HÜNKAR BEĞENDİ

24 Ocak 2011

Julie&Julia

24 Ocak 2011

KREM KARAMEL

24 Ocak 2011

 

Bitanecik kayınvalidemden öğrendiğim , sunumu olduğu kadar lezzeti de enfes bir tatlı krem karamel. İlk yediğimde, içimden “çok güzelde, kim bilir nasıl yapılıyordur?” diye düşünmüştüm.  Bu yüzden hiç tarifini almaya da yeltenmemiştim. Daha sonra , kayınvalidem bana önerdiğinde ve tarifi yazdığımda dahi yapabileceğime dair bir inanç yoktu içimde. Fakat misafirlerimin geleceği gün  , “neden olmasın ? En azından bir deneyeyim”  dedim kendi kendime . Ve başardım da 🙂
Malzemeler :
1 kilo süt
2 su bardağı şeker
5 yumurta
1 şeker vanilin
Peki Ben Bu Tarifi Nasıl Yaptım ?
1 kilo süt ile 1 su bardağı şekeri öncelikle bir tencerede kaynattım ve kenara soğumaya bıraktım. Kaynatırken bu arada karıştırmayı da ihmal etmedim. Yoksa altı tutabilirdi. Kalan bir su bardak şekeri ise ayrı bir tencerede erittim. Kaynadıktan sonra,  şeker kahve rengi oluyor. Erittiğim şekeri metal krem karamel kaselerinin dibi koydum . Dibi kapanacak şekilde dağıttım. Benim 10 adet metal kabım vardı , bütün kaplara şekeri koyduktan sonra biraz daha kalmıştı. ( Metal kapları Esse’de bulabilirsiniz. ) Onu da tekrar kaplara bölüştürdüm. Sonra 5 yumurtayı kırdım ve vanilyayı ekleyerek çırpma teli ile köpürtene kadar çırptım. En başta kaynatıp soğuttuğum şekerli sütü de kaba ekledim.  Bir müddet daha karıştırdıktan sonra metal kaplara bölüştürdüm. Şeker o sırada katılaştığından karışıma bulaşmıyor.
Tek tek hepsini tepsiye dizdim ve benmari usulü dediğimiz ( tepsinin yarısına kadar suyla doldurarak ) şekilde 150 derecedeki fırına koydum .Üzerileri kızarana kadar pişirdim.
Afiyet olsun …

Yorum Yaz