EĞİTİCİ OYUN KARTLARI

06 Aralık 2012

İŞLER GÜÇLER

06 Aralık 2012

EVDE ÇOCUK HASTAYSA…

06 Aralık 2012

Evde çocuk hastaysa herkes hasta! Dünya yasta…

2 hafta önce Neş’ in karnı ağrıdı. Gazı var herhalde dedim. Sonra tek tük öksürürken, sıklaştı ve dolu dolu öksürmeye başladı. Hemen ardından halsizlik ve iştahsızlık geldi. Öksürük, kusmaya bağladı. Eyvah evladım, yavrum derken telefona sarılıp doktoru aradım. O çaresizlik ve sinir harbiyle ilk çalışta telefonu açmayan doktora bir güzel giydirdim. Bu tür kadınsal sendromlara alışkın olan doktorumuz kocama acımakla yetinip bizi hemen yanına çağırdı ve apar topar gittik. Neş’ meğer anjin olmuş. 🙁 Daha tehlikeli bir şey olmadığı için sevinsekte, çocuğa gelen en ufak hastalığın bile ne kadar yorucu ve yıpratıcı olduğunu gördük . Zaten hane başına ortalama min 1 hasta düşen şu günlerde hastalanmamak zor zanaat. Neyse, hastalıkla ilgili bizi bilgilendiren doktorumuz, ilaçlarıda yazdıktan sonra bizi uğurladı. Tabi biz çıkarken laf sokmayı da unutmadı. Eşime ‘Hadi yine iyisin bugünlük azarı biz yedik’ dedi. Nasıl çemkirdiysem, adam o kadar konuşma üzerine laf sokmayı atlamamış. Eminim önceden de ne diyeceğini düşünmüştür. 🙂

Hastayız ama kirpikleri aralık bırakıp her şeye hakimiz.

Hastalık geliyorum der mi ?

Demesine der de sen anlar mısın?

Doktorla konuşurken bana virüsün 3 gün önce vücuda yerleştiğini söylemişti. Yani aslında hastalığın nedenine dönmek için başlangıçtan geriye gitmek gerekiyor.  Ha nedenini buldunuz herşey çözüldü mü? HAYIR! Şahsen bunun bir arkadaşımdan geçmiş olabiliceğini düşünüp hayatı arkadaşıma dar edip, Neş ne zaman öksürse kendisine pekte sevimli sayılmayacak mesajlar attım. Kendisi sanırım bizim eve 243546565462 yıl gelmez. :))))  ( Koruma iç güdüsü pek hayırlı bişi değil zanlımca 🙂 )  Sonuç olarak , onu bunu suçlamak yerine önce çocuğu hasta olmasını engellemek gerektiğine kanaat getirdim. Bunun için ne yapmalı ne etmeli derken, okuduklarımı derledim, topladım sizinle paylaşıyorum.

  • Çocuğu giydirme sanatı diye bir şey var. Soğuk dersin çıkarsın, mağazalara gir çık yaparken çocuk bir terler bir üşür farketmezsin. Ya da arabada 2 dk yol diye üstünü çıkarmadığın çocuk terleyip dışarıya çıkınca üşür, hastalığa davetiye çıkar. Önce bu hava durumu-çocuğun giyim durumunu gözden geçirmek lazım.
  • Eve hasta, hasta olmaya yakın, kendini kötü hisseden kimseyi almayın. Ya da çocuğunuzla-bebeğinizle aynı odada bulundurmayın.
  • Malesef okul çocuklar için hastalık konusunda zorlu bir sınav. Diğer çocuklar hastaysa, sizinkine de bulaşacaktır. Kaçış yok! 0-1 yaş aralığındaki bebekleri kreş vb kurumlara vermekten kaçınmakta fayda var. Ne kadar çok çocuk o kadar fazla risk!
  • Çocuk dışarı çıkmıyor, eve giren çıkan yok ama yine de hastalandı diyorsanız, o zaman dış hayatla teması olan siz ya da eşiniz eve gelince ellerinizi yıkamayı unutmayın.
  • Yattığı odadaki oda sıcaklığı&üzerine örtülecek şey&giydirdiğin tulum kalınlığı denklemini çözelim.
  • Ve en sinir olduğum şey, kimse kimsenin çocuğunu elinden öpmesin. Eller hep ağızda!

Neş’ hastalığı süresince ilginç şekilde ateşlenmedi. Sadece öksürünce bende kendi durumundan kaynaklanabileceğini düşünüp hiç kafamı enfeksiyona falan yormadım. Yorsaydım, erkenden doktoru arayabilir, belki hastalığının bu denli ilerlemesine izin vermeyebilirdim. (Bilmiyorum şu an kendimle hesaplaşıyorda olabilirim.)  Ama bizimkinin hastalıkla tüm düzeni değişti. Uyku saatleri, yemek saatleri birbirine girdi. Tam 7-8 gün hayat resmen işkenceydi. Hemen ardından ben ve Ali de hasta olduk. Zaten sürekli içiçe olduğunuzdan ucu bir yerden iila ki size de dokuunuyor. Böylece evde 3 hasta birbirimizi iyileştirmeye çalıştık. 🙂 Neyse ki, artık herkes sağlığına kavuştu, sürekli boğazında bir batma hisseden babamız hariç. 🙂

Herkese sağlıklı, hastalıktan, mikroptan uzak günler dilerim. 🙂

 

 

1 comment

Yorum Yaz