Julie&Julia

17 Şubat 2011

HAMİLE MİYİM NEYİM?!!

17 Şubat 2011

KIYMALI PATATESLİ BÖREK

17 Şubat 2011
empty image
empty image

>

Bu tarifi geçen hafta kuzenimden öğrendim. Bu ilk denememde böreği beraber yaptık. Hazır yufka ile yapılan çok lezzetli ( zaten lezzetsiz tarif verir miyim ? 😛 ) çok pratik bir tarif. Böreği ilginç kılan suya atılarak yapılması. Suya atılarak yapıldığı için pişerken kabarıyor ve kocaman sigara böreği görünümüne bürünüyor. Misafiriniz geldiğinde bir gün önceden yapabilirsiniz. Hatta 9 yufka ile yapıldığından 48 adet börek çıkıyor. İstediğiniz kadarını ayırıp buzluğa koyabilir , başka zaman tekrar pişirebilirsiniz.

MALZEMELER
9 adet yufka
500gr kıyma
3 soğan  (rendelenmiş)
4 adet patates (rendelenmiş)
Yarım paket eritilmiş sana yağı
Karabiber
Tuz
Üzeri için
2 adet yumurta sarısı
Susam ( süslemek için )
Peki ben bu tarifi nasıl yaptım ?
9 adet yufkayı öncelikle kenarları ve ortası olmak üzere fırça yardımıyla eritmiş olduğumuz yarım paket yağ ile yağlıyoruz. Daha sonra 3 yufkayı üstüste koyup 4 ‘e ,sonrasında bu 4 parçayı tekrar 4’e bölüyoruz. Geriye kalan 6 adet yufkayı 3lü gruplara ayırıp aynı işlemi gerçekleştiriyoruz. Diğer yandan, tavaya yağ koyu önce soğanların rengi şeffaflaşana kadar pişiriyoruz üstüne kıymayı , sonrasında ise patates rendesini ekliyoruz. Üzerine bir tutam karabiber ve tuz ekledikten sonra pişirmeye devam ediyoruz. Bu işlem bittikten sonra 3 kat yufkayı( sigara böregi gibi üçgen şeklinde oluyor) geniş köşesine hazırlamış olduğumuz harcı koyuyoruz ve sigara böreği gibi sarıyoruz. 48 adet börek olacağı için  , eğer hepsini kullanmayacaksanız bir kısmını deep freeze ‘e koyabilirsiniz.
Börekler bir gece dolapta kalıyor. Ertesi günü dolaptan cıkardıktan sonra su dolu kaba börekleri tek tek atıp  2 dakika suda bekletiyoruz. Çıkarırken elinizi hafif yan tutup böreklerin suyunu, böreğin şeklini bozmadan sıkıyoruz. Ve yağlı kağıt sermiş olduğumuz tepsiye diziyoruz . Üzeri için yumurta sarısı ve susam serpiyoruz.
170 derece ısıtılmış fırında üzeri kızarana dek pişiriyoruz. Ve böreğimiz hazır…

Yorum Yaz