Kaplumbağa

31 Mayıs 2016

Utangaç Çocuk

31 Mayıs 2016

Neden Çocuğum Sinirli?

31 Mayıs 2016

Ekran Resmi 2016-05-31 12.59.26

Bir takipçim mesaj atmış : “Çocuğum hep sinirli ve agresif davranıyor. Kardeşine vuruyor, oyuncaklarını fırlatıyor ve hep kötü bir ruh halinde. Böyle bir sinirle nasıl başa çıkabilirim?”

Eminim çocuğu olan herkes kötü günler yaşıyordur. Her çocuğun kafasının bir şeylere bozuk olduğu günler vardır. Bazen bu bir günle sınırlı kalmaz, bir döneme, hatta bir tepki haline dönüşür.

Çocuklarımız bizlere, okuldaki arkadaşlarına, çevredeki birine, onu üzen bir olaya karşı sinirli davranırlar. Bazense, onlara yeterli zaman ayırmadığımız ya da ihtiyaçlarını gözden kaçırdığımız noktada agresif davranabilirler. Çok korumacı davrandığımızda veya patronluk tasladığımızda da aynı tepkileri almamız mümkün. Jane Nielsen Positive Discipline kitabında bu onlara bu ruh halindeyken nasıl davranmamız gerektiğimiz konuda bizlere birkaç öneri de bulunmuş. Bakalım nelermiş…

 • Duygularını anlayın. “Çok sinirlisin. Bazen kendini sinirli hissedebilirsin. Bu çok normal ama lütfen bana neden sinirli olduğunu söyler misin?” Onu yargılamak yerine vereceği cevabı bekleyin ve onu gerçekten dinleyin.
 • Bazen çocuklar duygularını dillendiremeyebilirler. O zamanlar onlara zaman tanıyın. Hazır olduğunda, onunla konuşun.
 • Eğer çocuğunuzun neye sinir olduğunu biliyorsanız, onun duygularını söylemesine yardımcı olabilirsiniz. “Kardeşine kızdın. Onun senden geç yatmasını istemiyorsun. Ama sende o yaşta olduğunda, istediğin kadar geç yatabilirsin.”
 • Taraf tutmayın. Onun yerine çocuklara sakinleşmelerini ve daha sonra tekrar konuşmalarını söyleyin.
 • Çocuklarınız kavga ettiyse, kavga sonunda özür dilemeyi ve birbirlerine sarılmalarını isteyin. Onların fikirlerini sorun. Ne yapacaklarını söylemeyin.
 • Agresif bir davranışa aynı agresiflikte cevap vermeyin. Bu işleri daha kötü hale getirmekten başka bir işte yaramaz.

Gelecek Problemleri Nasıl Önleriz?

 1. Her hafta Aile toplantısı düzenlemek. Çocuklarınız onların konuşabileceği, dinlenebileceği bir ortam olduğunu bilsin.
 2. Sinirli olduklarında seçenekleri sınırlayın. Bilhassa çocuğunuzun yaşı küçükse daha iyi işe yarıyor.
 3. Çocuklarınızın davranış ve eylemlerini kapsayan bir tablo hazırlayın. ( Bir ara dadı programında da böyle bir tablo vardı. Çocuk her iyi davranışında, akşam yemeğini yediğinde vs bunu yapması için teşvik edecek bir yöntem bulun.)
 4. Çocuğunuzun sinirli olmadığı bir anda ona başkalarının canını acıtmanın doğru bir şey olmadığını anlatın.  Yastığı yumruklamasını, tencerelere kaşıkla vurmasını ya da yaşı daha büyükse böyle hissettiğinde resim çizmesini önerebilirsiniz.
 5. Eğer sinirliyseniz, bunu gizlemeyin. “Sinirliyim.” diyebilin ki çocuk için duygularını gösterme konusunda iyi bir model olun.
 6. Şiddet içerikli oyunlar, çizgi filmleri izletmeyin. Hatta televizyon izleme, ipad’le oyun oynama zamanlarını kısıtlayın.

 

Yorum Yaz