HAMİLELİKTE ÜÇÜNCÜ AY

15 Mayıs 2011

BAHAR DEPRESYONU

15 Mayıs 2011

Hamilelik Yogası

15 Mayıs 2011

Hamilelikte ilk üç ay boyunca ağır spor yapmamız veya aşırı hareketlerde bulunmamız yasak olduğundan spordan uzak bir 3 ay geçirdim. İlk başta hareketten uzak yaşamak  zor gelse de , bir süre sonra bu duruma alışıyor insan. Hatta öyle bir uyuzluk çöküyor ki insana sormayın gitsin. 3 . ayı doldurduktan sonra arayışa girdim. Ne yapabilirdim? Tekrar spora mı başlamalıydım ? Yoksa hamilelik sürecini kolaylaştıracak bir şeyler mi bulmalıydım? Derken internette yaptığım küçük bir araştırmadan sonra hamile yogasına başlamaya karar verdim.

Bu kararı vermemdeki sebeplere gelirsek , öncelikle hamilelik psikolojik olarak yorucu bir dönem. Hiç olmadık şeylere takılabiliryorsunuz. En yakınınızdaki kocanıza sarmanız çok mümkün 🙂 Ya da normal zamanda kızmayacağınız bir konuya sarabiliyorsunuz. Fazla tepki gösterebiliyorsunuz. Hassas davranabiliyorsunuz. Hormonlarımız altüst olmuş durumda. Bunun dışında, karnımızdaki ağırlıktan dolayı veya hareketsizlikten duruşumuz çirkinleşiyor. Doğru nefes alamıyoruz.

Yukarıdaki olumsuzlukları değiştirmek bizim elimizde. Bende bunun için yogayı tercih ettim. Çünkü yoga , bedenimizi ve zihnimizi pozitif düşüncelerle doldururken , aynı zamanda öğretilen nefes tekniğiyle normal doğumu kolaylaştırıyor. Hareketlerin hepsinin bir amacı var. Ayrı ayrı hepsi tüm organları çalıştırıyor. Bir süreliğine bebeğinizle iletişime geçebiliyorsunuz.  Ona tüm pozitif düşüncelerinizi aktarırken aklınızdaki tüm kötü duyguları, kini, olumsuzlukları atıyorsunuz.

Ufak bir araştırmadan ve arkadaş tavsiyesinden sonra Yoga Academy’ i tercih ettim.  Sanırım Türkiye’de de bir çok nokta da var.  Ben şahsen memnunda kaldım. Dersi haftada ikiye çıkarmayı düşünüyorum. Doğumdan sonra da düzenli olarak gideceğim.  Sizlere de tavsiye ederim.

Yorum Yaz