Hamilelikte Baba Adayının Korkuları

24 Haziran 2011

Beşinci Cadde 1 Numara – Candace Bushnell

24 Haziran 2011

Kate Chopin – UYANIŞ

24 Haziran 2011

 

 

 

 

Feminizin sıkı savunucularından biridir Kate Chopin . Kadının da erkeğinki gibi cinsel hayatının ve özgürlüğünün olduğunu söylemiştir zamanında. “Özgürlük ülkesi” Amerika’da bile bu söyledikleri utançla karşılanmıştır. Gelin görün ki Kate hiç bir zaman ne söylediklerinden ne de düşündüklerinden vazgeçmiştir. Eşi de zaten onun bu iradesine, aklına ve düşündüğünü savunuş şekline vurulmuştur.  Yaşadığı dönemde popüler yazarlar arasına girmeye başaramayan Chopin, zamanının ötesinde yazan her başarılı yazar gibi öldükten sonra değeri anlaşılmıştır.

 

Yazıma yazardan bahsederek girmemin sebebi , bir kitabı ele alırken kitap kadar yazarın hayatıda önemlidir. En nihayetinde onun hayatındaki esintilerdir kitaba yansıyan…

Gelelim kitaba … Kitabın ana karakteri Edna iki çocuk annesi varlıklı bir kadındır. Kocası Léonce ise işini herşeyden çok seven başarılı bir iş adamı . Kitap Lousiana ‘nın kıyısındaki Büyük Ada’da başlar.  Edna’daki büyük değişimde işte bu adada doğar , filizlenir. Edna evine ve çocukalrına bağlı normal bir hayat süren bir kadınken, Adele ile tanışmasından sonra bastırılımış duyguları ve özgür yanı ortaya çıkmaya başlamıştır. Ve geri dönülmez bir yola girmiştir. Kocasından, çocuklarından soğumaya başlamıştır. Kocasının ilgisizliği ve yokluğu Edna’nın bu düşüncelerini pekiştirmiştir.  Bu arada Robert ‘le (Adele’in oğlu)  flört etmeye başlar . Önceleri masumane olan bu ilişki daha sonra cinselliğinde araya girmesiyle farklı boyutlara taşınır. Edna özgürlüğü yaşadıkça sınırlarını zorlar. Yaşadığı hayat ile yaşamak istediği hayat arasındaki uçurum Edna’yı artık zorlamaya başlar. Eşinden çocuklarından , eski çevresinden ve hatta benliğinden sıyrılmıştır.

Kitap Edna’nın uyanışından , kendini tekrar keşfetmesinden bahsediyor.  Okurken, bu ruhsal değişimin her anına tanık oluyorsunuz. Edna’nın herkes olmaktan sıyrılıp kendisi gibi olmasının zorluğunu hissediyorsunuz. Beyninizin bir yanı Edna’ya hak verirken , diğer bir yarısı suçlamadan edemiyor. İşte bu diğer bir yarısı aslında bizimde kendimize ait  toplumsal öğretilerimiz, bastırılmış duygularımız ve körü körüne inandıklarımız…

Edna girdiği yoldan çıkabilecek mi? Eski hayatına dönebilecek mi ? Yoksa topluma yenilecek mi?

Merakınızı gidermek ve alışılagelmişin dışında bir hikaye okumak için Uyanış’ı tercih etmenizi öneririm.  Sizi FARKLI insanlarla tanıştıracak, başka bir pencereden bakmanızı sağlayacak .

Kitabı satın almak isterseniz , aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

http://www.idefix.com/kitap/uyanis-kate-chopin/tanim.asp?sid=WP5IIPFFT2VPXKHP2NH8

Yorum Yaz