ANNE SEVGİSİNİN GÜCÜ

08 Ocak 2013

TOM FORD İLK DEFİLESİNE BLOGGERLARI DAVET ETTİ

08 Ocak 2013

UYKU EĞİTİMİ SORUNSALI

08 Ocak 2013

Çok önce uyku eğitimi hakkında yazı yazmış ama bir türlü kendimi hazır hissedememiştim. (Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.) Sonra Neş’ 8 aylıkken buna kendimi hazırladım. Tabiki  kolay olmayacaktı. Ama daha fazla geç kalırsam, eğitimi veremeyeceğim gibi bir hisse kapıldım ve bir an evvel işe koyuldum.

Uygulayacağım yöntem Ferber Yöntemi idi. Önce bir rutin düzenleyip Neş’ e uyku vaktinin geldiğine dair işaretler verecektim.

Rutinimiz : Banyo /  Masal&Ninni  / Uyku zamanı

İlk gecemiz :) (Neş 8 aylık)

İlk gecemiz 🙂

İlk gün Neş’ 52 dk boyunca ağladı. Kucağıma almadım . Sesimle sakinleştirmeye çalıştım. Yer yer başarılı oldum, yer yer hiç bir işe yaramadı şarkılarım. Neyse ki sonunda uyudu. Bende hemen baş ağrısı için hap aramaya koyuldum. Çünkü o ağladıkça kucağıma almayacağım diye kasmaktan başım tutmuştu.

İkinci gün bu işkence 30 dk sürdü ve yavaş yavaş yatağından daha uzağa gittim.

Üçüncü gün her şey harikaydı 17dk civarı sürdü. Biraz mıkladı. Bir sağına döndü bir soluna derken bir anda bizimki hooppp diye gitti.

Tabi Neş hala aktif şekilde anne sütü alan bir çocuktu. Yani, kendi yatağında uyumasına uyuyor ama gece yine kalkıp anne sütü alıp yatıyordu. Su vermeyi denediğimde ya da sırtını sıvazlayıp yatırmaya kalktığımda, bu sefer uykusundan uyanıyor resmen ” Beni kandıramazsın! Ben süt istiyorum!” dercesine çığlıklar atmaya başlıyordu.

Bir sonraki randevumuzda doktora uyku yöntemimi anlattığımda bana ” O kadar çocuğu ağlatırsan, tabi ki de uyur. Emzirme konusuna gelince, geceleri emzirmeye o istedikçe devam edeceksin. ” dedi. O kadar net söyledi ki, tek kelime söyleyemedim.

Ardından 1 haftalık tatile çıktık, yazlıktan eve döndük, Neş’ hasta oldu derken, bir anda bizimki soluğu aramızda almaya başladı. Aile yatağı harika bir şey. Birlikte yatıp birlikte kalkmak gerçekten çok keyifli. Hatta anne ve babasıyla yatan çocukların geceleri daha huzurlu ve uzun uyuduğu hep yazılır, çizilir. Ha eksileri yok mu? Tabi ki de var! Öncelikle çocuğun buna alışıp yıllarca aranızda kalması ve bunu izleyen evlilğinizde cinsel hayatı köstekleyen bir durum söz konusu. Ayrıca uykunuz hafifse, çocuğunuzun her kıpırdanışında uykunuz bölünebilir. Bende bu durumun her ne kadar keyifli olduğunu düşünsem de, sağlıklı olmadağını biliyordum. O yüzden bir an evvel bu duruma son vermem gerekiyordu.

İkinci vereceğim eğitimi birinciden çok daha zor olacaktı, biliyordum. Çünkü bir eğitimi verdikten sonra o eğitim bir şekilde sekteye uğrar  veya bozulursa bir ikinicisi çok daha sancılı geçecekti. O yüzden bu defa Ferber’e kalbimin dayanmayacağını ve çocuğu bu kadar ağlatmanın çokta mantıklı olmadığını düşünmeye başladım . Sonuçta Neş artık yaza oranla daha büyüktü ve bilinçlenmişti. Tepkileri daha net ve belirgindi. Yumuşak bir geçiş yapmam gerekiyordu. Onun psikolojisini bozacak, ileriki hayatını etkileyecek keskin geçişlerden kaçınmalıydım.

Mevsim değişikliğinden dolayı banyo rutinini kaldırdım. Çünkü rutinde her gece aynı şeyleri yapmanız gerekiyor. O yüzden önce oyun odası sonra odasındaki Tomy Marka Işıklı Ninnili Gece Lambasıyla oynuyorduk. Sonra uykuya geçiş için anne sütü aldıktan sonra kucağımda ninnilerle uyutuyorum. Artık dalmasına yakın onu yatağına bırakıyorum.  Tabi bazen hala yatağına yatmayı istemiyordu. ( hala böyle şeyler oluyor.) O zaman bizim yatağımızda kendi haline bırakıyorum. Döne döne uyuyor. Bir de yatağı sevme gibi bir alışkanlığı var. Çok komik! Bizim yatakta uykuya dalmak istediğinde, uyuduktan sonra onu tekrar kendi yatağına götürüyorum. 15. ayında hala anne sütüne devam ettiği için geceleri 2 defa kalmayı sürdürüyor. “Emzirmeye devam ediyorsanız, gece yatmadan önce beton yedirseniz bile kalmaya devam edecektir” diye okumuştum bir makalede. Eminim emzirmeyi sürdüren ve çocuğu geceleri hala kalkan bir çok anne şu an yazıyı okurken kafalarını “evet” şeklinde sallıyorlardır. 🙂

İki farklı yöntem denemiş biri olarak (son denediğim kendimize uyarladığım bir uyku düzeni) şunu söyleyebilirim ki, çocuğa uyku eğitimi vermek ilerleyen aylarda çok daha zor. En başta ya da erken zamanlarda bu eğitimi verirseniz, öyle alıştırırsanız her ikiniz içinde çok daha iyi olacaktır. Ferber yöntemini bugün olsa denemezdim. Çünkü gerçekten çocuğu o denli ağlatmanın gerek olamadığını bunu daha yumuşak yöntemlerle yapılabileceğini düşünüyorum. İlla yöntemin adıyla yapmak şart değil. Kendinize ve çocuğunuza uygun yöntemi sizde yaratabilirsiniz. Çünkü onu sizden daha fazla kimse tanıyamaz. Ama ne yöntem kullanırsanız kullanın, rutin şart.

Lütfen bebeğinize uyku eğitimi vermek için kendinizi ve bebeğinizi yıpratmayın. Er ya da geç o veya bu şekilde bir uyku düzeni sağlanacaktır. Esas olan ailenin huzuru ve bebeğinizin mutluluğu. Kesin geçişler her zaman zordur ve problemlidir. O yüzden bunu bir şekilde onu üzmeyecek ve yıpratmayacak şekilde yapmak mantıklıdır.

Bebeğinizi sakinleştirmek için işinize yarayacak bir CD önermek istiyorum.

ninni perisi

Ayrıca internetten bulduğum bir diğer uyku şarkıları Özge İlayda’ya ait. Onun CD’sini de öneririm.

 Özge İlayda

 

 

7 comments

 1. Sevgili arkadasim,
  yaptigim Cd calismasini begenip önerdiginiz icin tesekkür ederim.
  Müzisyen bir anne olarak bebekler icin yazilmis ne az sayida ninni oldugunu kesfedince böyle bir calisma dogdu kendiliginden. Yurt disinda yasayan bir anne olarak burada her hangi bir kütüphanede onlarca ninni cd’sine ulasmak mümkünken, malesef Türkiye’de gercekten bebek ruhuna uygun, onlari gercekten positif etkileyecek calisma sayisi bir elin parmagini gecmiyor. Umarim sermaye parasini sadece popüler müzige degil, cocuklar icin yapilan projelere de yatirir. 3-6 yas grubu icin kitap+cd calismalarim da var, ancak onlar malesef yanlizca Almanya’da basildi. Radikal Blog’da Ilayda Kim adiyla arada bir makale de yaziyorum. Böyle bir sayfa hazirlayarak diger annelere de isik tutan paylasimci üretiminiz icin sizi kutluyorum. Sevgiyle.
  Özge Ilayda

  1. Ninnilerinizi şimdi ikinci kızım dinliyor biliyor musunuz? 🙂
   Dediğiniz gibi malesef bu tür çocuklara hitap eden müzikal cd ve dvd ler bulmak çok zor. Yorumunuz beni çok mutlu etti.
   Sevgiyle kalın…

Yorum Yaz