Yaşasın Artık Balık Yiyebiliyorum :)

22 Mayıs 2011

Hamileler için Mayo Modelleri / TANKİNİ

22 Mayıs 2011

Hamilelik ve Yolculuk

22 Mayıs 2011

İçimi büyük bir korku sardı.  Sanki bebeğimiz doğduktan sonra  hiç bir yere gidemicekmişiz gibi geliyor.  Bir daha ki yolculuğumuz  bebek bezleri ve araç gereçleriyle dolu bir yolculuk olacak. Ya da annelerimize bırakırsak, bebeğimiz ne yapıyor diye merakla dolu geçen bir tatil yaşayacağız. Aman tanrım bunları hiç düşünmemiştim:S

İşte bu yüzden, son şansımız gibi ???durmadan gezi programı yapıyorum.  Bunları araştırırken , bir de yolculuğa çıkmak benim için ne kadar sağlıklı ona bakayım dedim. Çünkü bu konuyla ilgili bir fikrim yoktu.

Kaynaklar tabiki de öncelikle bu konuyu doktorunuzla paylaşmanızı ve onun onayını almanızı öneriyor.  İlk 3 ay her ne kadar hassas bir dönem olsa da , son üç ay gibi tehlikeli değildir. Tatil için en keyifli dönem 14 hafta ile 28 hafta arasıdır. Çünkü artık ne mide bulantısı ne miskinlik kalmıştır. Eski yapımıza geri dönmüşüzdür.

Eğer tatile uçak ile gidilecekse,  Thy’nin sitesinde de belirttiği gibi ” Uçakla seyahatinde sakınca yoktur.” ibaresi yer alan bir rapor ile 7 . aya kadar (28 hafta) uçabilinir. Bu rapor 7 günden eski olmaması gerekir.  Bu söylenilen sadece THY için geçerlidir. Siz gideceğiniz havayolu şirketinin hamileler için düzenlemeleri olup olmadığına dikkat edin.

Uzun süren yolculuklar hamileler için pek önerilmiyor. Eğer mecbur kalınırsa, gidilebilir. Fakat, bir ya da iki saat arayla yürüyüşe kalmanız gerekir. Çünkü oturdukça bacaklarda kan dolaşımı kısıtlanabilir. Hatta varisi olanlar için varis çorabı giyebilirler.

Yurtdışına seyahat ediliyorsa, su içerken dikkatli olunması gerekiyor. Emin olmadığınız suları içmeyin. Çiğ yiyeceklerden kaçının. Yolculuğun yeme düzeninizin bozmasına izin vermeyin. Yanınıza mutlaka atıştırmalık bir şeyler alın. Tuvalet düzeninizi bozmayın. Kahvaltınızı normalden  biraz daha erken yapmaya özen gösterin.

Gezi planı çok önemli. Yorucu gezi programlarından kaçının. Uykusuz kalacağınız  ve sizi yoracak geziler tatilinizi burnunuzdan getirebilir ve işkenceye dönüşebilirler. O yüzden daha esnek programlı , rahatlatıcı bir tatil seçmeniz öneriliyor. Her ne kadar eski enerjimiz gelse de , yine de hamile olduğumuzu unutmamalıyız.

????Bu uyarıları okuduktan sonra, geriye nereye gideceğinizi seçmek kalıyor. Ben de programımı tekrar gözden geçirsem fena olmayacak . Bunu da hallettikten sonra geriye eşime bu fikrimi kabul ettirmem gerekiyor ki en zoru da aslında bu 🙂

Yorum Yaz