GATOSALAM TOPLARI

28 Kasım 2010

PARMESAN BULAMAÇLI TAVUK

28 Kasım 2010

MARİNARA SOSU

28 Kasım 2010
empty image
empty image

>Uzun zamandır yazamıyorum. Aslında yemek yapmayı bıraktığımdan ya da pes ettiğimden değil 🙂 Sadece evimize yeni bir misafir geldi . Onunla uğraşmaktan inanın bir şeye vakit kalmıyor.

Evimizin yeni misafiri 2.5 aylık bir Rhodesian Ridgeback . Adı Mike. Şirin mi şirin:) Yemyeşil gözleriyle öyle masum bakıyor ki , bütün yaptığı şımarıklıklar bir anda siliniveriyor beynimden ve dayanamayıp sevmeye başlıyorum minik oğlumu 🙂  Bütün köpekler Jojo gibi akıllı ve uslu olmadığından (5 yaşındaki  Labrador oğlumuz )  ,bebek bir köpeğin eğitilmesinin nasıl zor olduğunu son bir ayda çok net anladım. Yemek saatidir , oyunudur , günlük zararlarının telafisidir derken günün nasıl bittiğini anlamıyorum. Yemeği yapmasına yapıyorum,  fakat bunu yazmaya veya fotograflamaya zaman kalmıyor.

Neyse ki , şu an uyuyorlar ve ben bugün bir kaç tarifi üst üste yazabileceğim .

Şimdi geçelim sosumuza…

Marinara sosuna esas tadını veren fesleğendir . Makarnaya ( özellikle spagetti ) , biftek ve çeşitli börekler için  nefis bir sostur. Tabi sosun güzel olması, sizin malzemenizin ne kadar taze olduğu ile de alakalıdır. Fesleğen ve domatesler özenle seçilmelidir. Bu sosu daha da lezzetlendiren bir diğer şey, sosun ağır ağır pişmesidir. Yani , diyelim ki bir yemek yapacaksınız, sosu önce yapıp o ocakta pişerken diğer yemeklerinizi hazırlamaya geçebilirsiniz.

Marinara Sosu için Malzemeler  :

  • 1/4 fincan zeytinyağı (3 yemek kaşığı)
  •  2 diş büyük boy ezilmiş sarımsak
  • 1 tutam kırmızı pul biber
  • 1.400gr taze kiraz domates , soyulmuş , doğranmış ve çekirdekleri çıkartılmış  veya 795 gr domates püresi  (eğer domatesleri soymaya ve çekirdeklerini çıkarmaya üşeniyorsanız , Demco doğranmış domatesi tercih edebilirsiniz. Sosunuza daha iyi bile renk verebilir.)
  • Tuz
  • 4 adet taze fesleğen. (Yırtık yaprakları ayıklanmış şekilde)

Peki ben bu sosu nasıl yaptım ?

Öncelikle zeytinyağında sarımsağı ve kırmızı pul biberi 5 dakika boyunca soteledim. Daha sonra domates ve tuzunu ekledim .

Bu noktada size domatesin kabuğunun kolay soyulması için ufak bir ipucu vereceğim. Tencereye belirli miktirda su koyun , içerisinede bir tutam tuz ve sirke koyun ve kaynatın .
Su kaynadıktan sonra domateslerin alt tarafını artı ( + ) şeklinde çizik atarak suyun içine atın . Bir kaç dakika sonra tencerereden aldığınız buzlu suyla dolu bir kabın içerisine atın. Ve sonra artı şeklinde çizdiğiniz yerlerin kalmış olduğunu göreceksiniz. O noktalardan çekerek elinizle domatesi 4 hamlede soyabilirsiniz.
Bazılarımız için kolay ve pratik gibi gözüken  bu yöntem ,  diğerlerimizin için ise extra bulaşık çıkardığı için pek kullanılmıyor:)

20 dk boyunca sosunuz katılaşmaya başlayana kadar karıştırarak pişirdim. Piştikten sonra ocaktan alarak fesleğenle birlikte karıştırdım . Ve bu işlem bittikten sonra, bir zamanların ortalığı kasıp kavuran dizisi Friends’in çok sevdiğim karakteri Monica’nın yemeklerini yaparken söylediği şarkısını mırıldanarak sosumu haşlanmış makarnamın üzerine bir güzel döktüm.

 “Yummy yummy yummy, I’ve got love in my tummy.” 

Afiyet olsun:)

Yorum Yaz