YOĞURTLU BULGUR TOPLARI

23 Eylül 2010

DONDURMALI İRMİK HELVASI

23 Eylül 2010
empty image

Gittiğim restoranda menünün tatlılar kısmında dondurmalı irmik helvası varsa söylemeden yemeğimi bitirdiğim olmamıştır. Krizlere girip ?ben dondurmalı irmik helvası istiyorummm!!!!! ? deyip Ali?yi canından bezdirdiğim zamanları düşününce , bu tatlıyı bir de kendim yapmayı deneyeyim dedim.

Bu yazıyı yazarken şu an tatlım pişmekte? Bu sırada bende size tarifi vereyim.

1 su bardağı irmik
1 su bardağı toz şeker
2 su bardağı süt
4 yemek kaşığı tereyağı ya da margarin
4 yemek kaşığı(25 gr ya da 1 paket çam fıstığı da diyebiliriz) çam fıstığı ( eğer çam fıstığı tercih etmiyorsanız , fındık veya ceviz de kullanabilirsiniz.)
1 top sakızlı ya da sade dondurma

Öncelikle küçük sosluk tenceremi alıp toz şekerini sütle kısık ateşte karıştırarak erittim. Sonra bu hazırladığım şekerli sütün altını kapatıp beklemeye aldım.
Daha sonra 4 yemek kaşığı tereyağını mutfağımdaki en geniş hacimli tencereye koydum.
-Neden geniş tencere?
? Tarifin sonrasında hazırladığımız sütü helvaya eklerken süt çok sıçrıyor .Etrafa sıçramaması ve rahatça karıştırabilmeniz açısından geniş tencere kullanın.

Orta ateşte tereyağımın üzerine çam fıstığımı koydum bir iki dakika sonra da irmik helvamı ekleyip karıştırdım . 2 dakika daha karıştırıp rengini çok koyulaştırmadan hazırladığım şekerli sütü karışıma YAVAŞÇA ekledimmm. DİİKKKAAATT SIÇRIYORRR !!! Bunu da kazasız belasız atlattıktan sonra bir iki defa karıştırıp tencerenin kapağını kapattım. Sütü çekene kadar ateşte beklettim . İrmik sütü çektikten sonra biraz helvayı karıştırdım ve yine tencere kapağını kapatıp 15 dk bekledim.

Son olarak kaseye ortasını hafif boşluk bırakarak irmik helvası koyup en son üste dondurma topunu koydum. Kaseyi ters çevirip servis tabağıma bir güzel yerleştirdim.Üzerini de irmiği irmik yapan tarçını serpiştirerek yemeye hazır hale getirdim.

Ve dondurmalı irmik helvam hazzzııırrrrrrrrrrrrrr !!!

Afiyet olsun bana 🙂

Yorum Yaz