Spor Ayakkabının Rahatlığı Bir Başka

30 Mayıs 2011

Bebeğim Neler Duyabiliyor ?

30 Mayıs 2011

Hamilelikte Beşinci Ay

30 Mayıs 2011

  Aylar nasıl geçiyor hiç farkında değilim. Artık hamileliğimi yarılamış durumdayım. Şişmeye başladım . Ve hamile görünüyorum. Resmen iki gün bile karnınızın delice büyümesine yetebiliyor. Her gün sabah akşam kremlerimi sürüyorum. Çatlaklara karşı her türlü önlem mevcut. Tabi bu kalıtsal bir şey olduğundan , öyle ya da böyle çatlayacağım varsa yine çatlayacağım . Kremlerin faydası da bir yere kadar.

Göğüs altı ve sırt ağrılarım başladı. Kilo almaya başlamamla beraber bu tip ağrılar çekmem normal tabi. Otururken belime yastık koyma ihtiyacı hissediyorum. Ayaklarımı dinlendiriyorum. Kendimi yormuyorum. Tüm okuduğum kitaplarda kendimi yormamam konusunda uyarılar var. Yani yorulunca işi bırakmak değil olay, yorulmadan bırakmalı. Hamilelik etkilerinden biri de , tırnaklarım çok çabuk uzuyor. Daha yeni manikür yaptırmama rağmen yine bana manikürcü yolu gözüktü. Bu dönemde sevgili hormonlarım çok hızlı çalıştığından ve dolaşımım hızlandığından deri hücrelerinin beslenmesi de artıyor . Bu yüzden bazı şanslı hamilelerin saçları da kalınlaşıyor, gürleşiyor. Şu an böyle bir etki görmedim. Ama geçen seneki boyanın saçımı yıpratmasından sonra bu etkiyi görmek hiç de fena olmazdı 🙂 Bazı bayanlar bu dönemde yine deri beslenmesinden dolayı tüylenebiliyorlar. Çene, yüz, sırt, göbek gibi yerlerde beklenmeyen ve aynı zamanda istenmeyen tüyler çıkabiliyor. Bunların hepsinin geçici olduğu iddia edilse de , ilk görüşte şaşkına dönenler vardır. Bunlar için tüy sarartıcı kremler iyi bir çözüm değildir. Sonuçta kimyasal bir maddedir. Böyle hassas bir dönemde kullanmanızı önermem.

Bazen uykudan uyandığımda sol ya da sağ kasığımda yanma hissediyorum. Bunu ilk hissettiğimde ” Tanrım ne oluyor?!! 1″ diye endişeye kapılmıştım. Normal olarak , insan ilk önce en kötü şeyi düşünüyor. Fakat, araştırdığımda bunun normal olduğunu gördüm. Rahmi destekleyen kasların gerilmesinden dolayı bu tip ağrılar yaşanabilirmiş.

Yine geçenlerde endişeye kapıldığım bir olay daha oldu. Ayaklarım ve ellerim şişti . Bazen yüzümde de şişlik olabiliyor. Bu görüntüme alışmaya çalışıyorum. Çok ayakta kaldığımda veya çok kendimi yorduğumda bu tarz şişlikler olabiliyor malesef. Kendimi şirin bulmaya gayret ediyorum 🙂

Bu dönemde ayrıca , mide yanması , şişkinlik , gaz gibi şikayetler doğal. Dişlerimizi fırçalarken , fırçada pembeleşme veya diş etlerinin kızarması da yine bu dönemde yaşayabileceğimiz sorunlar. Vajinal akıntı da artışın gözlemlendiği aydayız. Tabi bu sizi rahatsız edecek şekildeyse, doktorunuzla görüşmeniz daha mantıklı.

Bebeğin baş büyümesinden dolayı , göbek deliğiniz dışarı fışkırabilir. Bende daha böyle bir şey yok. Fakat, olan bir sürü insanı gördüm. Bunu gördüğünüzde korkuya kapılmayın bu da hamileliğinizin getirilerinden biri . Bazen doğum sonrası böyle kalabiliyor.

Peki Bebeğimdeki Değişimler Neler ?

  • Saçları çıkmaya başlıyor.
  • Kasları güçlendiğinden artık hareketleri daha kontrollü!
  • Gözlerini daha açamasa da , onları bir yandan diğerine oynatabilir.
  • İlk dişi diş etlerinin içinde oluşmuştur. ( Bunu yazarken nedense suratımda aptal bir gülümse 🙂 )
  • İlkel bağışıklık sistemi oluşmuştur. Hatta şimdiden bazı enfeksiyonlarla şavaşmayı öğrenir.
  • Kahverengi koruyucu yağ tabakası oluşmaya başlamıştır. Bu sıvı onun vücut sıcaklığının ayarlanmasına yardımcı olacaktır.
  • Bebek kız ise vajina bu dönemde oluşur , erkek ise er bezleri derisi oluşmaya devam eder.
  • Kulaklarındaki kemikler artık daha sert olduğundan , rahim dışında dünyayı duymasını sağlar. ( Klasik müzik dinlemeye başlayabilir , bebeğinizle şimdiden iletişime geçebilirsiniz. )

Yorum Yaz