BEBEK ODASI İÇİN FİKİRLER 2

27 Şubat 2012

KOURTNEY KARDASHIAN KIZ BEBEK BEKLİYOR!

27 Şubat 2012

MAVİNİN DİNGİNLİĞİ

27 Şubat 2012

Mavi renk, sakinliği, huzuru temsil eder. Sinir sistemini yumuşatır, uzlaştırıcı özelliği taşır. Araplara göre mavi rengi kan akışını yavaşlatır. Bu yüzden de, nazar boncuğu mavidir. Yapılan bir araştırmaya göre, duvarları maviye boyanan okulda çocukların yaramazlık oranı düşmüştür. Mavi renkte yazılan yazılar daha fazla akılda kalır. Moda danışmanları iş görüşmesine gitmek için mavi rengi tercih eder. Çünkü mavi sadakati gösterir. Ayrıca mavi renkteki oda üretimi arttırır. Deniz, gökyüzü gibi derinlik ve sonsuzluk etkisi de vardır. Dekorasyonda maviyi renginin sonsuzluk, derinlik ve sakinlik özelliklerini kullanarak odanızı genişletebilir, daha aydınlık, ferah bir oda haline getirebilirsiniz. Açık mavi uykusuzluğu yatıştırmak için yatak odalarında kullanılırken, parlak koyu mavi ( royal blue ) ise yemek odaları ve salonlar için tercih edilir. Sarı-mavi , beyaz- mavi ikilisi ise daha çok mufaklarda tercih edilir. Deniz rengi mavi olduğundan banyonun doğal rengi mavi olarak anımsanır. Meditasyon odalarında ise koyu mavi renk kullanılabilir.

Feng Shui’e göre mavi, suyun enerjisini temsil eder. Evdeki çalışma odasında tavana uygulandığında, daha konsantre çalışıldığına inanılır ve bu yüzden çocukların çalışma odalarının tavanının mavi renk olmasını tavsiye eder. Mavi rengi yatak odanızda uygularsanız, daha kaliteli uyku uyursunuz. Salonda kullanılan su mavisi (aqua blue) ise büyük, kalabalık aileler için uygundur.Ayrıca Feng Shui’nin önemli kombinasyonlarından biri, mavi ve beyaz sonsuz gökyüzünü temsil eder ve o kişinin evine mutluluk, huzur verir.

Dekorasyonda mavi rengini,

-gri

-siyah

-krem

-beyaz

-turuncu

-kırmızı

-bej

ve kahve tonlarıyla birlikte kullanabilirsiniz. Ben maviyi, bej ve krem rengiyle kombinlemeyi seviyorum. Evdeki vizon rengi koltuklara mavi yastıklar koyup bir kaç mavi, gümüş, koyu kahve aksesuar ile zenginleştirdim. Mutfakta, salonda, banyoda kullanımı hakkında ufak bir iki arşiv yapmıştım. Bu arşivden faydalanarak, evin her köşesinde mavi renk nasıl kullanılır görelim.

SALON

Evinizin salonunda mavi rengi kullanabilmeniz için fikirler…

 

YATAK ODASI

Yatak odasının mavi ile huzurlu bi odaya dönüşmesine bayıldım! İnsanın bütün gün yatası gelir. 🙂

 

MUTFAK

Mavi mutfaklara pek rastladığımızı sanmıyorum ya da mavi renk bi mutfak hiç bi zaman ilk tercihimiz değildir. Ama ben bu mutfakların asilliğini sevdim!

 

 

BANYO

Mavi banyo bana eski zaman banyolarını hatırlatıyor. Ama bu banyolar hiç eski gibi değil. 🙂

DIŞ MEKAN

Bahçedeki mavi doğanın rengi ile bütünleşmiş durumda…

 

 

Yorum Yaz