Hamilelikte Unutkanlık

21 Mayıs 2011

Hamilelikte Kaçınılması Gereken Yiyecekler

21 Mayıs 2011

GEBELİKTE SAÇLAR

21 Mayıs 2011

Gebelikte değişiklik sadece karnımızda değil, aynı zamanda bir çok yerimizde gerçekleşir. Diş etleri hassaslaşır, bacakta kılcal damarlar belirir, vücut derisinde çatlaklar oluşabilir, el ayanız parlak kırmızıya dönüşebilir. Bunlar gibi saçlar da değişim gösterebilir. Eğer hamilelik öncesi parlak saçınız varsa matlaşabilir ya da matsa parlayabilir.

Gebelikte perma yaptırılınca , kuaförden hiç ummadığınız şekilde çıkabilirsiniz. Oysa ki kuaförünüz senelerdir gittiğiniz kuafördür , perma ise sık yaptırdığınız bir işlemdir. Fakat, gebelik süresince, her yerimiz gibi saçlarımızda farklı reaksiyon gösterebilirler. Normalde kıvırcık veya dalgalı olması beklediğimiz saçımız , bu sefer yarı dalgalı olabilir ya da perma tutmayabilir. Bu arada perma için kullanılan kimyasal maddelerde deri içinde emilip kana karıştığından bunların ne kadar sağlıklı olduğu bilinmiyor. Şu ana kadar yapılan araştırmalarda bunun bebeğe bir risk oluşturmadığnı ya da doğumda bir sakatlığa yol açmadığı görülmüştür. Yine de bunun tamamen zararsız olduğuna dair de bir araştırma yoktur. Tedbiri elden bırakmamak için perma işini doğumdan sonrasına erteleyin.

Gebelikte Saç Boyatma : Aynı permada olduğu gibi saç boyasında da doğrudan bir risk  yarattığına dair bir araştırma yok. Genelde hamile kalınınca saç boyatmadan kaçınılır. Gerek verebileceği sonucun net olmayışı gerekse tamamen zararsız olmayışıdır. Çok beyazınız varsa, kuaförünüzle görüşüp saf bitkisel boyaların kullanımı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Onun dışında , çok zor durumda değilseniz, şu ana kadar okuduğum kitapların hepsi boyatma taraftarı değiller.

Yorum Yaz