KUSURSUZ BACAKLAR İÇİN TÜYOLAR

08 Ağustos 2012

BEBEĞİNİZİN 6.AYI

08 Ağustos 2012

LOHUSALIKTA GÖRÜLEN ŞİKAYETLER

08 Ağustos 2012

Doğumdan gebelik nedeniyle değişen vücudun eski haline dönmesine kadar geçen 6 haftalık süreye lohusalık dönemi denir. Lohusaların vücudu eski halini almaya çalışırken bir takım şikayetler görülebilir. Şimdi bu şikayetlerin  çözümleri ve önlemleri  üzerinde duralım.

MEMELERİN AŞIRI DOLGUNLAŞIP ŞİŞMESİ

Süt salgısı ile birlikte memelerde aşırı dolgunluk, sertleşme ve ağrı görülebilir. Eğer şişlik ve ağrı çok yoğun değilse bebek birkaç dakika emzirilir. Sonra kalan süt pompayla (süt pompası-süt çeker) boşaltılmalıdır. Aksi takdirde memelerde apseleşme gözlenebilir. Eğer durum ağır ve ağrı çok yoğunsa ;

>Bebek 24 saat emzirilmez.

>Meme boşaltılmadan önce üzerine ıslatılmış havlu ile sıcak kompres yapılır ve süt pompası ile boşaltılır.

>Gerginlik arttığında iki emzirme arasında memelere soğuk tatbik edilir.

>Anneye doktor kontrolünde ağrı kesici ilaç verilebilir.

MEME BAŞINDA ÇATLAMA

Doğum öncesinde hormonların etkisiyle büyüyen memelere hamilelik ve lohusalık dönemlerinde bakım yapılmadığı takdirde meme başlarında çatlama görülür.

Gebelik döneminde ve lohusalıkta temizliğe dikkat edilirse ve doktor kontrolünde yumuşatıcı merhemler sürülürse olası çatlaklar önceden önlenmiş olacaktır. Ayrıca emzirme esnasında bebeğin sadece meme ucunu değil, meme başı ve çevresini de almasının sağlanması meme başı çatlakları için alınabilecek diğer bir önlemdir.

Alınan tüm önlemelere rağmen çatlama oluşursa bebek emzirilmemeli, sütler pompayla çekilmelidir.

 

TIKANMIŞ MEME

Memenin sütle dolu olmasının yanı sıra kanlanmanın artışı ve ödem nedeniyle süt akımı engellenebilir. Bebeğin sık emzirilmesi ve gerektiğinde de sağılması memenin boşaltılmasında yararlı olacaktır.

Ilık bir duş, annenin omzuna ve sırtına masaj yapılması ve memeye sıcak havlu ile kompres yapılması süt akımını kolaylaştırcaktır.

KANAMA

Lohusalık döneminin en önemli problemi kanamadır. Bu nedenle lohusa en az 24 saat gözetim altında tutulmalıdır.

Normal doğumdan sonra bir miktar kanama olması normal kabul edilir. (500ml.den az) Bunun en önemli nedeni atonidir. Atoni, doğumdan sonra uterusun kasılmaması ve bu nedenle açıkta olan damarların kapanmamasıdır. Aşırı kanama durumunda mutlaka doktor müdahalesi gerekir.

LOHUSALIK HUMMASI

Doğum sonrasında, doğum kanalında iltihaplanma olması durumuna lohusalık humması denir. Annenin ateşi 38 derece ya da üzerine çıkar ve ateşlenme en az 2 saat bu seviyede sürer.

Doğum öncesinde ve sonrasında iyi bir bakım ve hijyen kurallarına uyulduğunda böyle bir problemle karşılaşma riski azaltılmış olur.

POST PARTUM PSİKOZU

Bazı annelerin doğum sonrasında aşırı korku ve endişeye kapılıp ruhsal dengesi bozulabilir. Buna post partum pskiozu denir. Uyku poblemi, ağlama krizleri, halsizlik, sinirlilik ve iştahsızlık gibi problemlerle belirginleşir. Bazen daha ileri durumlarda anne intihara yönelebilir.

Çoğu zaman geçici olan bu durum annenin yakınları ve babanın desteği ile birkaç günde normale döner. Durumda düzelme gözlenmediği zaman psikoloji destek almak yararlı olacaktır.

Yorum Yaz