GUCCI'NİN YENİ YÜZÜ BİR PRENSES

20 Mart 2012

BENLİK İKİLEMİ

20 Mart 2012

EK GIDAYA BAŞLADIK!

20 Mart 2012

Neşe, geçenlerde 5. ayını doldurdu. Son zamanlarda sütüm yetmediğini hissetmeye başladım. Zaten  “anne sütü gelmiyorsa”  yazımda da bahsetmiştim bu durumdan. Neşe’yi tarttığımızda ise, anladık ki, gerçekten bir terslik var. Çünkü kilo alımı çok azdı. Önce reflüden şüphelendik. Ama fındık bizi o kadar iyi yönlendiriyordu ki, açlıkla ilgili bir problemi olduğunu söyleyemese de aslında çok açık bir şekilde gösteriyordu. Sütün yetmediğini, emerken kendini geriye atmasından, çekip bırakmasından, emmeye çalışırken deliler gibi bağırmasından ve ellerini hırsla yemesinden anladık.  Süt yetmediği için minik bir türlü uykuya dalamıyordu. Çünkü ne zaman dalsa, kısa bir süre sonra aç olduğu için kalkıyor ve ellerini yemeye başlıyordu. Ve haliyle Neşe bir anda huysuz bir bebek haline geldi. Bir süre sütümü arttırıcı şeyleri denedim. Ama nafile… O’nun emme sıklığına yetişemiyordum. Çaresiz doktoru aradık. Tabi bu duruma acayip üzüldüm, sinirlendim, kızdım. Ne bileyim insan kendi çocuğuna yetemediğini hissediyor. Kötü bi his bu… Neşe’yi görmeye gelen benim gibi yeni anne olan arkadaşım, sütü yetmediği için mamaya geçmek zorunda kaldıklarından bahsetmişti aylar önce. Bu durumu da kendine çok sıkıntı etmişti. Üzülerek anlatmıştı. Bende bu kadar üzülmesini anlayamamıştım. Ama şimdi neler hissettiğini çok iyi biliyorum. Neyse, iç dünyamı bir kenara bırakıp olaya dönersek, bu durumdan doktorumuza bahsettik. O da ek gıdaya geçmemizi önerdi. Aptamil’in 0-6 ay bebek formülünü almamızı önerdi. Süpermarkete giden eşim bebek reyonundaki mamaların çeşitliliğini görünce, ne alacağını bilemeden eve döndü. Diğer gün markete gidip Hipp’in Organik bebek formülünü aldım Dokturu da arayıp bunu deneyeceğimi söyleyip okeyimi aldım. Neyse, ilk deneyeceği için az miktarda yaptık. Gelin görün ki, Neşe bu fake sütten nefret etti. İçmeyi reddetti. Çaresiz denemelerimiz sonunda Neşe’ye sütü sevdiremedik.

Doktoru tekrar aramak zorunda kaldık. Çünkü açlıkla ilgili problemimiz ve onunla beraberinde gelen huysuzluk devam ediyordu. Bu sefer Neşe artık 5. ayını doldurduğu için sütlü pirinç ya da tahıl karışımlısından almamızı önerdi. İçerisine 1 kaşık pekmez koymamızı söyledi. Bunun üzerine yine markete gidip Aptamil’in sütlü pirincinden aldık. Bizimki buna bayıldı. Ağzını şaplata şaplata bir hal oldu. 🙂 Sütlü pirinci kaşıkla yedirmeye başladığımızda, önce kaşığı emmeye çalıştı. Konsepti anlayamadı. 🙂 Şimdilerde kaşığı gördü mü, dilini çıkarıyor komik şey 🙂 Kaşık demişken, ısıya karşı duyarlı, renk değiştiren bambino marka kaşık aldım.  Silikonlu olduğu için bebek damağına zarar vermiyor, rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tavsiye ederim.

Enfamil

Enfamil’i bir arkadaşımızın tavsiyesi ile aldık. Türkiye’de satılmıyor. İnternetten sipariş edip aldık. Anne sütüne nerdeyse eş değer bir biberon maması. İlk yaptığımda, bir tadayım dedim. Benim dolapta sakladığım sütlerle aynı tatta olduğunu görünce şok oldum. Peki neden Enfamil’i tercih ettin derseniz, işte cevaplarım şunlar :

– Gelişim: Anne sütüyle beslenen bebeğin 12. aya kadar olan gelişimi ile eş değer

-Beyin ve Göz : 4 yaşına kadar anne sütüyle beslenmiş çocuk ile benzer IQ ve göz gelişimi gösteriyor.

-Bağışıklık sistemi: Bebeğinizin bağışıklık sistemini destekliyor.

– Okuduğum yorumlar…

Şimdilik gelişmeler bunlar. Neşe’nin yanaklar dolmaya başladı. Ek gıdaya başladıktan sonra, ben yine emzirmeye devam ediyorum. Kanımın son damlasına kadar da emzirmeyi düşünüyorum. :p Bu arada sütümün az geldiği dönem uyku düzenim çok kötüydü. Çok az uyuyor, gün içerisinde çok yoruluyordum. Şimdi daha düzenli yaşamaya başladım. Yatış kalkış saatlerime dikkat ediyorum ve sütüm gerçekten arttı. Emziren anneler dikkat!! Uykusuz kalmayın, öğün atlamayın, bol sıvı alın, yeşillik tüketin. Ek gıdaya başlamak demek, emzirmeyi bitirmek demek değil. O yüzden emzirmeyi ihmal etmeyin.

 

 

1 comment

Yorum Yaz