BABAMIN DENİZ MAHSULLÜ MAKARNASI

14 Ağustos 2012

HAZIR GÖZ MAKYAJI – COLORON

14 Ağustos 2012

REFLEKSİF HAREKETLER DÖNEMİ

14 Ağustos 2012

Yenidoğan dünyaya birçok refleksle gelir. Bebekler bu refleksleri istemeyerek yapmakta, hareketlerini kontrol altında tutamaktadır. Bu reflekslerden bazıları, bebek büyüdükçe ve isteyerek yaptığı hareketler arttıkça ortadan kaybolur. Bazılarına ise yetişkin döneminde de rastalanabilir.

Yenidoğan bebeğin en bilinen ve en sık rastlanan bazı refleksleri şunlardır:

MORO REFLEKSİ

Bebeği ani olarak sarstığınızda veya kollarından tutup kaldırıp tekrar yatağa bıraktığınızda ( çok acımasızca göründü farkındayım.. J ) bebeğin kollarını elleriyle birlikte açtığını ve sonra kucaklama hareketi yaptığını göreceksiniz. Bu refleks yaklaşık 3- 6. Aylarda kaybolur.

ADIMLAMA REFLEKSİ

Yenidoğanı koltukaltından tutup ayakta tuttuğunuzda yürüyormuş gibi adımlama hareketi yapar. Bu refleks de 3-4. haftada kaybolur.

ARAMA REFLEKSİ

Bunu pek çok anne emzirirken kullanır.  Bebeğin yanağına veya dudağında dokunduğunuzda bebek başını uyarıldığı yöne çevirir ve ağızını açarak meme arar. Arama refleksi 3. ayda kaybolur.

YAKALAMA / KAVRAMA REFLEKSİ

Bebeğin avucuna parmak veya herhangi bir nesneyle dokunduğunuzda parmaklarını kapatır, parmağı veya nesneyi yakalayarak kavrar. Bu reflesin de çoğunluk gibi 3-4. aylarda kaybolduğu gözlemlenir.

EMME REFLESKİ

Ve bebeğin hayatta kalmasını sağlayan en önemli refleks! Yenidoğanın ağzına veya dudaklarına dokunduğunuzda ritmik bir şekilde emmeye başlar. Uyanık durumda 4, uykuda 7. aya kadar sürer.

BABİNSKİ REFLEKSİ

Bebeğin ayak tabanına, ayak parmaklarından topuğa doğru tırnak ya da benzeri bir nesneyle hafifçe dokunulduğunda-çizildiğinde , bebek ayak parmaklarını yelpaze gibi açar.Baş parmağını büker. Babinski refleksi 8-12. aylarda kaybolur.

 

Refleksler, çocuğun ilk bilgi edinme kaynaklarıdır. Bebek için koruyucu ve arama-emme refleksi gibi yiyecek sağlayıcı özellik taşırlar. Sinir sisteminin olgunlaşmasıyla refleksler, yerini istemli davranışlara bırakır. Yaptıkları hareketler bir amaca yöneliktir; ancak kaba ve kontrol dışıdır.

Kaynak: MEGEP- Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

Yorum Yaz