Marley&Ben

04 Temmuz 2011

2010 Yılının En Fazla Kazanan Oyuncuları Belli Oldu!

04 Temmuz 2011

Hamilelikte 6. Ay

04 Temmuz 2011

Aylar nasıl geçiyor artık anlamıyorum bile… Bir bakmışım 6 aylık hamileyim. Görenler artık kilo almışsından ziyade ” Aa hamilesin” diyorlar. Bu fikir artık hoşuma gitmeye başladı ve karnımla gurur duymaya başladım. Hatta annem yürürken karnımı çıkarmak için uğraştığımı bile iddia ediyor. Ama bu değişimler dışında hala kendimi anne olacakmışım gibi hissetmiyorum 🙂 Sadece değişen görüntümü gözlemliyorum ve bebeğimle kavuşacağım, tüm annelik hislerimin ortaya çıkacağı günü bekliyorum…

6. aya Haziranın son haftası girdim. Yani şu an 6 ay 1  haftalık , tabiri caizse  25 haftalık hamileyim. Geçtiğimiz ay herşey güzeldi. Havaların çok sıcak olmayışı , aslına bakarsanız benimde işime geldi. Hiç bunalmadım, terlemedim, rahatsız olmadım. Gayet güzel bir ay geçirdim. Hayatımdaki en büyük değişiklik artan bebek kıyafetleri ve arada bir şişen ayaklarım oldu. Bir de nedenini bir türlü anlayamadığım ama büyük bir ihtimalle karnımın şişmesinden kaynaklanan bir göğüs altı ağrısı var. Dün gece beni resmen uyutmadı. İlk defa yogada bir hareketi yapmakta zorlandım. İlk defa hamileyken yüzdüm . Ve ilk defa havuza atlamadan sakin bir biçimde girdim:)

En çok merak ettiğim şeylerden biri de, havuza girdiğimde bebeğimin ne hissedeceği veya buna tepki verip vermeyeceği idi. Nitekim vermedi:) Bu hafta tekrar girdim. Ve acı gerçekle karşılaştım. Eskisi gibi hızlı yüzemiyor , 5 kulaçta nefes nefese kalıyordum. Hele bir uçtan dalayım öbür uçtan çıkayım gibi atletik hareketler benim için hayal olmuştu .O yüzden yine sakin sakin yüzmeyi tercih ettim. Ama hala denize girmiş değilim. Ve hala güneşe çıkma yasağım sürüyor… 🙁

Neyse 6. ay hakkında konuşacakken birden yüzme konusuna girdim ve bir türlü çıkmadım . Bebeğim artık 25 haftalık. Bu haftadan sonra , zayıf olan bebeğim tombullaşacak. Hızlı bir şekilde kilo alacak ve gerçek bir bebeğe benzemeye başlayacak. Ki doktor randevusunda artık gerçek bir bebeğe benziyordu . Çok tatlı bir burnu , köfte dudakları ve kocaman bir eli vardı. Onu görünce kahkaha krizine girdim yine.  Hayatımda gördüğüm en güzel şeydi. ( Daha doğmadan neler diyorum, kimbilir doğduktan sonra neler diyeceğim ? ) Ee kuzguna yavrusu şahin görünürmüş. :p (Bu laf böyle miydi? )

Miniğim elini alnına dayamış, çok düşünceli 🙂

Artık bu haftada yüz hatları tam anlamıyla gelişmiştir. Her ne kadar ultrasonda çok belli olmasa da , içeriye bakabilsek 16 hafta sonra doğacak bebeğimizi şimdiden görebiliriz. Bundan sonra kalan zamanda olacak en önemli şey , dışarı çıktığında ihtiyacı olacak yağ tabakasının birikmesidir. Yani , biz aslında doğuma daha çok var derken , 24. haftada gerçekleşen erken doğum ile bebekğin yaşama şansı vardır.

Peki 24. haftada gerçekleşen başka değişikler neler?

 • 24. hafta bittikten sonra bebeğin gözleri ilk kez açılır.
 • Öksürüp , hıçkırabilir.
 • Bebeğin cildinde ter bezleri oluşur.
 • Cildi eskisi gibi saydam değil , kırmızımsıdır.
 • Daha önce gözümüze kocaman gelen başı artık vücuduyla orantılıdır.
 • Gözleri hala biraz fırlaktır.

Peki 24. haftada anne adayındaki değişiklikler neler?

 • Göğüslerde hassasiyet artar.
 • Bebeğin hareketini artık daha belirgin bir şekilde hisseder.
 • Vücut su tutmaya başalr ve vücudun üst kısmı ağırlaşır.
 • Sıcak basmalar başlayabilir.
 • Karnınızı yemeklerden sonra çok gergin hissedebilirsiniz.
 • Bu ay şeker yüklemesi yapılması gerekmektedir.
 • Tetenoz aşının ikinci kısmı bu ay yapılır. (Bir ay önce birinci dozu almıştınız.)
 • Bu ay Reflü gibi şikayetleriniz ortaya çıkabilir. Boğazınızda yanma, yediğiniz yemeğin ağzınıza tekrar gelmesi hissine kapılabilirsiniz. Bunun nedeni, midenizin büyümesi ile birlikte mide kapakçığının eskisi gibi sıkı şekilde kapanmayışıdır. Arada bir açılır ve bütün yediklerimiz ağzınıza gelmiş gibi hissedersiniz.Korkmayın yanlız değilsiniz, bende böyle hissediyorum. Doktorum çok ağır yemeklerden kaçınmamı söyledi. Az ve sık yeme sloganı burada da karşıma çıktı.
 • Gözler ışığa daha duyarlı hale gelir.
 • Hamilelikte göz kuruluğu bu ayda olurmuş . O yüzden lens takanlar eczaneden nemlendirici bir karışım isteyebilirler. Ama hamile olduğunuzu söylemeyi unutmayın.
 • Şişen ayakları dinlendirmeyi unutmayın. Ayağınızın altına yastık koyarak bacaklarınızı uzatın .

Bu ayda bittikten sonra artık trimester yani hamileliğin son 3 ayına giriyoruz. Geçecek zaman aralığında şeker testi yaptırmayı ve kendinize dikkat etmeyi unutmayın!!!

Yorum Yaz