AVOKADO DİP SOS / GUACOMOLE

12 Ocak 2011

CEVİZLİ KITIR KURABİYE

12 Ocak 2011

Kaşarlı Sütlü Gül Böreği

12 Ocak 2011
empty image
empty image

>

İnsan börek açma lafını duyunca bir gözünde büyütüyor. Tabi aslında börek zor iş , yufkayı açanlar için 🙂 Benim gibi kolaycılar içinse iki dakikalık iş .Al yufkanı 4 e böl, malzemeni koy, gül şekline  ya da ne şekle istiyorsan ona getir, sonra sosunu dök , fırına ver  , bitti de gitti. Tamam açanlara saygımız sonsuz , kim istemezki yufkayı ip incecik açabilmek? Ama deneyip öğrenmek lazım . Benimde hedeflerimden biri Boşnak böreği açmak ama bu kadar zor bir sınavı şu aralar göğüslemeye niyetim yok. Ya da  2011 sonuna kadar kendime bir limit koyayım. Bakalım becerebilecek miyim? Nerden çıktı bu boşnak böreği derseniz, kökenimiz Saraybosna’ya dayanmakta. Babaannem çok güzel açardı. Hayatta olsa biliyorum ki, beni çok güzel eğitirdi bu konuda ama neyse bir şekilde deneyeceğim , yanılacağım , deneyeceğim , yanılacağım, deneyeceğimmm…..
Lafı uzatmaktan tarife gelemedim. Yazasım gelmiş .
Bu tarifi ben bir yemek kitabından denedim. Güzel ve hafif bir şey oldu. Yapılışı çok kolay. Ben bunu kaşarlı yaptım fakat farklı harçlarla denenebilir. Lezzet genişletilebilir.
Malzemeler
3 yufka
1 çay bardağı erimiş margarin
100 gr kaşar rendesi
Üzerine dökülecek sos için;
2 yumurta
1 su bardağı süt
Çörekotu
3 yufkaya da eritilmiş margarini fırçayla sürerek yufkayı yumuşattım. Yufkaları artı şeklinde keserek 4’e böldüm ve üçgen şeklindeki parçaların geniş kenarlarına kaşar rendesi koydum . Üçgen parçayı daha sonra rulo şeklinde döndürüp bir ucundan tutarak diğer uca doğru  kıvırdım ve böylece gül şekli vermiş oldum . Elde edilen börekleri yağlanmış tepsiye dizdim ve başka bir kapta çırptığım yumurta ve süt karışımlı sosu üzerlerinde gezdirdim. Böreklerin üstüne çörek otu serpip daha önceden 190 derecede ısıttığım fırına koydum. Üstü hafif pembeleşene kadar pişirdim.
Çok basit , çok lezzetli …
Afiyet olsun…?

Yorum Yaz