Jennifer Garner 3. Kez Hamile!

04 Eylül 2011

Yaz ve Şehir

04 Eylül 2011

HAMİLELİKTE 8. AY

04 Eylül 2011

Bu yazımı yazmakta biraz geç kaldım. Kabul ediyorum. Çünkü an itibariyle 8 buçuk aylık hamileyim. Fakat, inanın bana şu sıralar uğraşmak zorunda kalacağınız bir sürü ayrıntı oluyor. Ayrıca araya bayramda girdi. Bende ipler iyice koptu. Resmen sitede yazı yazamaz oldum. Neyse ki, bu akşam vaktim var ve bir kaç yazı yazabileceğim. Öncelikle gelelim hamileliğin 8. ayına. 7. ay hamilelik artık baymaya başlarken, 8. ayı tahmin bile etmek istemezsiniz. “Keşke erken doğsa” gibi varsayımlar aklımdan geçmiyor değil hani…

8. ay bedensel olarak sınırları zorlayan bir dönem bence. Artık el ve ayaklar iyice şişiyor. Gece kaliteli uyumak neredeyse imkansız. 50 kere kalkıyorum. Bunun yanında, bayramda arabayla uzun yol yaptık ve ben hala kendime gelmiş değilim. Çünkü sırtınız ve bacaklarınız bu aralar çok ağrıya elverişli oluyor. 15 dklık yolda bile sırtıma ağrılar falan girmeye başladı. En kötüsü de iki dişimi kırdım!!! Alt ve üst çenemin hızla birbirine çarpması sonucu alt iki dişim kökten kırıldı. Şu an için dişleri sabitlemek ve rahat yemek yiyebilmem için küçük çocuklar gibi tel takmaya başladım. Doğum sonrası dişlerimle vedalaşacağım. Malesef hamilelik döneminde dişeti hassasiyetine neden oluyor ve tükürükte bulunan asit yoğunluğundan dolayı diş kökleriniz güçsüzleşiyormuş. Doktoruma anlattığımda şok oldu. Bunun kitaplarda yazdığını ama çok abartı bir durum olarak gördüklerini söyledi. Ama oluyormuş işte. Kendisine de bir deneyim kazandırdım. Başka bir hastasının başına geldiğinde hiç görmemiştim diyemeyecek artık.  Zaten başıma gelmese şaşardım. 🙂  Neyse ki, az zaman kaldı. Miniğime çok yakında kavuşacağım. Doktor 11 ekim’de doğum dediği için 37 günüm kaldığını varsayıyorum. Ama tabi illa 11’inde doğum yapacağım diye bir şey yok. Bakalım hangi uğurlu günde gelecek benim minik kızım 🙂

8. ay doktor randevusu benim için sıkıcı geçti. Çünkü artık soracak çok fazla sorum yok ve bilinen sorular aynı cevaplar verdiğim bir görüşme haline aldı.

Doktor: Haftada iki kez balık yiyiyor musun?

Ben: Yemeye çalışıyorum.

Doktor: Yemelisin…Günde 3  bardak süt içiyor musun?

Ben: Evet.

Doktor: Ara öğünleri atlamıyorsun değil mi?

Ben: Hayır. Dikkat ediyorum.

Gibi gibi sorular ve rutin cevaplarla ilerleyen bir dialog. 7. aydaki yazımda dediğim gibi en güzeli ultrason. Ama bu sefer bizimki yüzünüde açmayınca, bütün tadım kaçtı. Resmen ” Beni görmenizi istemiyorum” der gibi kolunu yüzüne koymuş hiç bir yerini göstermiyor. Neyse ki, herşeyi iyi çıktı. Gelişimi şu an bir hafta önde gidiyor. Maşalla herşeyi iyi fındığımın. Başı aşağıda olduğundan da büyük ihtimalle normal doğum yapabileceğim. Bu saatten sonra yer değiştirmesi çok nadir görülen bir durummuş. AMa bebeğiniz hala doğum pozisyonunu almamışsa üzülmeyin. Bazıları son ana kadar doğum pozisyonuna geçmeyebiliyor. Yani illa 32. haftada geçecek diye bir şey yok.  Bu haftada 34. hafta kontrolüne gideceğim. Artık randevularımız iki haftada bir olmaya başladı.

Bu arada evde doğuma hazırlık başladı. Odamız eylülün 3. haftası geliyor. Oda için duvar kağıtlarını beğendik ve yarın sipariş edeceğim. Bu hafta ayrıca evde boya telaşı var. Doğum öncesi kendime iş çıkardım .Sanki herşeyin yenilenmesi gerekiyormuş gibi bir hisse kapılıp duruyorum. Doğum yaklaştıkça bu tip durumlar oluyormuş:)

Gelelim bu ay bebeğimdeki ve bendeki değişikliklere…

BU AY BEBEĞİMDEKİ DEĞİŞİKLER NELER?

 • 32. hafta başında, bebeğimiz oldukça hareketli. Artık geceleri uykusuz kalmaya hazırlıklı olun!
 • Beyni hızla gelişmeye başlar.
 • Ağırlığı 1.8 civarındadır. (Bizimki 2.156gr çıktı. Biraz tombik mi ne?!! )
 • Bu hafta içerisinde bebeğimizin rüyalar gördüğü gibi araştırmalar mevcut. Tabi bunların ne olduğunu tahmin etmek oldukça zor.
 • Cildinde yağ depolanması sayesinde doğumdaki görünümüne oldukça yaklaşmıştır.
 • Saçları uzamaya devam eder. (Bizimki saçlı doğacakmış. Yani bu mide yanmalarım saçtan mı reflüden mi bilemedim. )

8. AYDA PEKİ BİZ MİNİK ANNELER NE HİSSEDİYORUZ ?

 • Kaliteli uyku uyuyamadığımızdan artık kendimizi daha yorgun hissediyoruz.
 • Mesaneye olan baskı yüzünden daha sık tuvalete çıkıyoruz.
 • Bacaklarda varisler artıyor 🙁
 • Dişeti kanaması yine bu  dönemde olan şikayetlerden.
 • Midede yanma, hazımsızlık peşimizi bu ayda bırakmıyor.
 • Ayaklarda ve ayak bileklerinde şişlik tüm sevimliliğiyle bizlerle birlikte. Canlarım benim! İyi ki terlik giyebilecek bir dönemdeyim. Yoksa hiç bir ayakkabıma giremiyorum.
 • Dalgınlık ve sakartlıkta artış görülüyor.
 • Bu ayda göğüslerden sızıntı gelmesi normaldir. Heyecan yapmayın!
 • Burunlarda tıkanıklık ve bazen kanama görülüyor. Şahsen son dönemde her sabah burnum tıkanık olarak kalkıyorum.
 • Rahim akciğerlere doğru büyüdüğü için nefes darlığı çekmemiz son derece normal. Bebek aşağı inince bu durum geçecekmiş. Buna sevindim.
 • Duygusal olarak hissettiklerimiz ise, artık çok az zamanın kaldığını fark edip heyecanlanıyoruz. Gebeliğin bir an önce sona ermesini istiyoruz. Ve bebeğimizin sağlığı için kaygılar hissetmemiz yine bize hamileliğin getirdiği duygusal bir his.

Neyse yolun sonuna geldik sayılır. Çok az zaman kaldı, çok yapılacak şey var. Ya da bana öyle geliyor:) Her ay olduğu gibi bu ayda umarım çabuk geçer.

9. ayda görüşmek dileğiyle,

KucukKadın…

 

 

 

 

 

Yorum Yaz