BEBEĞİNİZİN 5.AYI

08 Ağustos 2012

LOHUSALIKTA GÖRÜLEN ŞİKAYETLER

08 Ağustos 2012

KUSURSUZ BACAKLAR İÇİN TÜYOLAR

08 Ağustos 2012


Klasik bir Türk kadını olarak kalçalardan her zaman şikayet etmişizdir. Arkadaşlarımla ” yok benim bacaklarım seninkinden ince” diye kaç defa kapıştığımızı hatırlarım. Bu konuya her zaman pembe gözlüklerimle bakmayı tercih etmiştim. Ama tehlike çanları ” şu kadının bacakları benden kalın dimi?” gibi onay bekleyen sorularla çalmaya başlayınca, anladım ki son çırpınışlarımdı bunlar. Ve eskisi gibi beklediğim cevaplar da gelmiyordu hani?!! :/ Sonra artık gerçekle yüzleşip ne kadar sevsem de o pembe gözlüğümü çıkarmanın vakti geldi…

Yahu ne yesem kalçama yarıyor” veyahut “Oturunca bacak yayılma yapıyor. Yoksa ayaktayken iyi.” diye kendini kandıranlar buraya!! Size bir önerim var:

Bacaklarınızı evde kendi kendinize yapabileceğiniz bir kaç egzersizle inceltebilirsiniz. Sizler için geçtim kameranın karşına terimin son damlasına kadar poz verdim. (Hareketleri 1 saatlik dersten sonra yaptığım için suratımda hafif bir pembelik ve yorgunluk söz konusu. 🙂 )

İlk haraketimiz side to side launch. Sağ ve sol tarafa arkadaki dizi kırarak büyük adım atıyoruz. Gövde dik. öndeki dizimiz ayakkabımızı geçmiyor. Kalça sıkı olacak. Bir sağa bir sola adım atacak şekilde 10 tekrardan 3 set toplam 30 defa hareketi tekrarlayınız. Adım attıktan sonra geriye gelirken nefes veriniz.

Bacaklara müthiş etkisi olan 2. hareketimiz ise Squat. Topuklar içe dönük, eller karşıya bakacak şekilde, kalça çıkık oturur gibi eğilip kalkıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta diziniz ayak ucunu geçmeyecek. Sandalyeye oturur gibi kalçanız dizinizin aşağısına inmeyecek şekilde çökün. 10 tekrar – 3 Set (Nefesi kalkarken veriniz)

Yukarıdaki harakete kurbağa sıçrayışı da diyebiliriz. (Jumping squat) İlk yapışımda istemsiz şekilde zıplayarak yürümeye başlamıştım. Çok gülmüştük. 🙂 Artık daha dengeli yapıyorum. Zaten ilk hafta her zaman zordur. Hareketi yapayım derken, bacağın yamulur, belin hareket eder, yanlış basarsın. Yavaş yavaş profesyonelleşirsin. Kurbağa sıçrayışında da dizler bükülü yukarı zıplıyoruz. Sonra aşağı inerken yavaş ve yine dizler bükülü şekilde kalıyoruz. 10 tekrar 30 set yeterli.

Bu harekette karnınızda çalışması için mat’e belinizi sıfırlayın. (Pilateste bu pelviğin içeri çekilmesi olarak bilinir. İlk zamanlar çok güldüğüm fakat sonra ne demek istediğini anladığım spor eğitmenimin “kuyruğun varmış, onu çekiyormuşsun gibi” tanımlamasıyla anlam verdiğim karnımı çalışmasına yardımcı olan bir pozisyon). Çift bacak düz yukarıya kalktıktan sonra, her iki bacakla aşağıya doğru yarım daire çizerek ortada buluşturup tekrar ilk pozisyona dönüyoruz. 10tekrar 3 set

Bir önceki hareketin aynısı fakat bu sefer bacakları teker teker çalıştırıyoruz. Diğer bacağımızla bükülmüş şekilde yere basıyoruz.  Belimiz yine boşluk kalmayacak şekilde mat’e sıfırlanmış şekilde olacak. Bel boşluğuna izin vermemek için karnınızın nasıl kasıldığını hissedeceksiniz. 10 tekrar 3 set

 Elleri omuz hizasında açıyoruz. Bir bacağımızı arkaya düz şekilde uzatıp sonra yukarı kaldırıyoruz. Ayağınızın ucu yukarı bakacak şekilde hareketi yapınız. Yine 3 set ve 10 tekrar. Bu arada sağ taraf üç set sol taraf üç set şeklinde olacak.

Burada iki ayrı hareket var. İlk karedeki harekette önce yana yatıyoruz. Bir el içe dönük şekilde başımızın altından uzanırken diğer eli göğsün önüne koyuyoruz (destek almak için) Önce 10 tekrar 3 setten arkaya doğru tekme atıyormuş gibi ayağımızı ittiriyoruz. İkinci karede ise öne doğru hareket ediyoruz. Set ve tekrar yine aynı şekilde.

Yine aynı yan pozisyonu bozmadan, bu sefer bacağımız yukarı doğru çekerek 10 tekrar 3 set’ten tam 30 defa aynı hareketi yapıyoruz.

Hareket set ve tekrarlarını yeni başlayanlar için yazdım . Eğer spora aşinaysanız, tekrarları arttırabilirsiniz. Düzenli yaptığınız takdir de, farkı göreceksiniz. Tabi, bu arada yiyecekleri de abartmayalım lütfen. 🙂

Merak edenlere : Kıyafet ve spor ayakkabım barcın.com ‘dan !

Yorum Yaz