MİSAFİR MENÜSÜ#2

21 Mayıs 2011

Hamilelikte Unutkanlık

21 Mayıs 2011

HAMİLELİKTE DÖRDÜNCÜ AY

21 Mayıs 2011

?

.ay olaylar hız kazanıyor. Hem bebek hem anne adayı büyük değişiklikler gösteriyor. 4. ayımda (ki aslında daha yeni bitirecek olduğum aydır) hamile olduğumu resmen unutmuş durumdayım. Ancak göbeğimdeki gelişmeye bakınca hatırlıyorum. 3.ayda zaten eski enerjime kavuşmuştum. Şimdi ise çok daha iyi hissediyorum. Bulantısı olanlara müjde! Artık bu ay bulantı falan kalmıyor. Lütfen vücudunuzu şişerecek olan tuzdan uzak durun! Ben bu ay toplam 1 kilo aldım. 51.1 ile hamile kalmıştm. Şimdi ise 55 ‘im. İnsanlar hala hamile görünmediğimi iddia etselerde , dikkatli olanlar göbeğimin artık belirdşiğini söylüyorlar. Eski pantolonlarım , xs – s beden esyalarım artık beni fazlasıyla kasmaya başladı. Hele ki 36 beden jeanler. Malesef dolabımda yerlerini lastikli pantolonlar almış durumda. Annemlerin yurtdışından getirdiği aslında burada da satılan hamile  pantolonlarına geçiş yapmış durumdayım . Bir de OXXO ‘nun beli lastikli bol pantolonları var. Her sene kesinlikle dolabımda eksik olmayan modeli bu sene beden farkıyla yine gardrobumun en hit köşesinde. ( Her rengini almış olabilirim.) Malesef OXXO İzmir’de yok. O yüzden Ankara ve İstanbullular çok şanslılar. Ben çok rahat ediyorum . Hep spor hem şık kombinleyebiliyorsunuz. Şiddetle tavsiye ederim. Çünkü hamile mağazalarına girdiğinizde içinize bi sıkıntı basıyor. Ne pantolonları ne jeanleri beğendim. T-shirtlerden bahsetmek bile istemiyorum. Bebek geliyor yolda gibi sloganlar beni benden alıyor. Sanki görüntü yetmiyormuş gibi birde karnınızda kocaman bir yazı insanların gözlerini yorsun. Saçmalık! Neden hamileleri de normal modayı takip edebilen bir kadın olarak düşünmezler hiç anlamıyorum. Tavsiyem , bedenleri büyültün , klişe ve hoşunuza gitmeyen şeyler asla giymeyin.

Bu dönemde yine taze meyveler yemeli, sağlıklı beslenmeli gün boyu bol su içmeliyiz. Kuru meyve de çok iyi demir kaynağı. Kuru meyze dışında bu konu da fena sayılmam. Bir de çikolatadan uzak durabilsem hiç fena olmayacak.

Bu ay ve önümüzdeki aylar artık cildimize özen gösteriyoruz. Hala bir güneş kremi almadıysanız , hemen edinin. Ben lancester’in 50 faktörünü aldım.Piyasada çeşitli markalar ve değişik özelliklere sahip kremleri bulabilirsiniz. Malesef geçen sene yanlış güneşlenmeden doğan ufak bir lekem var onun dışında iyiyim. Bu sene güneşlenmeyi yine de düşünmüyorum. Çok beyaz tenli olduğumdan güneş vücudumda ben oluşmasına yol açıyor. Şimdiki aklım olsa asla solaryuma girmezdim.

Rahim bebeği taşıyabilmek için gebelik önceki halinden beş kat daha fazla kana ihtiyasç duyar.Böbrekler %25 daha fazla çalışır. kalp atışları yükselir.

Özellikle 2. veya daha sonraki hamileliğini yaşayanlar bu ay bebeğinin hareketini hissedebilirler. İlk anne adaylar ( such as me ) çoğunluklar 20. hafta ve daha sonrasında hissederler.  

Peki bebeğimdeki değişikler neler?

  • Minicik kaşları ve kirpikleri vardır.
  • Rahim içerisinde esner ve gerinir.
  • El ve ayak tırnakları iyice şekillenmiştir.
  • Kulakları boyundan başın iki yanına doğru gelirler.
  • Amniotik sıvıdan biraz yutar ve bu sıvıyı idrara dönüştürür.
  • Kız bebeklerde yaklaşık iki milyon yumurta bulunur. Doğuma kadar bu adet yükselir fakat kız on yedi yaşına geldiğinde bu adet sadece iki yüz bindir.
  • Boy yaklaşık 12 cm kşilo ise 130 grdir( Bu genel veriler değişiklik gösterebilir. Bebeğinizin böy ve kilosunun hakkındaki sorularınızı doktora sormanız daha uygundur.)
  • Başparmağını emebilir.