Islak Pamuk Toplar

13 Kasım 2014

Neşeli Aktiviteler 16

13 Kasım 2014

SENSORY PLAY

13 Kasım 2014

Gör, Dinle, Dokun, Hisset, Tat

oyun masası

Sensory Play yani duyusal oyun bebek ve erken yaştaki çocukların duyularını ortaya çıkaran oyunlardır. Doğumdan iyibaren bir anda duyma görme dokunma ,hissetme dünyasına adımı atmış ve hayatımızın bu ilk zamanlarında duyularımızla herşeyi öğrenmeye başlarız. İşte duyusal oyun da yine bu duyularımızı harekete geçirerek öğrenmeyi amaçlıyor. Bir oyuncakla oynarken ya da kitapta çocuğunuza bir şeyin nasıl olduğunu okurken ona verdiğiniz bilgi ezbere girer ama duyusal oyunla beraber onun okuduğu şeyi yaşamasına ve tecrübe etmesine izin verirsiniz. Örneğin Neşe iki yaşındayken beraber mercimek dolu bir kaba çiftlik yapmıştık. Dokunup hissederek onun çiftlik yaşamını görsel bir oyuna dönüştürmüş ve saatlerce çiftlikle eğlenmiştik. Aynı şekilde kuru makarnaları bir kaba boşaltıp onları kaşık yardımıyla karıştırmasını eline alıp kaplara doldurması da duyusal oyunlarımızdan biriydi. Daha önce yaptığımız parmak boyalı bir başka aktivitemizde yine duyusal oyunlardan bir örnekti.

sensory şişeler

Peki bu duyusal oyunun önemi nedir? 

Öncelikel duyusal oyun çocukların beyin gelişimine katkıda bulunur. Çocuklar hissederek, duyarak, koklayarak öğrenirler. Oyun oynarken beyine giden sinyaller öğrenmeyi ve beyin gelişimin hızlandırır. Çocukların daha konuşmadıkları dönemden itibaren çevresinde olan şeyleri anlamaya ve yorumlamaya iter. Farklılıkları görmelerini sağlar. Örneğin ıslak pamuk toplar aktivitemizdeki pamukları tutarken çocuklar sulu pamukların ne kadar yumuşak olduklarını hissettiler. Ve daha sonra suyunu sıkarak pamuğun sertleştiğini gördüler. Hatta Defne bir adım daha ileri giderek pamuğu emdiği için tatma duyusunu da çalıştırdı 🙂

sensory posetler

Duyusal oyunlar siz ve çocuğunuz ya da bir kaç çocukla yapılan aktivitelerde sosyal becerileri geliştirir. Beraber öğrenip beraber keşfederler.

Kendileri hakkında farkındalık geliştirirler. Mesela sulu oyunlardan hoşlanmaları ya da pirinçlerle yapılan kovada elleriyle oynamaya bayılmaları, neyi sevip sevmedikleri, nelerden hoşlandıklarını ortaya çıkarır.

sonbahar aktivitesi

Yeni motor becerileri kazanırlar ve motor becerileri güçlenir. Çocuklar şekil verme, sıkma, yoğurma, karıştırma, çırpma gibi eylemlerle büyük ve küçük kaslarını çalıştırırlar.

İletişim becerileri gelişir. Bir bebeğin su dolu kabı çırpması sonucu her yere sıçrayan suyun karşısında suratında oluşan şaşkın ifade ile onun suya karşı nasıl bir tepki verdiğini ve devam ettiği sürecec bundan hoşlandığını görürsünüz. Daha büyük çocuklar ise konuşmayı bildiği için bunu sözlü olarak ifade edebilirler ve oyunun onda neler hissettiğini anlatabilirler.

Aktivitelerimizi görmek için çocuklu yaşam yazılarımı okuyabilirsiniz.

 

 

 

 

Yorum Yaz