VIKTOR&ROLF YÜKSEK BEL TULUM

02 Mayıs 2012

BU KÜVET ÇOK LÜKS!

02 Mayıs 2012

EK GIDAYA BAŞLARKEN

02 Mayıs 2012

Emzirmek Dünya’nın en mucizevi şeylerinden biri . Biz annelere armağan edilmiş bir hediye. Ama 6. aydan sonra artık bebeklerimizi başka gıdalarla tanıştırmanın vakti geliyor. Ben bu işe biraz bozuluyorum ama Neşe’nin bizimle aynı sofraya oturabilmesinin yolu buradan geçiyor. Ek gıdalara başlamak her çocuk için kabul edilebilir bir şey değil. Kimi yoğurdu sevmez, kimi sebze çorbasını kimi ise püreyi. Bu süreçte bol sabıra ihtyiacımız var. 🙂 Zorlamadan, sinirlenmeden, özveriyle ve hoşgörüyle miniklerimizi yeni tatlarla tanıştırmak gerek.

Çorba, püre, meyve hangi ek gıda olursa olsun, başlarken dikkat edilmesi gereken konular var. İşte bizim doktorumuzdan bazı tavsiyeler…

  • Ek gıdalar bebek açken denenmelidir. Bebeğin rutin alışkanlığı olan anne sütünden farklı bir şeye alışabilmesi için aç olması gerekir.  O  yüzden tokken ek gıdaya başlamayın. İlk gün ben denediğimde Neşko çok aç değildi ve bu yüzden yediklerinden pek hoşlanmadı. Şimdi her zaman açken deniyoruz ve sonuç daha başarılı.
  • İlk denemenizde hoşlanmadığı bir gıdayı zorla vermeyiniz. Bir çoğumuzun büyüklerden kalma alışkanlığıdır çocuğun ağzına tıkıştırmak, zorla yedirmek. Ama malesef bu hareketimiz çocuğumuzu daha inatçı ve huzursuz yapmaktan ve ek gıdaya başlama sürecini zora sokmaktan başka işe yaramıyor. Sevmediği besini bir hafta, on gün sonra tekrar denememiz öneriliyor.
  • Her ek gıda tek başına denenmelidir. Bebeğinizin bir besin maddesine alerjisi varsa veya kusma, ishal görülüyorsa, bunun sebebini anlamak için ek gıdaları tek tek denememiz öneriliyor.
  • Bebeğiniz anne sütü almaya devam ediyorsa, ek gıda başlı başına bir öğün olmalıdır.
  • Ek gıdalar hazırlarken hijyene önem verin. Cam rende ve temiz su kullanın. Ek gıdaları hazırlamadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın.
  • Bebeğinize hazırlayacağınız gıdalar her zaman tazed ve doğal olmalı. Konserve, dondurulmuş ürünler, hazır meyve sularıkolalı içecekler, hazır çorbalardan kaçının.
  • Hazırladığınız yiyecekleri oda ısısında en fazla 2 saat bekletin. Meyveler ise hazırladığınız anda verilmelidir. Buzdolabında beklerse asitli maddeler oluşur.
  • Her zaman bebeğinizi yeni bir gıda ile tanıştırırken az miktar ile başlayarak günden güne miktarı arttırın.
  • Ek gıdaları verirken, kaşık ve bardak kullanın, biberon kullanmayın.Besinleri biberon ile verirseniz, anne sütüni bırakabilir.

Hiç bir bebek ağzını açıp bizi beklemeyecektir. Bu işi sabır ve istikrar ile çözeceğimizi unutmayalım. Herkese iyi şanslar ! 🙂

Yorum Yaz