Aldatmak – Paul Coelho

20 Kasım 2014

BALIK YEMEYEN ÇOCUKLARA ÖNERİ

20 Kasım 2014

Pirinç Renklendirme

20 Kasım 2014
efa pop

Artık evde nasıl çocukla oynayabilirim , farklı ne yapabilirim diye sapıtmış durumdayım. Geçenlerde internetten sipariş ettiğim gıda boyalarım geldiğinde balkonda pirinçleri renklendirirken annem halime acıyarak baktı. Gözlerinden “bu çocukta oyunla kafayı yedi ” diye aklından geçirdiğine %1000 eminim . 🙂 Ama ben galiba bu işten gerçekten keyif alıyorum. Yoksa oturup gün gün oyun planlamam, koyarım ipad’i önüne açarım çizgi filmi yayarım oyuncakları geçer giderim. ( ha dışarda yemek yerken ipad’i önüne her türlü koyarım , acımam 🙂 ) Kendimde sevdiğimden uğraşıyorum diye düşünmekteyim. Hatta bazen Neşe aktiviteyi devam etmek istemediğinde “Dur Neşe ya ne güzel oynuyorduk ” dediğim doğrudur 🙂 Mnayağım galiba 🙂

Sensory Play yani duyusal oyunla ilgili sizlere bir yazı yazmıştım. Sonra biz başladık duyularımızı harekete geçirerek oyunlar oynamaya. İşte bu oyunları genişletmek içinde pirinçleri önce renklendirmek istedim. İnternetten gıda boyası sipariş ettim. Toz olanı tercih ettim ama şöyle bir gerçek var ki poşette değil şişede olanı alın. Poşetlerden mavi olanı patlamış evde baya şirinler misali herşeyimiz maviye döndü bir anda. Baya bi cinnet geçirdim diyebilirim.:) Virüs gibi bir şey. Gözle göremiyorsunuz ama bi şekil toz uçup gidiyor ve en ufak su, sıvı gelince renge bulanıyor ortalık. Bu yüzden size uyarım bu şişede olanından almanız.

Pirinç Renklendirmek için Malzemeler 

pirinç renklendirme

Sirke

Pirinç

Gıda Boyası

Kap ya da kaplar (kaç renk yapacağınıza bağlı)

gıda boyasıyla oyun

duyusal oyun

Resimde de gördüğünüz gibi 1 çay kaşığı sirke (pirincin fazlalığına göre bu oranı arttırabilirsiniz. Deneyerek göreceksiniz ne kadar daha koymanız gerektiğini) ve üzerine renklendireceğiniz gıda boyası serperek kürdan yardımıyla ya da bu işlemlerde kullandığınız bir karıştırıcıyla karıştırabilirsiniz. Bu işi ya balkonda ya da altına bir şey sererek yapın. Pirinç fazlaysa kürdan yerine eldiven takıp karıştırabilirsiniz. Ve dışarıda kuruması için beklettikten sonra renkli pirinçleriniz hazır.

Kürdandan sıkılan eldiven takmaya üşenen ben ve elim

Kürdandan sıkılan eldiven takmaya üşenince elimin aldığı hal 

Biz başlangıç olarak dün bir okyanus yaptık. korkutucu köpek balıkları ve balinaları koyduk. Bir tane de sevimli yunusumuz vardı.

sensory play

İleriki günlerde yeni aktivitelerimizle karşınıza çıkacağız ama diğer aktivitelerimizi hala okumadıysanız çocuklu yaşam yazılarıma göz atabilirsiniz. 🙂

 

Yorum Yaz