SHAYTARDS !!!

18 Aralık 2011

BROKOLİ ÇORBASI

18 Aralık 2011

NEŞE'NİN İLK BANYOSU

18 Aralık 2011

Bebeğim 38 gün sonra evine geldi. Yoğun bakımda olduğundan hiç banyo yapamamıştı. Sadece siliniyordu. Eve geldikten 1 hafta sonra doktor yıkayabileceğimizi söyleyince çok heyecanlandım. Daha önce youtube’ta falan bu konuyla ilgili bir çok video izlemiştim. Tabi teori ile pratik birbirinden iki ayrı kavram biliyorsunuz. Hele bu tür işler tamamen pratik istiyor. Neyse, annelerle konuştuktan ve bir kaç kitap karıştırdıktan sonra Neşe’yi yıkamaya karar verdim. Ne kadar çok araştırdım, video izledim anlatamam. Bizim jenerasyonda bir manyaklık söz konusu olabilir mi acaba? Bizim annelerimiz youtube mu gördü, kitap mı okudu ? Neyse, Ali banyo esnasında fotograf çekmekle yükümlüydü. Bir nevi ritüel anlayacağınız.

Banyo için Hazırlık…

-Önce küveti ılık suyla doldurdum. O dolana kadar banyo kapısı kapalıydı. Neşe kış bebeği olduğu için sıcaklık konusunda oldukça hassasız.

-Suyun sıcaklığını dirseğimle kontrol ettim. Büyükler ne soğuk ne sıcak, ılık olmalı diyorlar. Ama herkesin ılığı başka. O yüzden termometre almak daha doğru bir iş. Doğru su sıcaklığı 29.4 derece olmalı diyor bir yabancı kaynakta. Bir başka yerde de 34.5’tan bahsediyor. Dirsekle kontrol etmek yine bi yerden sonra gerekli galiba.

-Neşe’nin kendi küvetini, küvet ayaklığını ve banyo filesini getirdim. Hepsi Mothercare’den aldık. Hamileyken bir türlü küvet seçememiştim. Sürekli gidip gidip bakıyordum ama bir türlü alamıyordum. Bayağı bir sorun haline getirmiştim bu konuyu. (insan hamileyken neye takacağını şaşırıyor.) En sonunda kuzenim doğum günü hediyesi olarak banyo küveti alınca hepimiz çok güldük. Böylece bu konu da kapandı. Neyse araya reklam girdim, konumuza dönelim. Neşe’nin küvetini rahat su alabilmek için bizim küvetin yanına yerleştirdim. Tabi herkesin banyosu farklı. En uygun şekli yine sizin bulmanız gerekecek.

-Şampuan, duş jeli, sabun ulaşılabilir noktadaydı.

-Banyodan sonra giyecekleri her şeyi banyo dolabının üzerine hazırladım. Bere ve patik koymayı unutmayın. Bu minikler bir ayaktan bir de baştan üşütüyorlar. Tabi ben bunları yazarken kış bebeklerini kastediyorum.

-Alt açma yerini banyoda çamaşır makinesinin üzerine koydum. Amaç herşeyi burada halledebilmekti.

-Bezi, bebek yağı, pişik kremi, derken herşey hazırdı. Banyo ürünlerini Sebamed marka kullanıyorum. Duş jelini Johanson’s baby aldım. Çok güzel kokuyor. 🙂

Banyoyu hazırlama süresi banyo yaptırmaktan daha uzun olduğunu söyleyebilirim.

Banyo Zamanı!!!

 

Bizim miniği banyoya getirdim. Bu arada zaman olarak iki emzirme arasını seçtim. Çünkü açken çok ağlar, daha yeni emmiş ise de çıkarma ihtimali yüksek. Neyse güle eğlene bir güzel kıyafetlerini çıkardım. Gayet mutluyduk. Sadece tamamen üzerindekileri çıkarınca biraz tedirginleşti. Sonra küvetine filenin üzerine koydum. Ellerini sallayarak dengede durmaya çalıştı. Suyu yavaş yavaş dökmeye başladığımda ise, öyle suratıma tuhaf tuhaf bakıyordu. 🙂 Babası konuşmaya başlayınca ona güldü. Şirinlikten ölecektik resmen. Ön tarafını yumuşacık bir süngerle sabunladım. Yenidoğan banyosu veya ilk banyo tecrübelerinde çok yumuşak olunmalı. Çünkü bebek teni çok hassas. Kullandığınız sünger ya da bezin yumuşaklığı çok önemli Sabundan sonra, duş jeli ile iyice köpürttüm. Sonra suyu yavaş yavaş dökerek şarkılar eşliğinde yıkadım kızımı. Hoşuna bile gitti diyebilirim. En büyük problem arkaya döndürmekti. Kolumun üzerine Neşe’yi yatırdım. Kafası aşağı bakacak şekilde sırtını da temizledim. Tabi arkasını dönünce, hareket etmeye başladı. İlk başta acayip korktum. Elimden kayıp gidecekmiş gibi geldi. Ayaklarını mindere bastırıp kendini öne atıyordu. Aceleyle başını şampuanlayıp önüne döndürdüm. İşte bu iş pratiklik istiyor. 🙂 Bazıları başını önce yıkıyor, sonra gövdeye geçiyor. Bazıları da havluya sardıktan sonra başını yıkıyor. Sizde nasıl rahat ediyorsanız öyle yıkayın. Ben başı son bıraktım. Bizimki başını yıkatmayı hiç sevmiyor.

Ek bilgi olarak : Çok ağlayan çocuklar için bezi ilk etapta çıkarmamanız öneriliyor. Bebek suya alışınca altındaki bez çıkabilir.

Son olarak, Neşe’nin yüzünü elimle ıslatarak hemen banyodan çıkardım havlusuna sarıp kucakladım. Her yerini güzelce kuruladım. Boynu ve kulak arkasını kulak pamuğu ile temizledim. Hiç bir kıvrım ıslak kalmamalı.

Banyo bittiğinde, kan ter içinde olduğumu söylememe gerek yok heralde. İlk banyo keyiften çok, stres bence. Yani bir sürü şirinlik yaparken, aslında hiç bilmediğiniz bir şeyi yapmanın tedirginliği oluyor içinizde.

 

İşte bizim miniğin ilk suyla tanışması da böyle başladı. 🙂

 

Yorum Yaz