HAMİLELİKTE 12. HAFTA VE CİNSİYET TAHMİNİ

13 Mayıs 2011

Hamilelik Yogası

13 Mayıs 2011

HAMİLELİKTE ÜÇÜNCÜ AY

13 Mayıs 2011

3. Ayda eski enerjik yapıma geri döndüm. Kitapların bazılarında 3. ayda hala uykusuzluk , yorgunluk, bitkinlik gibi hislerin peşimizi bırakmadığını yazsa da ben gayet mutlu bir 3. ay geçirdim. Arada bir tabi ki yorgun hissettiğim günler oldu. Ama o birazda sizin gününüzün temposuyla alakalı . Bu dönemde 2 kilo aldım . Ve etrafımdaki hiç kimse hamile gözüktüğümü söylemedi. Buna üzüldüğümü söyleyemem 🙂 Bu işin en sıkıcı yanı vücudunuzun şişmesini gözlemlemeniz. Artık incecik belimden eser yoktu. Bazı anne adayları bu konuyla acayip barışık. Bundan zevk alıyorlar bile diyebilirim. Hiç bir zaman böyle bir insan olmayacağım . 

Vücudumu olası çatlaklardan koruyabilmek için önceleri badem yağı sürüyordum. Sonra Palmer’s Cocoa Butter Formula’yı kullanmaya başladım. Ciltteki gerilme sonucu oluşan çatlakları önlemek için krem tam olarak çözüm mü tartışılır.  Yaşayıp göreceğim. Bu konunun bir de genetik boyutu var.  Ama okuduğum kitaplardan birinde, gebelerin %90 ‘nında göğüs , kalça ve karın bölgesinde pembe , kırmızı hafifçe çentikli bazen çirkin olabilen çatlaklar oluşurmuş. Gebelik sonrası bunlar gümüş rengine dönermiş . Bunu annelik madalyası olarak algılarsak, gururla taşırmışız falan filan. Kendimi böyle bir yalana inandırmak için fazla kötümserim. Ama bu yazıyı okuyan iyimser kimseler kendilerine pay çıkartabilirler. 

Bu dönemde balıktan iğrenme konusundaki ısrarım devam etti. Ve yine balık yiyemedim. Açıkçası yemeklerden iğrenme ya da aşerme bu dönemde de peşimizi bırakmıyor. Göğüslerde de gözle görülür değişikliler var. Daha dolgun daha duyarlı hale geliyorlar. Herkes bu kadar sık tuvalete çıkıyor mudur bilmiyorum. Ama ben bu dönemde tuvalete gitme rekorunu kırmış olabilirim.

3. aydan itibaren artık vücudunuz eski performansına döndüğünden ve düşük tehlikesi azaldığından , hafif egzersizlere başlayabilirsiniz. Ben hamile yogasına gitmeyi tercih ettim. Açıkçası çokta memnunum. Hem rahatlamınızı, hem tüm organlarınızı çalıştırmanızı hem de bebeğinizle iletişim kurabilmeyi öğretiyor. Neyse ayrıntıları hamile yogası ile yazacağım ayrıntılı yazımda anlatacağım .

Peki bebeğimdeki değişiklikler neler ?

  • Henüz hissedemesek bile bebeğimiz karnımızda oldukça hareketlidir. Gelişen kaslarıyla sayesinde artık gerinebilir , ayaklarını uzatır, tekmeler atar, ellerini oynatır.
  • İdrarını yapmaya başlamıştır. Bu idrar amniyotik sıvıya karışır.
  • Minik tırnakları oluşmuştur.
  • El ve ayak parmakları artık perdesizdir ve  büküp yumruk yapabilir.
  • Kulak memeleri vardır.

Ağırlık ya da boyla ilgili bir şey yazmak istemiyorum. Bu tarz genellemeler anne adaylarını strese sokabiliyor. Sonuçta her bebek aynı düzenekte gelişecek diye bir kaide yok. Bu konuda en doğru yanıtı doktorunuz size verebilir.

Yorum Yaz