NEŞELİ AKTİVİTELER 8

23 Temmuz 2013

DEMET’İN DÜNYASI : 7. AY

23 Temmuz 2013

TUVALET EĞİTİMİNE GİRİŞ

23 Temmuz 2013

tuvalet eğitimi

Bundan 3 hafta önce sevdiğimiz bir arkadaşımızdan Neş’e Fisher Price’ın alıştırma tuvaleti  hediye geldi. Tuvaleti görünce acayip sevindim. Yazlığa geldiğimiz için Neş’e ufaktan tuvalet eğitimine başlatmak istiyordum. 1 hafta boyunca tuvalete gitti geldi. Kapağını açtı kapadı. Çişini yapar gibi oturdu, sifonu çekti. Altını siler gibi yaptı derken 2 hafta önce gece 11 sularında yatmadan önce yine tuvalete gitti geldi. “Annecim çişin mi geldi?” dedim. “Edet” diyerek kafasını salladı. Tamam o zaman diyerek üstünü soydum “sen otur tuvaletini yap bende gidip yapıcam dedim. Arkamı döndüm tuvalete girermiş gibi yaptım. Bir kaç saniye sonra Neş’in tuvaletten şarkı sesleri yükseldi. Çalan şarkı çişini yaptığını haber veriyordu !!! Gözlerime inanamadım. Bizimki “Anne baptım. ” diye bana sesleniyor bir yandan da altını silmeye çalışıyordu. Bağıra çağıra gülmeye başladım. Alkışlar eşliğinde ellerini yıkadık. Yatana kadar “çişimiz tuvaleteeeee kakamız tuvaleteee” adlı Dünya’nın en gereksiz şarkısını söyledik. 🙂 Yatmadan önce bir kaç kez daha oturdu kalktı ama bu sefer bir şey yapmadı. Yatarken yine bezimizi bağladık.

Ertesi gün gün içerisinde yine bir kaç kez tuvalete oturtmaya çalıştım. Teşvik ettim ama bizimkisi outuruyor “bbaptım” deyip kalkıyor ama aslında bir şey yapmıyordu. Neyse, “sert geçiş yapmayalım” dedim. Sonuçta Neş’daha 21 aylık . Tavsiye edilen 24 ile 36 ay arası eğitimi vermek. O yüzden pek ısrarcı olmadım. Akşam yine aynı şekilde tuvaletini yaptı. Altını sildi. Sifonu çekti. Her şey kusursuz. Alkışlarla tuvalet eğitimine giriş  büyük bir coşkuyla kutlandı. O gece de biraz bezsiz dolaşsın derken baktım bir yerde durmuş “Anne haıyyıyy!!! Anne omadıı!!! ” (hayır olmadı) diye ellerini hayır anlamında sallamaya başladı. Bi baktım çişini yere yapmış. Nedense durumdan acayip stres oldu. “Annecim olsun. Bir daha ki sefere tuvalete yaparız” dememe rağmen hala üzgün görünüyordu.  Sonra yine “hayıyyy hayıyyy” diyerek ellerini yıkadık, üstünü değiştirdik. Hayal kırıklığına uğradığı gözlerinden belli oluyordu.

3. gün aynı şekilde tuvaletini yere kaçırdı. Bu sefer de aynı stresli tepkiyi verince kendime “Tamam bakalım, şimdilik bu kadar yeter” dedim. Çünkü anladığım kadarıyla kendini başarısız hissediyor. Tam olarak çişini tutma yetisi tam olarak gelişmediğinden ortaya çıkan sonuçtan rahatsız oluyordu.  Şimdilik yine oturup kalkıyoruz. Israrla Peppee’nin “çişimiz tuvalete, kakamız tuvalalete şarkısını söylüyoruz. Bakalım ne zaman kendimizi gerçekten hazır hissedeceğiz.

Bu arada bu 3 günde biraz kitap karıştırdım .Tuvalete eğitimini kolaylaştıracak şeyler buldum. Sizlerle de paylaşmak istiyorum

  • Tuvalet eğitimine müümkünse yaz mevsiminde başlamak
  • Kendi kendine çıkarabileceği kyafetler giydirmek
  • Oturağı yemekten sonra, uykudan sonra kullanmak
  • Siz tuvaletteyken izlemesine izin vermek
  • Tuvaleti kullanırken masal okumak, müzik dinletmek
  • Azimli olmak
  • Olumsuz tepki vermemek, teşvik edici davranmak
  • Övgülerle çocuğunuzu yüreklendirmek, büyüdüğünü hatırlatmak

Şimdilik bizden haberler bu kadar!

Hoşçakalın !

 

 

 

Yorum Yaz