Zaman Şükretme Zamanı

20 Ocak 2017

Çocuklarınıza Seçim Hakkı Tanıyın

20 Ocak 2017

EMZİK SORUNSALI

20 Ocak 2017

Çocuk ilk doğduğunda bir emzik sorunsalı yaşanır. Versek mi vermesek mi? Büyükler hemen vermeniz için uğraşır. Ordan başka bir ses “Emzik verme damak yapısı bozulur.” der. Başka biri “Ya ver geç çocuk sakinleşsin.” der. “Hayır olmaz sonra bırakması zor oluyor.” diye karşı çıkar başka bir ses. Siz emzik elinizde, çocuk ağlıyor, kafanız karışık ne yapacağınızı bilemiyorsunuz.

Verseniz bir türlü, vermeseniz bir türlü.  Yeni anne vicdanıyla karşı karşıya…

Emzik size bakıyor, siz emziğe… Çocuk ağlıyor… Ne yapacağız ?

Yarattığım tablodan şu an daraldım. Kesiyorum. 🙂

Emzik sorunsalı gerçekten hep bir problem. Kimseyi takmadan verip geçen de var. Kuralları harfiyen uygulayan da. Bazen de çocuk almak istemez, bazı çocuk da ağzından düştüğü anda basar çığlığı.

Peki esas doğru nedir? Emziğin olumlu ve olumsuz yönleri neler? Amerika’da 3 milyondan fazla satan Your Baby&Child kitabının yazarı Penelope Leach bakalım ne demiş…

Eğer bebeğiniz durmadan ağlıyorsa, sizi tutkuyla emiyor ama parmaklarını ememiyorsa, o zaman emzik verebilirsiniz. Onun dışında her bebeğin emziğe ihtiyacı yoktur. emziğin faydası olduğu kadar zararı da vardır:

Faydaları 

  • Eğer bebeğiniz uykuya geçişi, sakinleşmeyi, gaz sancısını emzikle gideriyorsa,
  • Emzik alması parmaklarını emmeyeceği anlamına gelir ki bu bir anlamda iyi bir şeydir,
  • Eğer bebeğinizin emziği ağzında kalıyor ve onu düşürmüyorsa, periyodik olarak ara sıra kendini sakinleştirmek için emziği kullanıyorsa bu emziğin bebeğinize fayda sağladığını gösteriyor.

Zararları

  • Bir kere emziğe alıştı mı bir daha vazgeçmesi çok zor. Limit koymada problem yaşayacağınız için ayrılma vakti geldiğinde sizi zorlayacaktır.
  • Eğer derin uykudayken bebeğinizin emziği düşüp duruyorsa ve bu onun uyku kalitesini etkiliyor, uyanmasına sebep oluyorsa,
  • Emzik bebeğin ağzını tıkadığından, ses çıkarmasını , oyuncakları ağzıyla keşfetmesini engeller.
  • Sık sık sterilize edilmezse, kullanım hijyenik olmaz.

Şimdi siz karar verini. Bebeğinizin gerçekten emziğe ihtiyacı var mı yoksa yok mu?

Yorum Yaz