AZ KALSIN 35. HAFTADA NEŞE'Yİ KUCAĞIMIZA ALIYORDUK !!!

30 Eylül 2011

Christian Dior 2012 İlkbahar-Yaz Koleksiyonu

30 Eylül 2011

HAMİLELİKTE 9. AY

30 Eylül 2011

Hamileliğin en zor ayı mı desem acaba ? 8. aya kadar kendime göre iyi giden hamileliğim 8. aya girmemle beraber biraz zorlaşmaya başlamıştı. Ama şimdi herşey çok daha zor. Bence hamileliğin en sıkıcı ayı 9. ay. Hem kilonuzdaki artış hareketlerinizi kısıtlıyor. Hem de artık bedensel rahatsızlıklar çok daha çekilmez hale geliyor. Bu ay ayaklarım neredeyse hiç eski haline dönmedi. Sabahları ellerim uyuşmuş olarak kalkıyorum ve ellerimi kapatamıyorum bile 🙂 Belim tutuldu ve iki haftadır topallayarak yürüyorum. Deliksiz uyku uyumak nerdeyse hayal oldu. Daha konuşayım mı? Bütün bi yazı boyunca şikayet edebilirim 🙂 Neyse bu kadarı özet diye düşünüyorum. 

9. ay doktor randavumda en önemli olay doğum şekli hakkında ilk defa konuşmamızdı. Bebeğin duruşu baş aşağı olmasına rağmen doğum sancımdan önce suyum gelirse, doktor sezeryan olmam gerekitğini söyledi. Bunun nedeni ise, karnımda amniyotik sıvının fazla oluşuymuş. Bu da suyun bir anda boşalması ve bebeğin susuz kalması demekmiş.  Zaten eğer sıvınız fazla ise, bu durum erken doğumu tetikliyor. Her ne kadar sezeryan doğum istemesem de, tabi ki böyle bir durumda heralde yapabileceğim bir şey yok. Tekrar bir hafta sonra doktora gittiğimde ise (37. hafta) bu sefer doktor daha önce hiç bahsetmediği kordon probleminden bahsetti. Normalde 3 damardan oluşan bebeğin kordonu, bizde 2 damardan oluşuyormuş. Buna tıpta tek umbilikal arter deniyor. (single umbilical artery ).

Bu durum, bebeğin dolaşımını yavaşlatıyor ve eğer normal doğum sırasında çok stres altında kalırsam veya doğum sancılarım uzun sürerse, bebeğin dolaşımı daha fazla yavaşlayıp durum bebek için tehlikeli bir hal alıyor. Bu da normal doğum için  risk demekmiş. Eğer riski kabul edersem, normal doğum olabilirmiş ama sezeryan olmam daha mantıklıymış. Bu konuşma tabi ki de canımı çok sıktı. Çünkü bu kordon problemi 16-20. hafta görülebiliyor. Ve doktorum o haftalardan beri beni “endişelendirmek” için hiç bir şey söylememiş. Çünkü çocuğun gelişiminde bir problem görmemiş. Ama şimdi 37. haftamda birden bahsetme gereği duyuyor. Acayip gerildim normal olarak. Ve aslında doktoruma güvensem de, bu davranışı bana hiç samimi gelmedi. Beni zamanında bilgilendirseydi ya da en azından eşime bahsetseydi, en azından daha hazırlıklı olurdum veya eşimin bilmesi ve herşeyden haberdar olması beni bir parça rahatlatabilirdi. Şimdi durum böyle aniden karşınıza çıkınca, insan “acaba sezeryan yapsın diye mi böyle beni arada bırakıyor?” diye düşünmeden edemiyor. Çünkü bir risk varsa vardır ve sezeryan yapıyorum dersin. Ok derim. Ama böyle olunca, “risk var ama sen bilirsin” gibi bir cümle insanı ikilemde bırakmaktan ve strese sokmaktan başka bir işe yaramıyor.Şimdi önümüzdeki pazartesi kararımı söylemem gerekiyor. Önümüzdeki hafta sezeryan olabilirmişim.

Eve geldiğimde bir sürü kaynak araştırdım. Öncelikle böyle bir probleminiz varsa, yani kordon iki damardan oluşuyorsa, oluşabilecek anomalileri okuyup kendinizi germeyin. Çünkü google’ladığınızda karşınıza bir sürü tatsız şey çıkıyor. O yüzden önce doktorunuza bununla ilgili bir problem var mı diye sorun ve detaylı olarak ultrason incelemesi isteyin. Doktorumuz haftalardır bizimkinin gelişimini izliyormuş ve bir terslik görmemiş. Söylediğine göre herşey yolunda ki zaten hepsini bize açıklayarak gösterdi. Gelişimi, kilosu, kalbi, böbrekleri, boyu vs. normal. Bu konuyla ilgili yabancı forumları okuduğumda, aslında bebeklerin çoğunun sağlıklı bir şekilde dünyaya geldiğini gördüm. Ve 300 doğumdan birinde görüldüğünü, çok sık karşılaşıkldığını okudum. Yazılan yorumların çoğuna bakılırsa, eğer doktorunuz bebeğin gelişimnde bir bozukluk görmüyorsa, o zaman bir problem yok demektir. Tabi yine de ayrıntılı olarak herşeyi doktorunuza sormakta fayda var.

Neyse, bu can sıkıcı konu dışında, rutin kontroller yapıldı. Herşey normal çıktı. Ve böylece 9. ay kontrolü burada sona erdi. Şimdi hala doğum hakkında karar vermiş değilim. Normal doğum diye çıldıran insanlardan olmak istemiyorum ama aynı zamanda herşey doğal yoluyla olsun diyorum. Doğumda bebeğime bir zarar gelsin de istemiyorum. İşte böyle saçma sapan sizi arada bırakan bir durum. Bir gece de yüzümde 3 tane sivilce çıktı sıkıntıdan.

Neyse pazartesi günü doktorla her türlü oluşabilecek problemi konuşup durumu ölçüp tartıp  kararımı orada vermek istiyorum .

Umarım herşey yolunda gider…

8 comments

 1. merhaba . tek umblikal arter sorununu ben de yasiyorum. henuz 20. haftamdayim ve dogal olarak cok endiseliyim. google gercekten insanin sinirlerini mahvediyor sanirim. sayfanizi yeni goruyorm.
  bende google da yarik damak, kalp anormalisi, sinir sistemi anormalileri, hatta trizomi gibi bi cok risk oldugunu okudum. gercekten iyi degilim. benimle tecrubelerinizi paylasirsaniz sevinirim.

  1. Merhaba, Umblikal arter sorunu bizde de vardı. Kızım Özefagus atrezisi ile doğdu ama bunun umblikal arterle ilgili bir alakası yok. Sizin gibi mesaj atan bir anne adayı daha vardı. O da bebeğini sağlıkla dünyaya getirdi. Sadece kalbinde ufak bir delik vardı. O da 1 yaşın sonunda kendiliğinden geçti. Dediğiniz gibi internet her ne kadar iyi bir şey gibi gözükse de hastalık mevzularında oldukça zararlı ve yanıltıcı olabiliyor. O yüzden kendinizi yıpratmayın.Biliyorsunuz ufaklık her türlü stresi gerginiği hissediyor. Sadece detaylı ultrasondan geçmenize fayda var. Veya başka bir doktora gidin bir seferliğine.

   Umarım güzel bir doğum yapar bebeğinizi sağlıkla mutlulukla Dünya’ya getirirsiniz.

   İyi haberlerinizi bekliyorum. 🙂

   1. Merhaba, bu konusmaların üzerinden cok gecmis ama tesadüfen rastladım. Kordonda damar eksikliği problemini ben de yaşadım. Oglum su an 2 yasında ama 1 yas motor becerisi gösterebiliyor. Gelisim geriligi sorunumuz var. Bize bu sorunun nedeni sudur diyen doktor olmadı. Arastırınca kordon damar eksikliğine bağlı olduğunu düsünmeye basladım. Allah sağlık versin hepimizin evladına

    1. Merhaba, Damar eksikliği farklı şeylerde ortaya çıkabiliyor. Bir takipçimin hamileliğinde de olmuştu. Sonrasında bebeğinin kalbi delik çıktı ama bir yaşında kendiliğinden kapandı.

 2. Yazınızı okudum bendede tek damar gözüküyor yazının devamını bulamadım doğumu normal mi sezeryan mı yaptınız acaba?

 3. Merhaba. Bende dun detaylida ogrendim ve sol bobregi yokmus oglumun hayatimda ilk defa boyle bisey duydum 1 gunde hayata kustum resmen perinatalogumuz yuzde 90 bebek saglikli ama kromozom testinide soylemek zorundayim dedi ve yaptiricaz umarim bi problem cikmaz

  1. Çok geçmiş olsun Merve Hanım. Lütfen üzülmeyin.Bebeğiniz yaşadığınız herşeyi hissediyor. Onun için güçlü olmalısınız. Umarım herşey yolunda gider. Size hayırlı doğumlar dilerim.

Yorum Yaz