Dubrovnik Tatili

17 Haziran 2011

Hamile Yastığı ile Mutlu Rüyalar

17 Haziran 2011

Günden güne şişiyorum :S

17 Haziran 2011

 

Hamileliğimin başlarında hiç kilo almamla övünen ben, şu aralar aldığım kiloya şaşmaktayım. Ne olduysa 5. aya girmemle oldu. Bir anda kilo aldım ve iştahım açıldı. Halbuki herkes “6. aydan esas şişmeye başlıyorsun” derken , benim 5. ayda başlamam tabi ki beni ilerideki günler için endişelendirdi.  Ali’yle ilk çıkmaya başladığımız zamanlar aramızda (utanarak söylüyorum) 4 kilo vardı. O zaman onunla aynı porsiyonu ya da onun yediğinden fazla yiyiyordum. Sonra aşktan  kilo vermeye başlayınca , bir anda 8 kilo verdim. Ey aşk sen nelere kadirsin demek istiyorum sadece:)  Diyet falan bahane , kilo vermek istiyorsan aşık olacaksın 😛

İşte şimdi de eskisi gibi onunla aynı porsiyonu yemeye başladım ve düşünün eşim evlendikten sonra 20 kiloya yakın aldı . Porsiyonlar da haliyle değişti . Bakalım yemekte gösterdiğim bu performans beni ne hale sokacak?

Hızlı kilo almamın sebeplerinden biri de hareketsiz olmam. Haftada bir gün gittiğim yoga ve ev içerisinde o koltuktan bu sandalyeye yürümem dışında hiç bir aktivite de bulunmuyorum. Aslında doktor bana günde yarım saat yürü demişti ama bu sıcakta da nasıl yürüyeceğim ki? O yüzden yogayı haftada ikiye çıkardım . Çarşamba ve cuma günleri benim gibi hamile olan 3 kişiyle yoga yapıyoruz. Az kişi olduğundan ve 3 ümüzün hamilelikleri arasında çok az fark olduğundan , hareket kabiliyetimizde aynı . Şu ana kadar zorlandığım bir hareket olmadı . Yanlızca ödemden dolayı bazen ayaklarım şişiyor , ağrı yapıyor. O zaman çok kendimi kasmıyorum. Ama iyi ki en azından yogaya gidiyorum.

Yazın hamile olmanın dezavantajlarından biri de havanın sıcaklığından vücudunuzun olumsuz yönde etkilenmesi . Hoş, yazı bir yaşıyoruz, sonra birden kışa dönüyoruz. Bu aralar havanın sağı solu belli değil. Dışarıda parmak arası terliklerle dolaşırken bir anda yağmur bastırabiliyor. Şanslıysanız mağazanın birine sığınıyorsunuz.  Hele Hürriyet’te bugün gördüğüm Ankara’nın haline inanamadım. Resmen her yer sular altında. Haziranın ortasındayız. Hava resmen bizimle dalga geçiyor. Umarım bir an evvel yazı yaz, kışı da kış gibi yaşarız. Yoksa bu gidiş gidiş değil.

Geçenlerde D&R’ye gittiğimde Ebru Şallı’nın Hamilelikte Pilates dvd’sini aldım. Daha üstündeki ambalajını bile açmak nasip olmadı. Ama en kısa zamanda deneyip , sizinle fikirlerimi paylaşacağım. En azından evde de bir aktivite yapma şansı bulmuş olurum.

Sizde benim gibi bu yaz günlerinde hamileyseniz ve kilo almaya başladıysanız, sakın hareketsiz kalmayın. Doktorunuza danışın ve hangi aktiviteleri yapabileceğinizi sorun. Aslında şu an önerilenlerden biri de yüzmek . Tabi denizde yanlız yüzmeniz önerilmiyor. İlla ki, bir kişiyle denize girmelisiniz. Çünkü aniden kramp girebilir ya da kendinizi iyi hissetmeyebilirsiniz , o yüzden siz siz olun yanlız yüzmeye kalkmayın. Havuz ise hamilelikte pek sağlıklı değil. Tabi sadece size ait özel havuzunuz varsa, o zaman sorun yok. Fakat bir çok kişinin girdiği havuza giriyorsanız, malesef mikrop kapma olasılığınız yüksek . Hassas olduğumuz bu dönemde , çok kişinin kullandığı havuzdan uzak durmalıyız.

Tabi benim gibi yazları şehirde yaşayanlar , kendilerine burada yapacak bir aktivite bulmalılar. İster benim gibi yogayı tercih edebilir ya da yürüyüş , hafif egzersiz yapabilirsiniz. Bu arada yorulunca da ayaklarınızın altına destek koyup dinlenmeyi unutmayın. Ayrıca günde iki kere soğuk suyla bacaklarınıza masaj yaparsanız, bacaklarınızdaki dolaşımınızı hızlandırır , kan akışınızı arttırırsınız. Bu aktivite hem sizi rahatlatır hem de varisleriniz çoğalmasını engeller.

İmkanınız varsa , masaja gidebilirsiniz. Hamileler için özel masajlar yapılıyor. Ya da sadece bacak veya sırt masajı yaptırabilir , kendinizi biraz şımartabilirsiniz. Yükümüz arttığından, sırtımızda bu yükü taşıma da zorlanıyor. Bunun için , sırtımızı biraz rahatlatmak iyi gelebilir.

Sizinde aklınıza gelen veya yapmakta olduğunuz bir aktivite varsa benimle paylaşabilir ve bu yazıyı okuyanlara ve bana ayrıca bir seçenek sunabilirsiniz.

Herkese bol hareketli günler diliyorum!!!

Yorum Yaz