geri sayım ( hafta olarak ) hafta hafta değişiklikler , günlük bilgilendirmeler , yine fotograf albümü , ve forumlar diye 5 bölüme ayrılıyor. Oldukça aydınlatıcı bir uygulama. İndirmenizi tavsiye ederim.

Hiç kitap almayın demiyorum , fakat birden fazla kitap almak yerine eğer ıphone’nunuz varsa ( ya da eşinizin Iphone’u varsa ) ücretsiz olan bu uygulamalardan da kolaylıkla yararlanabilirsiniz.

Yorum Yaz