Trendy Ojeler

08 Haziran 2011

Hangi Güneş Kremini Kullanmalı?

08 Haziran 2011

Hamilelikte Ödem

08 Haziran 2011

Yaz sıcakları geldi.  Gündüzleri dışarı pek çıkmamak gerekiyor. Bugün biraz fazla dışarda kaldım .  Sabah yoga dersim için çıktım. Sonra ordan şuraya uğrayayım , şu işimi de halledeyim derken 2 saat dışarıda kaldığımı fark ettim. Arabaya bindiğimde buhar olup uçabilirdim. Klimayı pek sağlıklı bulmadığımdan camları açıp direk gaza bastım. Hala kendime gelebilmiş değilim.

Sıcakların gelmesiyle geçtiğimiz haftasonu bizde soluğu Çeşme’deki yazlığımızda aldık. Eşimi bırakabilsem , haftaiçide orda kalacağım. Ama onu evde tek başına bırakmaya gönlüm el vermiyor. Ne yer ne içer diye düşünüyorum. Gerçi bunlardan öte , deli gibi özlüyorum. O yüzden ne kadar sıcak olursa olsun evimde olmayı tercih ediyorum. Neyse, çeşme süperdi. Bir ümit gittim yüzerim diye. Ama o kadar rüzgar vardı ki ayağımı havuza sokamadım bile. Eşim zaten o rüzgarda üşütmemi istemediğinden girmemem taraftarıydı. Canım benimmm 🙂 Sürekli beni düşünüyor. Normalde de böyledir ama hamilelikte iyice el üstünde tutuyor. Sanki minik bi çocuğum gibi davranıyor , önemsiyor, merak ediyor.Bu ilgiyi çıkarlarınız doğrultusunda kullanabilirseniz, hamilelik harika bir dönem 🙂 Neyse bu son dediğimi unutalım:)

Başlıkta hamilelikte ödem diye yazdım ama konuya bir türlü giremedim. Ama anlattıklarımla bağlantılıda diyebiliriz 🙂 Bu aralar vücudumda yastık izi, giysi izi gibi izler çıkmaya başladı. Hani bazen sabah kalktığınızda yastık suratınızda iz bırakır. Düşünün, bütün vücudum pijamamın tüm kırışıklıklarını taşıyor.  Bunun neden kaynaklandığını bilmediğimden , herhalde yine hamilelikten dolayıdır dedim. Sonra Çeşme’de otururken bir anda ikimizinde bir şey dikkatini çekti . Aman tanrım ayaklarım davul gibi!!!!  İkimizde gülmekten kırıldık. Parmaklarım şişmiş , kocaman bir ayağım olmuş. Bu hafta bir kaç kez daha aynı şey başıma gelince bende doktoruma telefon açtım. Tuzu ve hamurişini kesmemi söyledi. Çok tuz meraklısı bir insan değilimdir. Fakat , hamurişini çok severim. Tabi sıcakların gelmeside ödeme sebep oluyormuş . İlla ayaklar şişecek değil ; eller , yüz, bilekler , bacaklarda aynı şekilde şişebilir.  2 saatten fazla ayakta kalmamız gerekiyor. O yüzden sizde ayaklarınızın şiştiğini hissederseniz, biraz uzanın ve ayaklarınızın altına yastık koyup yükseltin. Eğer çalışıyorsanız, oturduğunuz yerde ayaklarınızın altına yükseklik koyun. Böylece şişlik yavaş yavaş inecektir.

Ödemi tetikleyen başka bir neden daha varisler. Varisleriniz varsa ya da hamilelikte oluşmaya başlamışsa , yine bu varislerde ödeme sebebiyet verebilir.

Ödemi Azaltmak için Ne Yapmalıyım ?

  • Otururken bacak bacak üstüne atmayın .Bu duruş dolaşımı zorlaştırıyor.
  • Otururken ayaklarını gerip bırakabilirsiniz. Hatta kısa yürüyüş dolaşımınızı hızlandırabilir. Ya da çok fazla ayakta kalıyorsanız, dinlenmek için kendinize zaman yaratın.
  • Giydiklerinize dikkat edin. Tayt, skinny jean , dar body gibi vücudunuzu sıkan şeyler giymekten kaçının . Rahat ve bol şeyler giymeyi tercih edin.
  • Bileği sıkan çoraplar giymekten kaçının.
  • Bol su için.
  • Yukarıda bahsettiğim gibi tuzlu yemeklerden , hamurişinden ve fastfood’dan kaçının.
  • Düzenli olarak egzersiz yapın.  Yüzmek , bisiklete binmek ya da yürüyüş yapmak gibi aktivitelerle vücudunuzu hareketten yoksun bırakmayın .

Şu an tam 5,5 aylık hamileyim ve şu andan itibaren bu ödem derdiyle uğraşırsam vay halime diyorum . Ama bu durum yediklerime ve yukarıdaki önerilere dikkat ettiğim sürece devam ederse doktorumla tekrar iletişime geçeceğim. Eğer yeni bir şey öğrenirsem , tekrar sizlerle paylaşacağım. Şimdilik ödemsiz günler dilerim 🙂

Yorum Yaz