RUJ ORMANI

05 Mart 2013

MİSAFİR MENÜSÜ #3

05 Mart 2013

NEŞELİ AKTİVİTELER

05 Mart 2013

Daha önceki yazılarımda çocuklarımız ve oyunların ayrılmaz bir bütün olduğunu yazmıştım. ( Yazılarımı görmek için buraya ve buraya tıklayabilirsiniz.) Büyüyorlar ve sünger hafızaları her şeyi bir bir kaydediyor. İşte bu yüzden, çocuğunuzla geçireceğiniz zamanın kalitesi ve oyunla ona öğretebilecekleriniz daha önemli bir hal alıyor. Sonuçta ilerisi için yatırım yapıyorsunuz. Zekasının sınırlarını zorlamakta, sallamakta sizlerin elinde. O yüzden işi gücü bırakın hanımlar, çocuğunuzla ilgilenin. Onunla oyunlar oynayın, çevreyi tanıtın, şarkılar söyleyin, ona kitaplar oyun. Dinlemese de okuyun. Resimlerle ilgisini çekmeye çalışın. Yazan hikayeye bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Resimlerden hikaye uydurmak bu meraklı cücelerin daha çok dikkatini çekiyor. 🙂

Aktivite sıkıntısı çekenlere “Neşeli Aktiviteler” başlığı altında her yazımda bizim kızımla yapığımız aktivitelerden bahsedeceğim. (Aktiviteler 16 aydan büyük çocuklar için) Umarım sizinde işinize yarar.

evde aktivite

KELİME ÖĞRETME

Eşleştirme kartları ya da kelime kartları ( çocuğunuzun ilgisini çekecek büyüklükte) bu iş için biçilmiş kaftan. Kartlarınızı seçin sonra o nesnelerin gerçeklerini bir kutuya koyun. ( oyuncakları da olur.) Diyelim ki, resimlerde anahtar, elma, fincan, çerveve ve kolye var. Bunların gerçeklerini sepete koyup üzerini örtün. Kartları yere koyun ve koyarak tek tek göstererek ne olduklarını söyleyin. Sonra örtü beraber kaldırmayı teklif edin. Anahtarı çıkartarak hangi resimde aynısı olduğunu sorun. Sorunuzu anlaması için bir kaç farklı versiyon deneyebilirsiniz.

Bildiği zaman ona hakkettiği alkışı ve öpücüğü verin. Bilmediğinde, kelimeyi tekrarlayın. Objeyi tekrar sepete atın. Bir kaç kart sonra tekrar çıkarın ve sorun.

Böylelikle minik yavrunuz yeni kelimelerle tanışmış olacak.

Herkese bol oyunlu günler dilerim. 🙂

NOT: Kartların markası ELC

3 comments

Yorum Yaz