ÇOCUK ATEŞLENDİĞİNDE NE YAPMALI?

11 Ocak 2012

FAJİTAS TARİFİ

11 Ocak 2012

WAFFLE TARİFİ

11 Ocak 2012
Waffle, kendinize yapacağınız en kötü şeylerden biridir. Hem hamur işi hem çok kalorili bir tatlı. Ama gelin görün ki, tadından yenmez. Çikolata sosu ile sıcak hamurun birleşimi, şimdi bile ağzımı sulandırıyor. İçini kafanıza göre seçtiğinizden, seçeneğiniz çoktur. Sınır tanımazsınız. İstediğiniz kadar abartırsınız. Güzelliği de zaten buradadır. Yedikten sonra ise, büyük bir pişmanlık kaplar içinizi. Ama yine canınız çektiğinde, bu pişmanlığı hatırlamazsınız bile. Eskiden waffle yemek için dışarıya çıkmak gerekirken, şimdi evde yapma lüksüne de sahipsiniz. Sizde benim gibi bu hasrete son verip “her an evimde waffle yapabileyim” düşüncesiyle waffle makinesine  almışsanız, ki bu kendinize yaptığınız en büyük hatadır, waffle hamuru için aşağıdaki tarifi değerlendirebilirseniz.
Waffle Hamuru için Gereken Malzemeler :
  • 2 yumurta
  • 1,5 su bardağı un
  • Bir kahve fincanı sıvı yağ
  • 1 su bardağı süt
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 paket vanilya
  • 1 çay kaşığı tuz

-Yumurtanın sarısı ve akını ayırdıktan sonra akının yarısını 1 paket vanilya ile mikserde yüksek hızda karıştırın.

-Köpüren yumurta akı ve vanilyanın üzerine sıvıyağ, süt, kabartma tozu, vanilyanın kalan yarısını, tuzu ekleyip karıştırın.

-Karıştırmaya devam ederken yavaş yavaş unu ekleyin. Bir anda dökerseniz topaklanabilir.

-Başka bir kapta yumurta sarılarıyla toz şekerini çırpın.

-Çırpma işlemi bittikten ve şekerin eridiğini gördükten sonra, bu karışımı un eklediğiniz diğer kabın içine ekleyin ve son kez karıştırın.

Bir waffle yapmak için 1 kepçe yeterli olacaktır. Pişirmek için waffle makinesi ya da waffle aparatı olan tost makinelerini tercih edebilirsiniz. Hamur altınsarısı rengini aldığında olmuş demektir.

Gelelim işin civcivli tarafına… İç malzemesi tamamen size kalmış. Nutella veya çikolata sosu üzerine ister ceviz, badem, bonibon, krokan ister muz, çilek, kivi gibi meyvelerle süsleyin. Sonra ya dürüm gibi sararak ya da açık bırakarak bir güzel mideye indirin.

Afiyet olsun… 🙂

 

Yorum Yaz