NEŞELİ AKTİVİTELER 6 : PUZZLE

11 Mayıs 2013

MART MENEKŞELERİ

11 Mayıs 2013

NEŞ’İN BÜYÜK AŞKINA VEDA!

11 Mayıs 2013

Neş’i uzun süredir sütten kesmeyi düşünüyordum. Daha önce azaltarak kesmeyi denedim ama hala gece uykularında kalkıyor. Tabiri caizse, gece yatarken taş bile yedirsem, yine de uyanıyordu. Zaten azaltarak kesmeyi 1 yaşına kadar olan çocuklarda uygulayabileceğinizden bizimki artık bunu yemiyordu. Evin içinde bildiğiniz bir karakter. İstediğinde fazlasıyla kararlı, ayak direten adeta küçük inatçı bir keçi. Baktım böyle olmayacak. Seyahate çıkmaya karar verdik. Tamam dedim fırsat bu fırsat direk kesiyorum sütten. 4 gün ayrı kaldık. Benimki gayet güzel vakit geçirmiş. Geceleri 2 defa kalkıp meyvesuyu – su içip tekrar uyumuş. Her şey yolundaydı anlayacağınız. 4 günün sonunda karşılaşınca, o meme dedi ben dayanamadım emzirdim. Sora kahkahalar içinde durumdan hoşnutluğunu gösterdi. Ama ben bu kahkaha uğruna bir taktiği daha harcamış oldum. Planımı elime yüzüme bulaştırmıştım.

Artık 18 aylık olmuştu. Artık oral dönemden anal döneme geçişi başlamış / başlayacaktı. Emmeye devam ettiği için kendisini hala benim bir parçam olarak görüyordu. Ki egosu oluşmaya başladığı için bu hoş bir durum değildi. İleride kendine güven konusunda problem yaşayan, saplatılı bir birey olmasına yol açabilirdim. Zaten anne sütünün faydalarından alacağını almış artık beni bildiğiniz diş kaşıyıcı ya da canı sıkılınca oyalanacağı biri olarak görüyordu. Kendimi bildiğiniz inek gibi hissetmeye başladım. Çocuk beni görür görmez meme diyor başka bir şey demiyordu. Paçalarıma yapışıyor, ağlıyor, bağırıyor, şiddete başvurup bir iki hamle yapıyor ve ben artık evin içinde Neş’ten kaçacak delik aramaya başladım. Geceleri zaten 2-3 saatte  bir kalktığım için bütün gün sersem gibi dolaşıyordum. Sinirlerim bozulmaya başlamıştı ve kendimi çok mutsuz hissediyordum. Anlayacağınız tatil dönüşü olay iyicene cinnet halini almıştı. Hatta evde kendisinden bahsederken ” küçük cinnettin bugün şöyle yaptı” falan diye bahsetmeye başladık. 🙂

Ne yapacağımı gerçekten bilmiyordum. Doktordan bir randevu aldım. Ve aylık kontrolü için şöyle bir görünmek, bu olayı nasıl atlatacağımız konusunda fikir almak istedim. Genel kontrol yapılırken Neş’nin 3 aydır kilo almadığı ortaya çıktı. (Bunun bende farkındaydım) Doktora bunun sebebinin öğün arası ve geceleri hala Neş’in emme güvencesinin olmasına bağladığımı söyledim. Durum gerçekten de böyleydi. Neş’ öğünlerini gündüzleri hala emiyor, bu öğünlerinde iştahsızlığa yol açıyor  ve gece kaliteli uyku uyuyamıyordu. Derhal sütten kesmemi söyledi. Ama hala pompalayıp biberonda verebileceğimi de eklemeden geçmedi. ( İşkencem bitmiyor anlayacağınız:) ) Hatta sütümden sütlaç yapmamı falan önerdi. Birazdan kusabilirdim. 🙂 Neş ufak olsa neyse, doktor haklı ama artık sütümün kalitesi, benim eskisi gibi beslenmemem ve Neş’in kazık kadar olması bu düşünceyi direk kafamdan atmaya yetti. Ama biberon kısmına ok’dim.

Peki ben bunu nasıl yapacaktım? Doktor ” Çocuk küçük olsa, üzerini kapattığın bir şeyin yok olduğunu düşünür. Olay üzerine düşünmez. Böyleklikle işin kolay olurdu. Ama şimdi seninki bunları yemez. Tatile çıkın ,ayrı kalın ” ı ama ben zaten bunu yapmıştım. Tamamen hormonlarım galyanına gelip tekrar emzirmeye başlamıştım. Şimdi nasıl bir yöntem izlemem gerekiyordu. Gerçekten kafam karışmıştı.

Ben bu düşüncelerle boğuşurken, bir arkadaşım 15 aylıkken bebeğini sütten kesmek için göğüsünü nemlendirip kuru çay sürdüğünü söyledi.(düşüncesi bile iğrenç 🙂 ) Çocuk bu görüntüyü görünce direk meme işinden soğumuş. Bunu aklımın bir kenarına yazdım. Ama kafa olarak bu kesme işine kendimi bir türlü hazırlayamıyordum. 3 gün önce annemin destekleriyle gün ortası bende bu taktiği uyguladım. “Annecim bak meme böceklenmiş. Bu çok kötü. İstiyosan içebilirsin” dedim . Bizimki kendini geriye attığı gibi istemediğini belli eden sesler ve hareketler yapmaya başladı. Bu kadar kolay olacağını hiç düşünmemiştim! 

Sonra gün içerisinde memenin başına geleni konuşup durduk. Elleriyle bana olayın kötülüğünden bahsediyor, kaşlarını çatıyordu. Bende kendisini ” Evet annecim, artık mama yiyeceğiz. ” diye telkin ediyordum. Akşam tekrar aynı şeyi yaptım. Bizimki iyiden iyiye meme olayından nefret etti. Bu arada salça sürme , çay , kahve yani çocuğun ağız tadına uymayacak veya görüntü olarak isteksizlik uyandıracak şeyleri deneyerek sütten kesmeye iğrendirme yoluyla sütten kesme deniyor. Bu yol 1 yaşından büyük çocukları birden sütten kesmek için kullanılır. diğer yol ise benim üstte bahsettiğim ayrılma/uzak kalma yoludur. Size hangisi uyarsa onu deneyin. Ama saçma sapan iğrendirme yolu için acı biber gibi şeyler sürmeyin Allah aşkına! Çocuğa günah.

Gelelim hikayenin sonuna, bizimki gece 4 sularında uyandı. Bu bir mucize! Şimdiye kadar en az 2 kez uyanmış olması gerekiyordu. Tabi ben ilk bir stres oldum. İçimden “umarım başarırım” dedim. Çünkü neyle karşılaşacağımı bilmiyorudum. Tabi direk oraya doğru yöneldi. “Annecim böceklenmişti. Unuttun mu? Artık meme ememeyiz. İstersen sana su verebilirm” dedim. Bir iki viyakladı. Sonra suyunu bir güzel içti. Biraz daha mıkmıklandı. “Neş’ meme bitti artık. Yapabileceğimiz bir şey yok. Zaten sende istemiyorsun. İstiyorsan emzireyim. “ dedim. Görüntü aklına gelmiş olacak ki, istemedi ve uykusuna bir güzel devam etti. Sabah 8:22 suları kalktı. Biraz oyundan sonra daha önce hiç yemediği kadar kahvaltı yedi. Gün içerisinde yine meme olayını konuştuğumuz zamanlar oldu. Dün gece de 1 sefer kalktı. Sağdığım sütü verdim ama bir iki yudum aldı ama sonra istemedi. Ama hala süt geldiği için günde bir kez sağmaya devam ediyorum. 1 hafta içinde azalmazsa ilaçla bu işi bitirmeyi düşünüyorum.

Sonuç olarak, Neş’büyük aşkına acısız şekilde veda etti. Ağlayıp sızlamadı. Diretmedi. Artık büyük olduğundan ve her şeyi anladığı için durumu kabul etti. Ve benim 18 AY SONRA  geçici ineklik görevime son verildi!

Zafer pozu!  :)

Zafer pozu!
🙂

Sizinde görev sürenizin en kısa zamanda ve en sancısız şekilde bitmesi dileğiyle,

Hoşçakalın

Küçükkadın

3 comments

Yorum Yaz