CHANEL "BOY BAGS" KARŞINIZDA…

19 Temmuz 2011

Bebek Arabamızı Aldık!!!

19 Temmuz 2011

Hamilelikte Şeker Yükleme Testi

19 Temmuz 2011

 

Hamileliğim ilerledikçe üzerime bir gevşeklik, bir ne bulsam yerim rahatlığı, “ben değil, bebek istiyor” yalanı fena halde yapışmış durumda. Başta herşey çok güzeldi. Yediklerime dikkat ediyor, bununla ilgili yazılar falan yazıyordum. Oysa şimdi hafif hafif dağılmaya başladım. Vücut bir yandan ödem yapmaya başladı. (malum sıcak, tuzlu yiyecekler, hamurişi ) Bu halimden bir an önce sıyrılmalıyım. Yoksa 20kg’dan aşağı giremem doğuma 🙂

24. hafta doktor ziyaretinde, doktorum 25. haftada 50mg şeker testi yaptırmamı söyledi. 25. Hafta hastaneye sabahtan gittim. Önce açlık şekeriniz için kanınızı alıyorlar, sonra da 50mglık glikozlu su içiriyorlar ve 1 saat sonra (bir şey yemek içmek yasak) tokluk şekeriniz için tekrar kan alınıyor. O gün hamilelikten fenalık geldiğini hissettim. Bu kadar test, iğne, kontrol derken hamilelik ciddi anlamda işkenceye dönüşüyor. Biz nasıl hiç bir teste tabi tutulmadan sağlıklı doğmuşuz şaşıyorum. Annem hamileyken benim kadar bilinçli miydi acaba? Neyse bu kadar isyan yeter:) Geçelim teste… İlk testin sonucu pek iyi çıkmadı.

Açlık : 86                       Refererans aralığı: 74-106

Tokluk: 173.1               Referans aralığı : 70- 140

Tokluk şekerim referans aralığından yüksek çıktığından dolayı doktorum 100mg şeker testi yaptırmam için tekrar rapor yazdı. Yapmasam olur mu diye sordum, fakat kesinlikle önemli olduğunu söyledi.  Öyle önemli ki, bebek kayıplarına kadar ulaşabiliyormuş. Fakat bu ilk testte şekerinizin yüksek çıkması sizin şeker hastası olduğunu göstermiyor. İkinci testteki sonuçlara göre akibetiniz belli oluyor. O yüzden ikinci test malesef gerekli…

 

Herkes 100mglık şeker testi için çok zor olduğunu söylemişti. Kendimi bir anlamda bu zorluğa gitmeden alıştırdım. Bu sabah eşimle beraber gittik . O da beni yanlız bırakmasın diye şeker, kolestrol testi falan yaptırdı:) Yine açlık şekeri için kan verdikten sonra, suyu içip 1 saat sonra yine kan verdim. Ve önümdeki iki saat boyunca iki kez daha aynı şekilde kan verdim. Bu arada hiç bir şey yiyip içmek yok. Çok sıkıcı. Neyse eve geldiğimde internetten sonuçlara baktım.

1. saat : 166.5    Referans aralığı  : > 180mg/ dl 

2. saat: 122.1      Referans aralığı  : > 155mg/ dl 

3. saat: 86.6       Referans aralığı  : > 140mg/ dl 

Açlık  : 85.4         Referans aralığı :   > 95mg/dl  

Bu kadar saat çekilen işkenceden sonra, gebelik şekerimin olmadığını öğrenmem de bir o kadar rahatlatıcı oldu. O kadar saatlik bekleme ve kollarımın delik deşik olması boşu boşuna. Bari bi hastalık falan çıksaydı 😛 Şaka bir yana doktorun dediği gibi ne kadar zor olsa da, malesef bu tarz testleri yaptırmayı atlamamalı, bebeğimize gelebilecek zararı önceden engellemeliyiz.

Şeker çıktığı takdirde , diyete başlıyorsunuz. Eğer durum daha ciddiyse, insülin almaya başlıyorsunuz. Gebelikte oluşan şeker genel olarak gebelikten sonra kaybolur. Ama yine de doğumdan 6 hafta sonra 75mglık glikoz testi yaptırılır. Böylelikle şekerinizin olup olmadığını anlarsınız.

 

Yorum Yaz