ANNEANNEM’E…

28 Temmuz 2012

2013 İÇİN YENİ SAÇ MODELLERİ

28 Temmuz 2012

SIKI KARIN İÇİN EGZERSİZ

28 Temmuz 2012


Malum hamilelikte 24 kilo aldıktan sonra bu kiloların hepsini verebilmek için spor takviyesi lazımdı. Size gymstick ‘le çalıştığımı daha önce söylemiştim. Burcu ile daha sonra pilates topuyla da çalışmaya başladık. E kardiyosuz olmaz. Hoplama zıplama benden sorulur. Karnımdaki şekillenmeyi görünce çok heyecanlandım. Sporun yanında yediklerime dikkat ettiğim için kilomda bu duruma duyarsız kalamadı. Ve spor yapmanın ne kadar önemli olduğunu gördüm. Hem zihin hem beden sağlığım için…

Böyle spor ateşesi gibi konuştuğuma bakmayın. Kaç kere spora başlayıp bırakmışlığım var. Sporun öyle bir başlayıp bir bırakılacak bir şey olmadığını anlayınca işi ciddiye aldım. Hamilelikten sonra kalan kilomu kabullenmeyip dolabıma hiç yeni beden kıyafet almadım. Kendinizi asla yeni halinize alıştırmayın. Bunun yolu gardrobunuzu yenilememekten geçiyor kızlar 🙂 Artık bunu bi hayat tarzı haline getirdim ve azimle ilerliyorum. 🙂 2. çocuğa kadar durmak yok, spora devam!!!

Daha ince evde sporun nasıl yapılacağı hakkında da bir yazı yazmıştım. Wii Fitness ile evinizde rahat rahat spor yapabilirsiniz. Ama benim Wii Fitness’ım yok. Kendi kendime spor yapmak istiyorum diyorsanız. Alın size bir kaç karın hareketi.

Mat’in başından ucuna kadar ellerinizle yürüdükten sonra yukarıdaki pozisyonu alın. Kalçanız yukarıda göbeğiniz içeriye çekilmiş olarak duruşunuzu hazırlayın. Bacaklarınız gergin olacak. Dirseklerinizin üzerinde durarak kalçanızı aşağı indirip tekrar geldiğiniz noktaya kaldırın.  2 set, toplam 20 defa hareketi tekrarlayın.

Bir önceki gibi ellerinizle yürüyerek yukarıdaki pozisyonu alın. Şınav çekmeye başlayın. Bu hareketi zor bulanlar ilk etapta dizlerini koyarak şınav çekebilirler. Buna bayan şınavı deniyormuş. Burnunuzu mat’e değdirip tekrar pozisyonu alacaksınız. 2 set, toplam 20 kere yapmanız yeterli.

Mat’e sırt üstü yatıp kollarınızı iki yana açın. (çünkü kollarla dengeyi kuracaksınız.) İki bacağınızı yukarı kaldırıp bir sağa bir sola doğru hareket ettirin. 2 set, toplam 30 defa hareketi yapmanız yeterli. Yan taraflar çalışıyor.

Bacaklarınız kırık şekilde oturun. Daha sonra karnınızı hissedene kadar gövdenizi geri itin.  Sanki arkada bir şey varmış,  ona yaslanıyormuş gibi… Şimdiden karın kaslarını hissetmeye başladınız zaten. İki kolunuzu önünüze doğru uzatın. 2 set, toplam 20 kere bir sağ bir sol olacak şekilde kolunuzu geriye doğru itin. Hem sırtınızı hem karnınızı belirgin şekilde hissedeceksiniz.

Son olarak Mat’e sırt üstü yatığ ellerinizi yana koyduktan sonra bacaklarınzı önce masa pozisyonuna getirerek sonra bisiklet çevirmeye başlayın. Önceki hareketin yorgunluğunun üstüne bacak çevirme hareketinde dinleneceksiniz. 2 set, toplam 30 defa yapabilirsiniz.

Hareketleri yaparken her zaman yavaş yapmak çok önemli. Hareketi hissederek, doğru nefes ile çalışırsanız, yaptıklarınız işe yarar. Tabi herşeyden önce yediklerinize şöyle bir göz atmakta fayda var. Öğünlerinizi düzenleyip abur cubur, hamurişini keserseniz, istediğiniz sonuca daha emin, daha hızlı adımlarla yol alırsınız.

Herkese bol terli günler!

1 comment

Yorum Yaz