Fırtına Grisi Tırnaklar Çok Moda!

10 Ekim 2011

Dizüstü Çizmeler Geri Döndü

10 Ekim 2011

Doğumu Beklerken…

10 Ekim 2011

Bugün yataktan hiç çıkasım yok. Dışarıda deli gibi yağmur yağıyor. Hava gri bulutlarla kaplanmış. Bende de bir yorgunluk. Sanki 20 senedir uyumamışım gibi… Belki de doğurmayı bekleyip bekleyip bir türlü doğuramamamın vermiş olduğu bir yorgunluktur 🙂 Şimdi 38 hafta 6 günlük oldu bizim minik Neşe. Suyumun fazla olması ve bebeğimin kordonunun iki damarlı olmasından dolayı erken doğum bekleyen doktorum bilimi bile şaşırttığımı söylüyor. Aslında şaşırtan ben değil, benim prenses kızım. Bana kalsa 35’te doğurmuştum sıkıntıdan. 🙂

Ama bugün karnım çok gergin. Sanki patlayacakmış gibi. (Bu arada hava patlıyor. Bir yandan şimşek bir yandan deli gibi yağmur) Bazen kasılmalar oluyor ama düzenli değil. O yüzden daha ne olduğunu anlamış değilim. Acaba doğurur muyum bugün? Zaten her gün bu soruyla uyanıp gece yine bu soruyla yatıyorum. O yüzden uyku falan da tutmuyor. Doğurma stresi dört bir yanımı sarmış durumda. E tabi gelen telefonlarında bunda etkisi büyük. Nedense hergün birine o gün doğuracağım vahisi geliyor. Ve ben yine saf bir heyecanla bekliyorum. Bugün için aynı şeyi söylemeyeceğim. Açıkçası beklemiyorum bugün gelmesini. Şaşırtıcı şekilde daha da arayan olmadı 🙂

Hazır konu doğum belirtilerinden açılmışken okuduklarımı sizinle paylaşayım. Benimki daha başlamadı ama belki sizinki başlamıştır. Okuyunca anlarsınız :

  • Nişan Gelmesi : Rahim ağzını kapatan sümükümsü tıkaç. Genelde ilk ağrıyla gelir. Ama doğumdan 1-2 hafta önce geldiği zamanlarda vardır. O yüzden nişan gelmesi yüzde yüz o gün doğuracağınız anlamına gelmez.
  • Kasılmalar : Braxton Hicks kasılmalarının düzenli bir şekilde rahmi gererek kasılmasıyı sağlamasıdır. İlk başta geniş aralıklarla gelen bu kasılmalar (1 saatte 1) daha sonra sıklıkları artar. Bu kasılmaları, giderek şiddetlenmesi ve aralığının azalması özelliği ile yalancı doğum sancılarından ayırabilirsiniz. Çünkü yalancı doğum sancıları düzensidir. Şiddeti giderek artmaz.
  • Suyun Gelmesi : Önce suyun gelmesi kadınların %15’inde görülen bir olaydır. Herhalde herkes 9. ayda yolun ortasında suyunun gelmesi stresi ile yaşar. Suyun gelmesi genelde doğumu başlatırken, bazen de bir kaç gün ya da bir hafta sonra başlamasına yol açar.
  • İshal : Doğum başlamadan önce bazı kadınlar ishal olabilirler.

İşte son zamanlar böyle diken üstünde geçiyor. “Hangi belirti bende var ? ” tribi her gün daha çok artıyor. Biraz sıkıntılı, biraz heyecanlı . Bu kadar sona gelmişken sabretmek çok daha zor. 6 aylıkken en azından daha 3 buçuk ayınız olduğunuzu bildiğinizden pek doğumu düşünmüyorsunuz. Oysa şimdi onunla yatıp onunla kalkıyorsunuz. Bir an evvel de olsun bitsin sizde bebeğinize kavuşun istiyorsunuz. ( Tabi kocaman bir göbekten kurtulmak istemediğimi de söyleyemeyeceğim. )

Şu anda bir ağrı var karnımda. Ne ağrısı acaba? Kendimi dinlemekten manyak olmuş durumdayım. Umarım 40. haftaya kalmam. Herhalde kafayı yemiş falan olurum. 🙂 Aslında doktor erken doğum bekliyoruz. 38 ‘de kesin gelir demeseydi ve 35. haftada erken doğum tehlikesi atlatmasaydım, o zaman belki bu kadar kurulmazdım. Ama şimdi geç kalmış gibi hissediyorum.

Neyse bakalım… Bizimkinin canı ne zaman gelmek isteyecek? Sabırsızlıkla bekliyoruz…

Tik tak tik tak…

Bir Doğum Hikayesi

Yorum Yaz