İzmir’de Kar Yağıyor

11 Ocak 2017

Aynalama Yöntemi

11 Ocak 2017

Doğru Kreş Seçimi

11 Ocak 2017

İlk okul deneyimi çok önemlidir. Çocuğunuza okulu sevdirebilir de, nefret ettirebilir de…  Merak etmeyin artık eskisi gibi tek tük okul yok. Seçeneğimiz çok ama bunlar arasında da dürüst olanı, eğitim kalitesi yüksek olanı bulması önemli.

Neşe 3, Defne 2,5 yaşında kreşe başladı. İkisininde okul seçimine dikkat ederken aynı hassasiyetteydim desem yalan olur. İkinci çocuk nedense hep bir rahatlık içinde büyüyor. Belki bilgiye sahip olmanın rahatlığıyla… Detaylara fazla takılmıyorsunuz. Neşe’deki araştırmacı ruhumdan Defne’de eser yoktu mesela. O yüzden iki yönlü de okul seçimi konusunda nelere dikkat edilmeli, neleri büyütmemeli söyleyebilirim.

Ama ondan once size “Güzel okul nasıl olmalı?” soruma kızların verdiği cevapları yazıyorum:

Neşe:

  • Güzel oyuncaklar olmalı
  • Güzel mutfaklar olmalı
  • Çok güzel aktiviteler yapmalı(gökkuşağı aktivitesi, gülenyüz aktivitesi, bebek aktivitesi)
  • Lezzetli yemekler olmalı
  • Bahçesi çok güzel olmalı

Defne:

  • Bir sürü, bir sürü, bir sürü oyuncak dağıtmalılar
  • Köpekli aktiviteler yapılmalı ( kendisinin başka katkısı olmadı maleself 🙂 )

Gelelim benim kriterlerime 🙂

*Öğretmen,öğretmen,öğretmen…

Bir okulu gerçekten kaliteli yapan öğretmendir. Hele ki göz ağrınızı, en kıymetlinizi vereceğiniz okulda bakacak kişi en önemlidir. Bunun içinde idare ne derse desin, okul ne kadar mükemmel olursa olsun, sınıfta sizden çok göreceği kişi olan öğretmen kaliteli değilse, geri kalanın hiçbir önemi yok. Kalite derken, öğretmenin yaratıcılığı, çocuk sevgisi, adaletli oluşu, Türkçesi, dürüstlüğü, içtenliği çok önemli.

Kendimden örnek vereyim. Çocuklarımın okul deneyimleri sırasında geçirdiğim kötü deneyimler oldu. Mesela Neşe’nin ilk kreş başlangıcı okul bünyesine yeni katılan bir öğretmene denk gelmişti. Okula güvendiğimizden verdik. 3-4 hafta sonra velileri toplayarak öğretmeni değiştirmeleri gerektiğini söylediler. Sebebi ise sınıftaki öğretmenin sınıfta öğrenci ayrımı yaptığı ve eşit davranmadığıydı. Bazı öğrenciler bezi bırakmalarına rağmen sırf öğretmenin yanlış tutumundan altına kaçırmalar, bebeksi davranışlar, çocuklarda geriye dönüş başlamış. Böylelikle velilerden gelen şikayet üzerine okul yönetimi hızlı bir değişiklik yaptı. Ayrım yaptığı öğrencinin Neşe olduğunu toplantıda öğrendim. Neşe’ye fazla ilgi gösterip diğer çocukları kayırıyormuş. Herhalde bu yüzden Neşe’de bir değişim olmadı, bende durumu farketmedim ama diğer anneler ve çocuklar için çok üzüldüm.

Defne’nin ilk kreş deneyiminde ise farklı bir sorunla karşılaştık. Çocuğumuz yemek konusunda çok seçici.Hayatında (hala)köfte, bezelye, peynir, pırasa, et, tavuk vs yemedi. Kısıtlı bir ağız tadı var. Okula başladığının 3. günü öğretmeni bana Defne’nin okulda peynir yediğini söyledi. Şaşırdım. Daha başlayalı üç gün olmuştu. Bu çok çabuk bir değişim değil miydi? 5. gün ise ıspanak yediğini söyleyince, gülümsedim. Öğretmen benim gözümü boyamak için hassas karnımdan vuruyordu. Çocukların okulda evlerinde tatmadığı bir çok şeyi yemesi, farklı davranması gibi şeylerin normal olduğunu okumuştum ama bunlar hep belli süreler sonra olan şeylerdi ama burada çok bariz bir yalan vardı. Bu da demek olabiliyor ki “Ben sana her konuda yalan söyleyebilirim.” Okul çok iyiydi, temizdi, evime yakındı ama öğretmenin en baştan beri bana verdiği güvensizlik okuldan almama sebep oldu.

Siz siz olun en başta öğretmenin kalitesini ve bir ebeveyn olarak sizde ne intiba bıraktığını önemseyin.

*Okul Yönetiminin Vizyonu

Okulun kalitesini aslında ilk görüşmeden okul müdürü ya da sahibinden anlabilirsiniz. Sorularınıza net cevaplar verebiliyor mu? Çocuklara bir para makinesi mi olarak mı bakıyor yoksa gerçekten çocukları önemsiyor mu? Eğer okul içerisinde diğer çocuklarla gözlem olanağınız varsa öğretmenler ve okul idaresindekilerin çocuklara davranışına dikkat edin.

*Ne Öğretiliyor ve Nasıl Öğretiliyor?

Çocuk 1’den 10’a kadar iki günde sayar. Hello der, how are you der. Bu yaştaki çocuğun gözlemi de ezberi de iyidir. Önemli olan bilgiyi nasıl veriyor? Okulun bilgiyi verirken kullandığı materyaller, çocuğun ilgisini çekebilmesi, merak ettirmesi, düşünmesini sağlaması ilerideki eğitim hayatını etkileyebilecek unsurlardır. Çocuğunuzun gelişimi ile geri yapılan dönüşler ise en kıymetlilerdir.

 

 

 

 

Fiziksel Koşullar

*Kreş (yuva) eve ya da çalıştığınız yere yakın olmalı

Çocuğunuz küçük. Her şartı göz önünde bulundurmak gerekiyor. İlk haftanın gazıyla, okulun şahaneliğinden etkilenip uzak yerlere gitmemek lazım. Bunun yağmurlu günü var, trafiği var, çocuğun başına bir şey gelebilme ihtimali var, var oğlu var. Neşe’nin ilk okul denemesinde malesef böyle bir hata yapmıştım. Çocuğu yarım gün okula veriyordum Gidişim 1 saat, park yeri arıyordum, dönüşüm ayrı eziyet. Hadi başına bir şey gelir diye oralardan da ayrılamıyordum. Tam bir saçmalıktı.

Hele ki bu kadar küçük yaştaki çocuğun servise bindirilmesi, evinle mesafesi uzak bir yere gönderilmesi, okul ne kadar iyi olursa olsun, çocuğunuz için eziyetten başka bir şey değildir.

*Olmazsa olmaz hijyen

Okuldaki sınıfların büyüklüğü, varsa merdivenlerin genişliği, tuvaletlerin durumu, yemeklerin yapıldığı yer hepsi önemli.

 

“Okulun alanı

Aslında üç aşağı beş yukarı kreşlerin hepsi aynı konseptedir ama bazıları bilimsellikleri, bazıları dil eğitimi bazıları ise sadece yuva olarak ön plana çıkar. Seçeceğiniz okulun neye yakın olmasını istiyorsunuz ? Daha doğrusu çocuğunuzun nasıl bir eğitim görmesini istiyorsunuz?

 

*Okulun Fiziki Durumu

 

Sınıfların büyüklüğü, kalabalıklığı, oyuncakların ve çocukların kullanım alanlarının temiz ve olabildiğince yeni veya iyi bakılmış olması, mümkünse geniş bir bahçesi olması.( Genelde geniş bahçe mümkün olmuyor ama en azından bahçesi olması çocuğunuz için iyi)

 

 

 

 

*Mümkünse Fotoğraf Çekmesinler

Bütün bu fotoğraf manyaklığı milli eğitim sayesinde artık daha usturuplu bir hale geldi. Çocuğu zorla aktivitenin başına geçirip sadece gülen, eğlenen bir fotoğrafını çekmek için uğraşan, doğallıktan uzak okullardan uzak durun. Fotoğraflar yanıltıcı olabilir. Önemli olan çocuğunuzdaki gelişimi farketmeniz ve okula giderken mutlu olmasıdır. Fotoğrafların kalitesi değil…

 

 

 

 

Yorum Yaz