EVDE SPOR NASIL YAPILIR?

27 Nisan 2012

İLK KELİMELER

27 Nisan 2012

SEBZE ÇORBASI VE YOĞURDA GEÇİŞ

27 Nisan 2012

6. Ay Doktor Kontrolü, ek gıdalara geçiş bakımından önemliydi. Genel kontrol yapıldıktan sonra, hemşire beni ek gıdalar hakkında bilgilendirdi. Önce 30 cc yoğurtla başlayıp 50cc, 100cc diye verilecek miktarı arttırmak gerekiyormuş. Buraya kadar zaten şaşırılacak bir şey yok. Beni şok eden her gün bu küçük hanıma yoğurt hazırlamak zorunda olmamdı. Tabi o an idrak edemedim. Tarif nasıl olsa var diye  “Ne olacak yaparım” dedim. Eve gelip 3 gün boyunca yoğurdu tutturamayınca pek benlik bir iş olmadığını gördüm. Hemşire normal pastorize sütü ( 100cc) kaynatıp ılıklaştıktan sonra 1 çay kaşığı yoğurt ilave edileceğini söyledi. Üstü örtülüp kımıldatmadan 3-4 saat bekletiliyor. E olmuyor, olmuyor!!! Sonunda annem bu işe son noktayı koydu. Tire Organik Süt alarak ( Pehlivanoğlunda satılıyor ama şimdi migros ve tansaşta da satılmaya başlanacak.) her gün bize bir kap yoğurt yapmaya başladı. Böylece bizim miniğin yoğurt macerası başladı. Acayip sevdi. Şapur şupur yiyor. Hiç bir sorun yok.

Sonra 2. etaba geçtim. Heyecanla sebze çorbasını yaptım. Miniğe yedirmeye başladım ama YOOOKKKK ! Yemek istemiyor, öğürüyor, bir türlü kabul etmiyor. Kendim tadıyorum. Hakikaten yenilecek türden bir şey değil. Ama bi şekilde başlanmalı, püreye alışmalı, vitamin almalı diye düşünüyorum. Bir kaç başarısız denemeden sonra, sebzeleri tek tek yedirmeye karar verdim. Mesela ilk gün kabak-pirinç. İkinci gün, kabak, ıspanak, pirinç diye fazlalaştırarak gittim. Sonuç daha başarılıydı. Bu arada bizimki yemek istemediğinde o minnak ağzını kilitliyor. 🙂 Bende zorlamıyorum. Zaten zorlamamakta gerekiyormuş. Artık yediği kadar yediriyorum. Zaten esas olan anne sütü. Burda önemli olan ek gıdaya geçişte istikrarlı olmak…

Geçenlerde tadını merak ettiğim için Hipp organik sebze püresi aldım. (asla üşendiğimden falan değil 😛 ) Ne olur olmaz bir kaç tane stok yaptım. Malum onun yemek saatinde dışarda olabiliriz.  Tadı aynı yavanlıktaydı ve bizim minik neredeyse aynı miktarda yedi. Şimdilik 50 cc falan yedirebiliyorum. Bakalım ilerleyen günlerde belki alışır ve daha fazla yer. Acelemiz yok.

Neşe’nin beslenme programını işinize yarar diye paylaşıyorum.

Sabah anne sütü

12:30 100cc Sebze Çorbası – 50cc Yoğurt

Öğlen Anne Sütü

15:00 Meyve Püresi(Elma-Armut / 100cc)

Akşam üzeri Anne sütü

20:00 Muhallebi (Sütlü-Pirinçli Aptamil /100 suya 4 kaşık Aptamil )

Ve sabaha kadar süren harika, eşsiz, bir o kadar da pratik emzirme seansları ile günlük beslenme programımız sona eriyor. Yaşasın!

Yorum Yaz