2013 GECE ELBİSESİ MODELLERİ

09 Mayıs 2013

NEŞ’İN BÜYÜK AŞKINA VEDA!

09 Mayıs 2013

NEŞELİ AKTİVİTELER 6 : PUZZLE

09 Mayıs 2013

Günler neden uzadı ki?

Bizimki her gün daha çok oyun ve daha çok insan istiyor çevresinde. Neredeyse her gün dışarıdayız. E bütün gün dışarıda vakit geçiremediğimiz için evimizde de oyunlar oynuyor, aktivitenin dibine vuruyoruz. Bugün artık başka ne yapılabilir diye bir an kilitlendim kaldım. Asla kendi başına oyun oynayan bir çocuk değil. İlla bir etkileşim, bir sosyallik. Olayın içine seni de dahil etme, kendini dinletme çabası söz konusu. Böyle olunca insan yoruluyor tabi.

Kitap okunur ardından Minnie’si gelir, Pinky Pie araya sıkıştırılır. Şimdi bi de Pepe’ye sardık. Sonra kelime kartları çıkar. Ondan sıkılır. Bir şey getirir götürür. Mutfağında yemek yapar. (illa yiyeceksin.) Sonra tekrar kitaba dönülür. Sıkılır müzik aletlerini çalmaya kalkar. Arada her gün kesin videolar izlenir. Video izlemek istiyorsa parmak işareti yapar. Böylece bilirsiniz ki, finger family‘den başlayarak videolarını izlemek istiyordur.

Hal böyle olunca, bu aktivite bolluğuna bir de puzzle ‘ı eklemek istedim. Hazır yeni aktivite arayışlarındayken, birazda puzzle’la hayatımıza renk katalım dedim. Her ne kadar daha önce ahşap puzzle almış olsam da, bizimki onların yüzüne pek bakmadı. Umudumu kırmadım bu sefer karton puzzle aldım.

1-2 yaş puzzle

Bir Mothercare ziyaretinde, kendisine 2’li – 3’lü – +4 parçalı olmak üzere bir puzzle başlangıç setini tercih ettim.. Asla birtaneyle yetinemeyen bir anne olarak, birde ifadeleri anlatan bir puzzle aldım. İkisiyle de oynamaya başladık.

3'lü puzzle

3’lü puzzle

Puzzle setini iki gösterişte kaptı. Tabi kenarlar sert olduğu için tam yerleştiremiyor. Yardımcı oluyorum.

Çocuğunuz mimikleri öğrenirken çok eğleneceksiniz. :)

Çocuğunuz mimikleri öğrenirken çok eğleneceksiniz. 🙂

İfadeleri anlatan funny faces puzzle’da ise daha çok teatral surat ifadeleri yapıyoruz. Mimikleri öğreniyoruz.

1.5 yaş puzzle’a başlangıç yapmak için ideal bir zaman. Sizinde aktiviteleriniz arasına bunu koymanızı tavsiye ederim. Puzzle oynamak çocuğunuzun el ve göz kordinasyonunu güçlendirecek, problem çözme yeteneğini geliştirecek ve şekilleri öğrenmesini sağlayacaktır. Mantıklı düşünmenin ilk adımları puzzle oynayarak atılır. Puzzle ayrıca beynin hem sağ hem sol lobunu çalıştırır. Böylelikle çocuğunuz için çok iyi bir beyin jimnastiğidir. Eminim sizde puzzle oynarken çocuğunuzun sünger zekasına tekrar hayran kalıp onunla çok eğlenceli dakikalar geçireceksiniz.

Diğer evde aktivite yazılarını okumak için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Neşeli Aktiviteler

Neşeli Aktiviteler 2 

Neşeli Aktiviteler 3 

Neşeli Aktiviteler 4

Neşeli Aktiviteler 5

 

 

Yorum Yaz