Çocuklara Yaz Programı

30 Ekim 2014

DEKORASYON ADRESİNİZ DEKORAZON

30 Ekim 2014

Freud’a Ne Yaptık da Çocuklarımız Böyle Oldu?

30 Ekim 2014

Her anne baba çocuğunu kusursuz bir Dünya’da yaşatmak ister. Ona tüm olanakları sunar, mükemmel anne baba olmak için gerçekdışı bir güç sarfeder ve sonsuza dek herşeyin böyle güzel gideceğini düşünür. Ne yazık ki gerçeğin bu olmadığını acı bir şekilde gösteriyor Catherine Matheline kitabında. Ve hatırlatıyor bize Freud’un bir anneye söylediği o acımasız cümleyi :

“Ne isterseniz yapın, nasıl olsa kötü olacak.”

Kitap tiyatro sahnesi gibi perdelerden oluşuyor. İki tane modern aileden yola çıkarak yazar bize konu başlıkları altında geçen konuşmalar yer almış. Her sahne sonrası psikanalize meraklı anne ve babalara notlar verilmiş. Bu notlar içerisinde yine anne babalarla çocuklar arasında geçen diyaloglara yer verilmiş.

İçerisinde :

  • Kıskançlık Dramı
  • Otorite ve Zorbalık
  • Yeni Babalar
  • Boşanma
  • Üvey Baba, Üvey Anne
  • Tek Başına Çocuk Büyütmek
  • Önemsiz Sanılan Ufak Tefek Kötü Muameleler
  • Erken Ergenlik
  • Psikanaliz Danışması

9 ayrı konu bulunuyor.

Hiç bir anne baba çocuğuna hayır demek istemez. Onu üzmek kırmaktan kaçınır. Ama tabi ki de onlara hayır demeliyiz. Diyoruz da? Kitapta da bu “hayır” mevzusu le ilgili bir yer var. Paylaşmak istedim :

“Anne babalar kimi zaman çocuklarını ‘korumak’ ile ‘her şeye eyvallah demeyi’ birbirlerine karıştırıyorlar.Onlar için iyi ana baba olmak ,yasaklamayı reddetmek anlamına geliyor. Bir çocuğu eğitmek , yeni şeyler keşfetmedebilmesi için hayatının farklı dönemlerinde bazı şeylere izin vermemektir. Ana baba için ödenecek bedel, çocukları tarafından daha az sevilme tehlikesidir.

Çocuğa hayır dendikçe çocuk gelişme gösterir ve yeni olanaklar önüne serilir. Ancak ret ya da yasak onu asla küçük düşürmemeli, gülünç duruma sokmamalıdır”

Günümüzde babaların rolleri eskiye nazaran değişiklik gösteriyor. Despot babaların yerini, yazarında dediği gibi ‘yumuşak karınlı’ babalar var.  “Ben asla babam gibi baba olmam” babaları bunlar. Anne şevkatiyle çocuk büyüten erkekler. Bu biz anneler için aslında avantajlı bir durum söz konusu. Bazense çocuklar bu tür babalardan fena yararlanıyor. Her şeye evet demek malesef ki çözüm değil.

Kitapyayınevi’ne ait kitabın özünde çocuklarımıza her şeyden önce güven vermemizden bahsediyor. Bizlerden onlara yol göstermemizi ve önlerinde bir idol oluşturmamızı beklerler. Sınırlar olmadan olmaz. neyi yapıp yapmayacağı konusunda çocuklar bizden kısıtlamalar beklerler. Yoksa tüm dengeleri bozulabilir.

Çocukların “Merak etme canım, her şeyi isteyebilirsin. Ben tehlikeli olanı yapmana izin vermemek için burdayım” diyen bir anne babaya gereksinimi vardır. 

diye özetliyor konuyu Catherine Mathelin. Doğru söze ne hacet.

Her ebeveynin okuması, kendine notlar çıkarması gereken bir kitap. Şiddetle tavsiye ediyorum..

Kitabı www.idefix.com ‘dan  %25 indirimli  satın alabilirsiniz.

 

Şimdiden iyi okumalar.

 

 

 

 

 

1 comment

Yorum Yaz