ŞEMSPARE

28 Mart 2013

KIZINA MEKTUPLAR GERÇEK OLDU :)

28 Mart 2013

NEŞELİ AKTİVİTELER 4

28 Mart 2013

Evde aktivite yapma yazı serisine aynı hızla devam ediyoruz. Bu sefer ki aktivitemiz biraz sulu 🙂

suyla aktivite

İhtiyacınız olan bir kova / leğen su, küçük kap ya da çocuğunuzun yıkaması istediğiniz oyuncakları, ördekler ve hayal gücünüzün gittiği her şey… Ve tabi ki havlu 🙂

Banyoda yere önce bir havlu serdim. Sonra Neş’in temizlenmesi gereken legolarını sudan geçirdikten sonra üçlü beşli ılık suyla doldurduğum kovaya attım. Neş’ suyu görünce delirdi. Yıkanırken ara ara isyan etmesine rağmen kovadaki su ona çok cazip geldi.

neşeli aktiviteler

“Hadi annecim oyuncaklarını temizleyelim ” diyemeden kolunu kovanın dibine kadar suya daldırdı. Suyu karıştırmaya başladı. Legoları batırıp çıkardı. İçine dolan suyu döktü. Söylediğim gibi havlunun üzerine kurumaları için koydu. Bazılarını küvetin içine fırlattı. Tekrar suya döndü. Çalkaladı, çalkaladı. Ördeklerini istedi. Onlarla oynadı. Eğlendi de eğlendi.

evde aktivite

Bebeğinizin (8 aylıktan itibaren bu aktiviteyi yapabilirsiniz.) suyla oynaması onun el-göz kordinasyonunu geliştirir. Kaplara su doldurup boşalttıkça el becerisi ve ustalığı artar. Derinliği anlamasına yardımcı olur. Ayrıca sıra dışı bir aktivite yapmış olursunuz. Eğer oyuncaklarını yıkama teklifi ile gittiyseniz, o zaman ona sormululuk vererek kişisel gelişimine katkıda bulunmuş olursunuz. Çocuğunuz 1 yaşının altındaysa banyo yaparken de bu aktiviteleri yapabilirsiniz.

Buradaki tek zorluk çocuğunuzu sudan koparabilmek! Hele bu fındıklar büyüdüler mi, istemediği şeyleri o kadar açık şekilde ifade ediyorlar ki, söylediğin yaptır yaptırabilirsen.

Çığlık çığlığa üstünü çıkardım, giydirdim derken bizimki yoruldu ve mutlu uykusuna daldı.

Ve bir aktivite daha burda sona erdi …

Diğer aktivite yazılarını görmek için tıklayın.

Neşeli Aktiviteler 1

Neşeli Aktiviteler 2

Neşeli Aktiviteler 3

 

 

Yorum Yaz