ARM PARTY’E HAZIR MISIN?

17 Temmuz 2012

AYAKTA DURMAK YA DA DURAMAMAK

17 Temmuz 2012

SÜTÜNÜ ARTTIRMAK İÇİN…

17 Temmuz 2012

Emzirmeye devam ediyorum…

Ütopik gelse de, onca yaşadığım zorlu süreçten sonra sütümü kaybetmemeyi başardım ve 9 aylık olan Neşe bugün hala ek gıdasının yanısıra anne sütüne devam ediyor. (Sabaha karşı “meemmaeeee” diye uyanmasından başka bi derdim yok ) Bazen doğumdan sonra sırf canı istemiyor diye bebeğini emzirmeyen annelerin var olduğunu düşünmek bile istemiyorum. Bu nasıl bir bencilliktir? Hamileler, yeni anne olanlar siz siz olun bebeğinizi emzirmek için çaba sarfedin, hazırcı olmayın. Ki bence emzirmek en büyük kolaylık. Gece kalk, sıcak suyu hazırla, mamayı koy karıştır falan bunlar uyku arasında yıpratıcı şeyler. Veya dışarıdayken, bebeğiniz acıktığında süt hazırlama derdiniz yok. Emzirebilecek rahat bir yer bulun yeter. Günümüzde bir çok alışveriş merkezinin emzirme odası olduğunu düşünürsek, yer bulmakta zorlanacağınızı hiç sanmıyorum.

Yazıyı yazma amacım, tabiki ” benim hala sütüm var haha” diye hava atmak değil. Sadece anne adaylarına ve taze annelere sütlerini arttırmak için kendi okuduklarım ve öğrendiklerimi paylaşmak amacım.

E, o zaman gelelim fasulyenin faydalarına…

Sütüm neden az geliyor???

  • Bundan bir kaç ay önce sütümde bir azalma olmuştu. Nedenini araştırırken, aşırı uykusuzluğumun sütümün kalitesini olumsuz yönde etkilediğini fark ettim. Tabi bu “bir ışık yandı ve ben bi anda sütüm bence uykusuzluktan azaldı” şeklinde olmadı. Sütün kalitesinin nelerin düşürdüğünü araştırınca, aralarında uykusuzluk olduğunu gördüm ve gündüzleri çok fazla dinlenmediğim aklıma geldi. Malum, gece uykusu nedir bilmediğimizden, gündüzde dinlenmeyince, sütüm bu durumdan etkilenmiş. Hani biraz fazla anne lafı olacak ama “çocuğun uyuyunca, sende dinlen” lafı buraya cuk oturuyor. Yapacak bir şey yok kızlar, anneler her zaman haklı!!
  • Sütümüzün en yoğun olduğu zaman, sabah saatleri. Çünkü uykuzu az çok almış, gündüze nazaran daha fazla uyumuş oluyoruz. Eğer gündüzleri sütün az geliyorsa, biraz uzanıp dinlenmeyi dene.
  • Biz Türk kadınlarının temizlik tutkusunu anlatmaya kelimeler yetmez. Temizlik yapıcam diye çocuklarını tv başında ya da oyuncaklarla bir başına bırakan annelerin evlatlarıyız. Gel gör ki, fazla yorgunluk sütünü azaltıyor. O halde ev işlerini aza indirgeyip sadece gerekli olanları yapmak sütsavar annelerin lehine.
  • İlk zamanlar kek, kurabiye, börek, çörek ağzına tıkacaklar. “Hadi ye kızım, sütün bol gelir” diyecekler. Bunlar yalan. Kanma, kandırma. Karbonhidrat yerine protein alırsan, sütünü olumlu yönde etkiler.
  • Sıvı alımının sütü arttırdığını sağır sultan bile duydu. E ne duruyorsun ?!! Her gün 3 litre sıvı al. (su-meyve suyu-süt şeklinde)
  • Doktorun verdiği demir ve vitaminleri eksiz alman sütünün kalitesini etkileyecektir.
  • Sütün iyi geliyorsa, bebeğin ilk zamanlar yoğun gelen sütü içemeyebilir. Her zaman fazla sütü sağ ve daha sonra kullanmak için buzdolabında sakla. Süt sağma hem sütünü arttırır, hem de fazla sütün boşa gitmez.
  • İlaç kullanmadan doktoruna kesinlikle sor. Çünkü her ilaç emziren annelere uygun değil.

Kısaca, iyi dinlen, yediklerine dikkat et ve yeterince sıvı al. Sütünün zamanla nasıl arttığını sende göreceksin. 

 

 

 

Yorum Yaz