Bu Sitenin Adı Neden Küçükkadın?

18 Ocak 2017

Zaman Şükretme Zamanı

18 Ocak 2017

Okula Giden Çocuğa Yapılan Zoraki Aktivite

18 Ocak 2017

Uzun süredir Neşe’nin deney yapmaya merakı var. Okulda bu işi sevdirmişler, evde de kendi kendimize bazen deney yapıyoruz. Geçenlerde dadlabs diye bir hesap buldum. Çocuklarıyla deney yapan bir babanın hesabı. Ay nasıl tatlı, nasıl ilgili çocuklar hemen bizimkilere de yapayım dedim. Onlar okuldayken balonun içine su doldurdum, buzluğa attım. M&M lerin deneyde ziyan olmasını göze alarak sırf çocuklarıma olan sevgimden tabağın kenarlarına dizdim.

Toplamda iki deney yapacaktık. Herşeyi planlamıştım.

Akşamüzeri olunca çocukları okuldan almaya gittim. Defne her zamanki gibi enerjik, Neşe ise yorumsuz ve yorgun. Eve geldik, meyve saatimizi yaptık. Sonra onlara bugün iki deney yapacağımızı söyledim. Önce bir heyecanlandılar. Daha sonra “biz odamızda oyun oynayacaktık.”, “Ben Barbie’mi alacağım.” ,”Çizgi film izleyelim mi?” gibi beklenmedik istekler ortaya çıkmaya başladı.

Anne kararlıydı. Keskin bir ses tonuyla “Hayır” dedi, “Deney yapacağız.”

Buzluğu açtım balonun biri patlamış, neyseki küre ince de olsa oluşmuş geniş bir tepsinin içine iki küreyide koydum. Çocukların incelemelerini istedim. İnceleme süreleri 15 saniye.

Defne’nin ilgisi 3-4 saniye arasında değişiyor.

Sonra ellerine gıda boyalarını tutuşturdum.

“Hadi şimdi boyayalım, bakalım küremiz nasıl değiştiriyor.” dedim. İsteksizce gıda boyalarını döktüler. Üzerine tuz döküp buzun eridiğini gözlemledirler. Ya da ben böyle gözlemediklerine inandım.

Etti mi sana bir 30 saniye daha.

Aktivitenin toplam ilgi duyulma süresi Neşe için 45 sn, Defne için 33sn.

Benim bu aktiviteyi bulmam, yapmam, onların zevk alacağını düşlemem  60 dakika.

Defne’nin baygınlığı ve ilgisizliği bakışlarına yansımış 🙂

Neyse şevkini kırma kızım dedim. Masadan ayrılmalarına izin vermeden ikinci deneyi koydum önlerine.

Bu sefer ki Gökkuşağı deneyi.

Yan yana dizilen m&mlere ılık su döküyorsunuz, sonra onlar yavaş yavaş renklerini vermeye başlıyor ve ortaya gökkuşağı görüntüsü çıkıyor.

M&mleri tabakta gören Defne atıldı heyecanla bir avcuna sığdırabildiği kadar aldı kaşla göz arasında. Neşe sinirlendi.” Onlarla deney yapacağız. Yeme !” diye payladı kardeşini.

Hadiii tekrar dizdim renkli şekerleri.

Bu deneyin yapılışı zaten 5saniye. İlgisizce renklerin çıkışını izlediler. Olaya heyecan katmak için yaptığım “Woww.” “Bakın nasıl renk verdiler!” şaşırtıları bile onları heyecanlandırmadı.

Deneylerin bittiğini anlar anlamaz, oyuncaklarına koştular.

Haklılar mıydı?

Galiba evet.

Zaten sabahtan akşama onlara dayatılan bir program var. Sevseler de sevmeseler de belli aktiviteleri yapmak zorundalar. Bu kadarcık çocuk o kadar saat okulda kalıp eve gelince istediğini yapmak istemesi tabiki doğal. Bir de manyak annenin deneyiyle uğraşacak değiller ya? Yine de sessizce annelerinin deney yapmalarını bekleyip abartı hareketlerine göz yumdular.

Kim bilir, belki de artık bu aktiviteci ruhumdan vazgeçmenin zamanı geldi. Onları kendi yaratıcı dünyalarıyla baş başa bırakmalıyım…

Yorum Yaz