MİSAFİR MENÜSÜ #3

06 Mart 2013

NEŞ’İN ERKEN ANAOKUL MACERASI

06 Mart 2013

MONTESSORİ NEDİR ?

06 Mart 2013

Anne olmadan önce montessori kelimesine bir kaç yerde rastlamıştım. Montessori tarzı, eğitimi, okulu …  E, algıda seçicilik olacak, haliyle konuyla pek ilgilenmemiştim. Yani, Montessori kimdir sorusuna nedir diye yaklaşacak kadar uzaktım. 🙂

Hamileyken yararlandığım kaynaklar artık yerini çocuk gelişimiyle ilgili kitaplara bıraktı. Hal böyle olunca, bu konuda da master yapmaya karar verdim. Çünkü ona verdiğim değer ve özen bu araştırmayı fazlasıyla hakediyor. Bir de geçtiğimiz hafta 22 şubat- 2 Mart Montessori haftası olduğunu görünce(eğitim sisteminin 106. yaşı kutlandı) aklıma bu konuyla ilgili yazı yazmadığım geldi.

Ve kuruldum bilgisayarın başına…

maria montessori

Montessori okulu

 

100 yıl önce Maria Montessori İtalya’da eğitime farklı bir bakış açısı geliştirdi. Tecrübesinden kaynaklı doğru eğitim ve yetiştiriliş tarzıyla çocukların nasıl büyük bir potansiyeli olduğunu fark etti. Ve bunun üzerine Montessori’nin ilk Casa dei Bambini‘ sini ( çocuk evi) kurdu. Öncelikle çocuklara günlük yaşamda hayatlarını sürdürmeye yarayacak temizlik ve buna benzer işleri öğretti. Sorumluluk verdi ve disiplinli olmayı aşıladı. Böylece çocuklar günlük yaşamda genel becerileri sayesinde kendi başları kurtarabileceklerdi. İleride sorumluluk sahibi, hayata hazır bireyler olarak yetişeceklerdi.

Hepimiz çocuklarımızın günde bilmem kaç kez bir şey getirip götürdüğünü, o minik ellerinde ne kadar ağır şey varsa taşımaya çalıştıklarını görürüz ve bunu niye yaptıklarını anlamayız. İşte onlarda bizlerden görüp birer birey olma yolunda ilerliyorlar. Şimdi bunu doğru kullanma zamanı! Artık Neşe’de kitaplarını topluyor, oyuncaklarını düzenliyor. Getir- götür işlerinde bize yardımcı oluyor. Kendi tabağını bile götürüyor. 🙂

Montessori ‘ye geri dönecek olursak, kısa zaman içerisinde çocuklar işleyen demir ışıldar misali çalışkan oldular. Artık daha az yaramazlık yapıp daha çok nezaket ve zarafet kuralları içerisinde davranmaya başladılar. Bunun yanı sıra Montessori  çocukları sınıfta düzenli bir ortam yaratarak bağımsız düşünceler ve davranışlar sergilemesine teşvik etti. Düzenli ve sakin ortamda çocuklar daha huzurlu, özgüvenli olduğunu farkına vardı. Oyuncakların her yerde olduğunu , ayaklarına takıldığı, dağınık ortamda çocuğun huzursuz ve ilgisinin dağınık olduğunu gördü.

montessori okulu

Montessori, ayrıca,  çocukların yetişkinlerin yaşadığı düzende ne kadar zorlandıklarını görerek, onların ebatlarına uygun masa ve sandalyeler yaptırıp, bıçak-çatal-tabaklar çocuklara uygun ürettirdi. Böylece çocuklar eşyalarını kendi başlarına yerleştirebiliyorlar, masaya  yemeklerini kendileri koyup bitirdiklerinde geri götürebiliyorlardı.

Montessori eğitimde bireyselliğin önemli olduğunu vurgulamış ve her çocuğun şahsina münasır olduğuna inanmıştır. Bununda altını yazılarında sıklıkla çizer.

 ?Eğitimde metot değil, insan kişiliği göz önüne alınmalıdır.? 

  • Çocuk, özeldir, tektir.
  • Kendine has bir varlıktır.
  • Çocuk etrafındaki maddesel dünyayı absorbe eder, gelecekte yetiştireceği kişi modelini biçimlendirir.
  • ?Çocuk, insanların mimarıdır.? Bu mimarlar farkında olmadan içlerindeki inşa planına uyarak kendi ritimleri doğrultusunda kendilerini geliştirmeye çalışırlar.
  • Bu gelişime yetişkinler etki edemezler çünkü onlar inşa planını bilmemektedirler. Ancak, bir yetişkinin zamansız müdahalesi ya bu inşa planını tahrip edebilir ya da yanlış bir yöne yönlendirebilir.
  • Montessori Eğitiminin temel taşlarından birisi hazırlanmış çevredir. Çocuklar hazırlanmış çevredeki Montessori materyallerinden, bireysel ilgi ve eğilimine göre bağımsız olarak seçim yaparlar.
  • Montessori okullarında çocuklar, istedikleri materyalle, istedikleri zaman, istedikleri yerde calışırlar.
  • Çocuklara istedikleri kadar tekrar etme imkanı sunulur. Erken öğrenen yeni bir çalışmaya geçebilecektir, çünkü öğrenmede herkesin farklı bir ritmi vardır.
  • Materyallerdeki hata kontrolü çocuğun kendi hatasını bulmasıyla gerçekleşir. Başka birinden uyarıya, onaya ve düzeltmeye gerek kalmaz. Kendi kendisini düzeltmesine olanak sağlar. Böylece yetişkinden bağımsızlaşmak doğal olarak gerçekleşir.

Anlaşılan Montessori çocuklara sorumululuk vererek, onların tek, özel olduklarına inanıp ona göre davranarak ve çalışmaları için uygun bir Dünya yaratarak, eğitimde kullandığı doğru tekniklerle seneler sonra başarısını ortaya koyuyor ki  2006’da yapılan bir araştırma Montessori eğitiminin normal klasik öğretme tekniklerinden çok daha başarılı olduğunu gösteriyor. Yapılan araştırmada, Montessori eğitimi ile çocuklar, akademik ve sosyal beceri konusunda diğer klasik eğitim alan çocuklardan açık ara önde olduklarını kanıtlıyor. ( Araştırmaya buradan ulaşabilirsiniz. )

Montessori hakkında daha ayrıntılı yazılar yazacağım. Şimdilik kısa bir giriş yaptık. İnanın bana konu gittikçe ilginizi daha çok çekecek.

 

 

Yorum Yaz