HAZIR GÖZ MAKYAJI – COLORON

15 Ağustos 2012

BEBEĞİM NE ZAMAN KONUŞUR?

15 Ağustos 2012

MUTLULUĞUNUZU ARTTIRACAK 10 SEBZE

15 Ağustos 2012

 

“Sebzede mutlu eder miymiş?” demeyin. Bakın kadın gülüyor 😛

Bir çoğunuzun “çikolata olsa, hadi neyse” dediğini duyar gibiyim. Aslına bakarsanız bende sizinle aynı fikirdeyim ama gelin görün ki, diyet uzmanları bu konuda araştırmış, soruşturmuş modunuzu iyileştiren, mutluluğunuza mutluluk katan 10 dahiyane sebze karşımıza çıkarmış.

Kim bu mutluluk saçan sebzeler ? 

Avakado : Her ne kadar sebzeden sayılmasa da, avakado beyne giden kan akışını arttırıyor. Çünkü doymuş yağ içeriyor. Bundan sonra salatanıza bir dilim avakado eklemeyi unutmayın.

Mısır : Öfke yatıştırıcı bol B vitamin içeren mısır, diğer etkili ve bir o kadar lezzetli sebzelerden!

Domates : Domates, mutluluk saçan B vitamini, ayrıca kalp atışını kontrol eden zengin potasyum ve kalsiyum içeriyor.

Brokoli : Demir timsali, oksijen dostu brokoli, modunuzu yükseltecek bir diğer değerli sebze. Sofranızdan eksik etmeyin!

Rezene : Rezene son yıllarda rahatlatıcı etkisiyle fazlasıyla popüler. Bu popüleritesinin yanı sıra, ayrıca asabiyet ve depresyonu engellemeye yardımcı olduğu da kanıtlanmış.

Bamya : Kalsiyum bakımından oldukça zengin olan bamya, nörotransmitter, dopamin ve noradranelini çoşturarak, daha dikkatli olmanıza yardımcı oluyor. Sadece bu da değil! Ayrıca yorgunluk hissiyle başa çıkmanızı sağlıyor.

Kırmızı Biber: Kırmızı biber deyip geçmeyin. Sadece magnezyum, potasyum ve demir bakımından zengin olmakla kalmıyor, ayrıca yorgun beyinlere enerji depoluyor, modunuzu yükseltiyor.

Kıvırcık Lahana : Kendinizi şişmiş ve tedirgin hissediyorsanız, diğer sebzeler kadar popüleriteye sahip olmayan ama gücü diğerlerini aratmayan kıvırık lahanayı mutfağınızla tanıştırın, yemeklerinizde buluşturun. Şişinliğizi azaltma etkisini de hafife almayın!

Pancar : Folik asit bakımından zengin mutluluk arttırıcı bir diğer sebze pancar. (Folik asit eksikliği depresyonu tetikliyorMUŞ.)  Pancar ve yeşil yaprakları serotonin hormonunu gerekli seviyeye çıkamasını sağlıyor.

Ispanak : Panik halinde olanlar hemen biraz ıspanak yiyin ve kendinize gelin! Ispanağın yeşil yaprakları sinir sistemimizi sakinleştirmeye yarıyor.

Hadi herkes manava!!

Kaynak : Realbeauty

Sağlıklı yaşam yazılarımı okumadan geçmeyin!

Yorum Yaz